Poslanci v Evropském parlamentu, část 2.

Po kratší pauze Vám přinášíme medailonky druhé části českých zástupců mezi poslanci v Evropském parlamentu. V diskuzi se můžete v krátkých shrnutích dočíst, jak dlouho aktuální poslanci v EP jsou a jakými tématy se zabývají, najdete i odkazy na jejich osobní stránky či blogy, kde publikují své názory. 

Komentář 24. ledna 2014

Věra Flasarová

Skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice, KSČM

Věra Flasarová (KSČM)

členka Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice v EP
internetové stránky – http://www.flasarova.cz/

Věra Flasarová byla poslankyní EP v minulém volebním období, avšak v roce 2009 se do něj již neprobojovala, a stala se tak první náhradnicí KSČM. Znovu se proto vrátila do Parlamentu až v letošním lednu, když Vladimír Remek získal post velvyslance v Rusku.

Za několik dní, které je Flasarová opět poslankyní, se zatím nestihla nijak projevit; pouze po Remkovi převzala členství v Rozpočtovém výboru a v Delegaci ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko.

Mezi lety 2004 a 2009 byla Věra Flasarová členkou Výboru pro kulturu a vzdělávání, Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a Delegace pro vztahy s Běloruskem. Za svá hlavní témata považovala otázky genderu a rovných příležitostí.

Jan Zahradil

Skupina Evropských konzervativců a reformistů, ODS

Ing.Jan Zahradil (ODS)

místopředseda Skupiny Evropských konzervativstů a reformistů druhé volební období v EP internetové stránky - http://www.zahradil.cz/ vlastní blog - http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/jan-zahradil.php

Jan Zahradil působil jako předseda stálé parlamentní delegace při Evropském parlamentu a od roku 2003 byl předsedou parlamentní delegace pozorovatelů v Evropském parlamentu. Následně byl v červnu 2004 zvolen do Evropského parlamentu. Byl například členem Výboru pro rozvoj, nebo Delegace pro vztahy ze zeměmi Mašreku. V současnosti působí jako člen Výboru pro mezinárodní obchod. Ve svých vystoupeních se zaměřuje především na problematiku obchodních vztahů, která přímo koresponduje s jeho činností ve Výboru pro mezinárodní obchod.

Oldřich Vlasák

Skupina Evropských konzervativců a reformistů, ODS

Oldřich Vlasák (ODS) člen Skupiny Evropských konzervativců a reformistů druhé volební období v EP internetové stránky - http://www.vlasak.net/ vlastní blog - http://oldrichvlasak.blog.idnes.cz/ (neaktualizovaný)

V současném volebním období je Oldřich Vlasák především místopředsedou Evropského parlamentu a pak také členem předsednictva Skupiny Evropských konzervativců a reformistů. V minulém období byl členem Skupiny Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) a Evropských demokratů. V minulém i současném období byl a je členem Výboru pro regionální rozvoj, v současném období je také členem Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU. Jako místopředseda EP je Vlasák oproti minulému období velmi aktivní - na plénu vystoupil 311x (v minulém období 45x). Ve svých vystoupeních se vyjadřoval k celé řadě témat, zejména však řídil schůze parlamentu. V obou obdobích se zabýval otázkami regionálního rozvoje.

Evžen Tošenovský

Skupina Evropských konzervativců a reformistů, ODS

Evžen Tošenovský (ODS)

Člen poslaneckého klubu Skupiny Evropských konzervativců a reformistů

První volební období

Internetové stránky: http://www.tosenovsky.cz/index.php

Vlastní blog: Není

Evžen Tošenovský byl a je místopředsedou Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) a též členem Delegace pro vztahy s Japonskem. Jeho vyjádření v rámci plenárního zasedání Evropského parlamentu se zvláště vztahovala k otázkám jaderné energetiky, obnovitelným zdrojům, inovacím, výzkumu, obecně konkurenceschopnosti a např. kybernetické bezpečnosti. Evžen Tošenovský byl jedním z kandidátu pro přímou volbu prezidenta České republiky - vstoupil do primárních voleb v rámci ODS proti Přemyslu Sobotkovi.

Ivo Strejček

Skupina Evropských konzervativců a reformistů, ODS

Ivo Strejček (ODS)

člen Skupiny Evropských konzervativců a reformistů v EP
internetové stránky – http://www.istrejcek.cz/
vlastní blog – http://strejcek.blog.idnes.cz/

dvě volební období působí Ivo Strejček v Hospodářském a měnovým výboru. V minulých letech byl zároveň členem Delegace ve smíšeném parlamentním výboru EU-Chorvatsko, nyní ji vystřídal za Delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.

Strejček se ve vystoupeních v EP věnuje mnoha otázkám. Jeho vystoupeními se prolíná odpor k „neufinancovatelnému a drahému evropskému sociálnímu modelu“, k mnoha regulacím a nesouhlas s další evropskou integrací i vyšším zdaněním. [1, 2, 3, 4, 5, 6,7]

Olga Sehnalová

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, ČSSD

Olga Sehnalová (ČSSD)

členka Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

první volební období v EP

internetové stránky - http://www.sehnalova.cz

vlastní blog - nemá

Olga Sehnalová byla do EP zvolena v roce 2009, kde se stala místopředsedkyní Delegace pro vztahy s Izraelem. Kromě toho pracovala ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, ve Výboru pro dopravu a cestovní ruch a ve Výboru pro kulturu a vzdělávání. Aktivně se podílela na tvorbě legislativy na ochranu spotřebitelů. Jako jedna z prvních nadnesla téma práv cestujících při krachu letecké společnosti v EP. Dále se věnovala bezpečnosti silničního provozu - od strategických dokumentů na snížení nehodovosti v EU, přes pravidla pro technické kontroly vozidel, po bezpečností systém eCall, který v případě nehody automaticky přivolá záchrannou pomoc. V oblasti vzdělávání přispěla ke vzniku evropského studijního programu Erasmus Plus.

Libor Rouček

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, ČSSD

Dr. Libor Rouček (ČSSD)

místopředseda Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentudruhé volební období v EPinternetové stránky - http://www.liborroucek.cz/ vlastní blog - http://liborroucek.blog.idnes.cz/

Libor Rouček působil od jara 2003 jako vedoucí delegace pozorovatelů ČSSD v Evropském parlamentu. Následně byl v červnu 2004 zvolen poslancem Evropského parlamentu. Od listopadu 2006 do července 2009 byl místopředsedou Výboru pro Zahraniční věci a následně místopředsedou Evropského parlamentu a poté byl v lednu 2012 zvolen místopředsedou Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu. V minulosti byl například členem Delegace pro vztahy s Íránem a Delegace pro vztahy s Čínskou lidovou republikou. V současném volební období působí například jako člen Delegace pro vztahy se Spojenými státy a Delegace v parlamentním shromáždění Euronest. Ve svých vystoupeních na plénu Evropského parlamentu se zaměřuje především na situaci na Balkáně. V druhém volebním období byl ve svých vystoupením mnohem aktivnější.

Zuzana Roithová

Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů), KDU-ČSL

Zuzana Roithová (KDU-ČSL)

členka Poslaneckého klubu Evropské lidové strany druhé volební období v EP internetové stránky - http://www.roithova.cz vlastní blog - nemá

Zuzana Roithová byla do EP zvolena v roce 2004 a posléze znovu zvolena v roce 2009. Hned v prvním volebním období se stala místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, což byla a je hlavní oblastí její činnosti nejen na půdě EP. V rámci ochrany spotřebitelů se věnuje především oboru zdravotnictví a bioetiky. Bránila např. zavedení babyboxů v ČR nebo se stavila proti pomoci rozvojovým státům s financováním potratů. Mimo ochranu spotřebitelů je členkou Delegace ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU a věnuje se činnosti např. ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci nebo ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. Stojí za zmínku, že v roce 2013 neúspěšně kandidovala na post prezidenta ČR, umístila se na šesté příčce.

Miloslav Ransdorf

Skupina konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice, KSČM

Miroslav Ransdorf (KSČM)

člen Poslaneckého klubu Skupiny konfederace Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice druhé volební období v EP internetové stránky - http://www.ransdorf.com/ vlastní blog - nemá

V obou volebních obdobích byl a je členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. V minulém období byl místopředsedou tohoto výboru. V současném volebním období je členem Delegace ve Výborech pro parlamentní spolupráci EU-Kazachstán, EU-Kyrgyzstán a EU-Uzbekistán a pro vztahy s Tádžikistánem, Turkmenistánem a Mongolskem a také členem Delegace v Parlamentním shromáždění Euronest. Na plenárním zasedání vystoupil v současném období celkem 36x a jeho příspěvky se týkaly především energetiky, zejména pak jaderné bezpečnosti. Ransdorf byl v obou obdobích stejně aktivní co do počtu vystoupení na plénu. V minulém volebním období však měla jeho vystoupení širší záběr - věnoval se například více zahraničně-politickým otázkám.

Pavel Poc

Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu, ČSSD

Pavel Poc (ČSSD)

Člen poslaneckého klubu Skupiny progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu

První volební období

Internetové stránky: http://www.pavelpoc.cz/

Vlastní blog: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/pavel-poc.php

Již od počátku svého působení v rámci Evropského parlamentu je členem Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI), k tomuto tématu má blíže i díky svému vzdělání v oboru Všeobecná biologie - etologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Od září roku 2009 je též členem Delegace ve Výboru pro parlamentní spolupráci EU-Rusko. Jeho vystoupení na plenárním zasedání se vztahovala zvláště k boji proti rakovině, ochraně životního prostředí a biodiverzity a efektivitě využívání přírodních zdrojů. K situaci v Rusku a na Ukrajině pak směřovala většina předkládaných návrhů usnesení tohoto europoslance.

Miroslav Ouzký

Skupina Evropských konzervativců a reformistů, ODS

Miroslav Ouzký (ODS)

člen Skupiny Evropských konzervativců a reformistů v EP
internetové stránky – http://www.ouzky.cz/
vlastní blog – http://ouzky.blog.idnes.cz/

Mezi lety 2004 a 2006 byl Miroslav Ouzký místopředsedou Evropského parlamentu, poté předsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. Po svém opětovném zvolení se v roce 2009 stal předsedou poslaneckého klubu ODS v EP, zůstal členem ve Výboru pro životní prostředí a nově místopředsedal Delegaci ve Smíšeném parlamentním shromáždění AKT-EU (s africkými, karibskými a tichomořskými státy).

Na půdě EP se Miroslav Ouzký vyjadřuje zejména k ekologickým tématům. Vyslovuje se opakovaně proti ekologickým regulacím a sám o sobě uvádí, že je „často vnímán v tomto shromáždění jako kritik stávajících politik v oblasti životního prostředí.“

Ekologové Ouzkého předminulý rok obvinili, že upravil zákon o omezení hlučnosti aut ve prospěch firmy Porsche, jejíž auto sám vlastní. Poslanec toto obvinění odmítl a prohlásil jej za účelově vytvořenou mediální bublinu. Jeho podjatost měl vyloučit i předseda Výboru pro životní prostředí.

Ze střetu zájmů byl Miroslav Ouzký obviněn i v souvislosti s projektem IZIP, neboť nepřiznal, že vlastní její akcie, ačkoliv se jeho výbor zabývá i veřejným zdravím.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů