Demagog.sk

Partie Miloše Zemana

Partie, 23. říjen 2016. (videozáznam pořadu)
Moderátor: Jiné

Miloš Zeman byl již tradičně hostem nedělního pořadu Partie na televizi Prima. Celé jeho vystoupení bylo ovšem předtočeno již ve středu 19. října, tím pádem se prezident v rozhovoru s Tomášem Hauptvogelem nevěnoval současným debatám ohledně vyznamenání pro Jiřího Bradyho.

Prezident Zeman se tak věnoval řadě různých témat — např. novele zákona o střetu zájmů, některým úskalím svých nedávných cest, zahraničně-politickým tématům i vodním kanálům. 

Statistiky diskuze

12   8  
2   1  

Pravda     Nepravda     Zavádějící     Neověřitelné

Výroky

„Turecko podmiňuje zastavení proudu migrantů na tzv. balkánské trase tím, že dostane bezvízový styk s EU. Evropská komise podmiňuje udělením bezvízového styku zrušení některých tureckých zákonů. Např., což zní bizarně, antiteroristických zákonů.“

Pravda

zobrazit odůvodnění
Evropská unie a Turecko uzavřeli 18.3.2016 dohodu týkající se zejména spolupráce při řešení migrační krize.
Součástí dohody je, že "Všichni noví nelegální migranti vstupující od 20. března 2016 na řecké ostrovy z Turecka budou navráceni do Turecka." (bod 1) "Za každého syrského občana navraceného z řeckých ostrovů do Turecka bude jeden syrský občan přesídlen z Turecka do EU, a to s ohledem na kritéria zranitelnosti vypracovaná OSN." (bod 2) Dále se ve smlouvě mluví i o financování projektů zaměřených na uprchlíky.
Ve smlouvě je také deklarace prohlubování spolupráce v rámci celní unie a také zájem o oživení přístupových jednání do Unie.
 
Pokud jde o zrušení víz pro Turky, pak o něm hovoří bod 5: "Bude urychleno plnění plánu na uvolnění vízového režimu ve vztahu ke všem zúčastněným členským státům s cílem zrušit vízové požadavky pro turecké občany nejpozději do konce června 2016, a to za předpokladu, že budou splněna všechna kritéria. Turecko za tímto účelem přijme nezbytná opatření ke splnění zbývajících požadavků, aby Komise v návaznosti na požadované posouzení splnění příslušných kritérií mohla do konce dubna předložit příslušný návrh, na jehož základě pak Evropský parlament a Rada mohou přijmout konečné rozhodnutí."

V květnu se Evropská komise vyjádřila, že by zrušila vízovou povinnost tureckých občanů pro krátkodobé pobyty (tj. 90 dní), když Turecko splní do konce června letošního roku zbývajících 5 ze 72 podmínek. Konečné slovo při zrušení víz však mají vlády členských zemí a Evropský parlament. Tyto podmínky jsou: 

- implementace evropských doporučení pro boj s korupcí
- povýšení ochrany osobních údajů na úroveň evropských standardů
- zavedení formální spolupráce s Europolem
- nabídka soudní spolupráce členským státům EU
- revize turecké protiteroristické legislativy, především pak zavedení principu proporcionality

Antiteroristické zákony, o nichž Zeman hovoří, jsou přitom používány proti odpůrcům režimu a novinářům

„Tomáš HAUPTVOGEL: Tak, jestli vám pořadatelé neproplatili cestovní náklady, na ubytování (na konferenci na ostrově Rhodos — pozn. Demagog.cz) … Miloš ZEMAN: Tak pořadatelé proplácejí cestovní náklady hlavním řečníkům, což neznamená, že jsem dostal jakékoliv diety do kapsy, ale že se hradilo ubytování a stravování.“

Zavádějící

zobrazit odůvodnění
Výrok hodnotíme jako zavádějící, jelikož Zeman popisuje korektně jen část pravdy a zaměňuje cestovní náklady a hrazení ubytování a stravy. Náklady na cestu a ochranku byly hrazeny státem, nikoliv organizátory akce, a cesta tudíž přišla stát na víc jak 300 tisíc Kč.

Miloš Zeman si navíc ve svém výroku protiřečí. V první části věty uvádí, že pořadatelé proplácejí cestovní náklady, v druhé části však říká, že pořadatelé hradili ubytování a stravu.

Vláda na svém jednání 17. října schválila proplacení nákladů cesty, která Hradu přišla na 300 tis. Kč. Konkrétní obsah zprávy, kterou vláda schválila, zveřejněn nebyl. Deník Právo však přinesl informaci, že v částce vyčíslené prezidentskou kanceláří není zahrnuta doprava leteckým speciálem, palivo, ochranka a navigační a přistávací poplatky, kterou mohou a nemusí být v cílové destinaci účtovány. Tyto náklady dle zvyku hradí ministerstva vnitra a zahraničí.    
 

„Já mohu říci pouze to, že jsem se podle požadavku našeho protokolu dostavil na letiště na minutu přesně, jak jsem měl, takže mohu s čistým svědomím říci, že chyba nebyla na naší straně.“

Nepravda

zobrazit odůvodnění

Celé kauze se podrobně věnuje pořad 168 hodin z 23.října Ten sleduje cestu prezidentského speciálu z Prahy do Bratislavy a zabývá se všemi argumenty, které v minulém týdnu prezidentská kancelář předložila. 

Slovenská kancelář prezidenta republiky doporučovala (čas 9:25) české straně dosednout na letiště v Bratislavě nejpozději v 11:15, letadlo však přistálo v 11:30.

Zahraniční delegace měly být dle slovenského mluvčího prezidenta (čas 10:20) na pohřbu přítomny v 11:30. Mluvčí českého prezidenta však tvrdí, že dle domluvy se slovenskou stranou byl „příjezd na Bratislavský hrad (naplánován) v 11:35“. Dle záznamu televize TA3 však prezident Zeman dorazil v 11:44.

Mluvčí řízení letového provozu Richard Klíma řekl pro Radiožurnál (čas 11:00) 17. 10. 2016, že: „Prezidentský speciál měl podaný letový plán na osm hodin třicet minut. Nicméně o povolení pojíždění požádal v čase osm hodin třicet pět minut. Takže to pětiminutové, první zpoždění si způsobil sám.“ (hovoří o tzv. mezinárodním času, kde 8:30 odpovídá 10:30 českého času)

Ve čtvrtek 13. 10. uvedl Jiří Ovčáček pro Lidovky.cz, že plánovaný a skutečný čas odletu je někdy kolem 10:35. Pokud tedy na celou cestu z letiště v Praze s přistáním v Bratislavě a jízdou do Bratislavského hradu bylo vyčleněno pouze 60 minut, nedá se tvrdit, že chyba nevznikla na straně prezidentské kanceláře. Server Lidovky.cz pak informoval o datech letu prezidenta do Bratislavy, která vypracoval Odbor civilního letectví. Dále pak také referovaly Lidovky o různých indiciích, které Hrad podával za důvody zdržení, a které se jako nosné neukázaly.

Jinými slovy, ačkoliv prezident dle požadavku protokolu své kanceláře dorazil na letiště přesně, nebyl čas vyčleněný na cestu správně naplánován. Neztotožňoval se totiž s plánem slovenské kanceláře prezidenta republiky. Chyba tedy byla na straně české hradní kanceláře. 

„Víte, syrský problém je bohužel složitý v tom, že na jedné straně je Bašár Asad jako prezident. A na druhé straně je opozice, která je ovšem radikálně islamistická, například an-Núsra a další podobné organizace. Nu, takže v podstatě se rozhodujete v té syrské občanské válce mezi dvěma řešeními, z nichž každé je považováno za negativní.“

Nepravda

zobrazit odůvodnění
Výrok je hodnocen jako nepravdivý, neboť prezident Zeman zplošťuje syrský problém na 2 strany sporu, i když zde působí řada dalších aktérů. Obecně také popisuje syrskou opozici jako radikálně islamistickou po vzoru an-Núsrá, což neodpovídá realitě. Skupiny, které bojují proti prezidentu Asadovi, jsou výrazně rozmanitější.

Syrský problém je velmi složitý. Jedním z hlavních faktorů je, že se do něj zapojuje velká řádka aktérů a nejde o 2 strany sporu, jak uvádí Zeman. Jako příklad komplikovanosti situace v Sýrii uvádíme grafiku CNN (zdroj grafiky zde), která popisuje základní aktéry a vztahy mezi nimi. 

V případě opozice pak nelze tvrdit, že existuje jednotná fronta, která by navíc byla jen radikálně islamistická. V Sýrii v současnosti bojuje proti Asadově vládě několik hlavních uskupení povstalců.

Kromě přímo bojujících stran existuje také politické křídlo opozice Národní koalice syrské revoluce a opozičních sil, které působí v zahraničí a je hlavním partnerem při pokusech o nalezení mírového řešení, jak jsme již dokazovali v roce 2015 zde.

Mezi hlavní opoziční uskupení patří Army of Conquest (Jaish al-Fatah, JaF), jež zahrnuje radikální islamistické skupiny bojující proti Asadovu režimu a Hizballáhu. Sem patří například Jabhat Fateh al-Sham, tedy prezidentem zmiňovaná bývalá an-Núsra.

Další významnou skupinou jsou Syrian Democratic Forces (SDF). Jedná se o uskupení povstaleckých antijihadistických skupin syrských Kurdů, Turkmenů, Arabů a dalších menšin na severu Sýrie. Toto uskupení je v současnosti vůči Asadovu režimu většinou neutrální

Poslední významnou skupinou je Free Syrian Army (FSA), která je původně uskupením neislámských sil bojujících proti Asadovu režimu. V současnosti je FSA v úpadku, ale jednotlivé části i nadále působí v rámci jiných skupin. Nálepka FSA je aktuálně také používána pro Tureckem podporované jednotky na severu Sýrie.

Komplikovanost současné opozice ukazuje i příklad jednotek, které se účastnily letošního pokusu o osvobození Allepa v srpnu–září 2016. Hlavní síly zde sice byly islamistické, ale podporované byly i jednotkami patřícími k tzv. umírněné opozici. 

Složitý vztah k islamistické opozici a její rozmanitost ukazuje přehledně také akademická studie „Syrian oposition guide“ (.pdf) nebo toto shrnutí i méně významných opozičních skupin.

Nabízí se také otázka, zda je možné hovořit o jednotné straně Asada, když ji tvoří tolik nesourodých částí od pravidelné syrské armády a místních milicí přes libanonský Hizballáh až k iráckým a íránským šiítským jednotkám.

Výrok hodnotíme jako nepravdivý především proto, že v Sýrii neexistuje jen radikálně islamistická opozice vůči Asadovi. Situace je na obou stranách konfliktu mnohem složitější, než jak ji prezident vykresluje.

„Jan Mládek uvádí, že Andrej Babiš hrozil rozpadem koalice a Andrej Babiš to naopak dementuje.“

„Opoziční smlouva byla založena na jediném věcném požadavku ODS a ten požadavek zněl: snižujte každý rok rozpočtový deficit.“

„(pokr. předchozího výroku) A já jsem tento požadavek s radostí přijal. Protože kdyby nebyla tato brzda daná právě opoziční smlouvou, tak každý ministr má neskonale vysoké požadavky na svůj rozpočet a svoji rozpočtovou kapitolu a takto se poměrně dařilo držet moje ministry v tom rozpočtovém koridoru.“

„Když v roce 1996 vyhrála volby ODS, já jsem respektoval její právo sestavit vládu. A totéž se stalo v obráceném gardu v roce 1998.“

„Zdeněk Bakala podle publikovaných údajů vysál z OKD desítky miliard korun, zanechal v pokladně poměrně směšnou částku oproti velikosti tohoto podniku a nevytvářel rezervní fond pro horší časy.“

„Já na pozvání organizátorů této konference (Dialog civilizací na ostrově Rhodos — pozn. Demagog.cz) tam jezdím už sedmým nebo osmým rokem.“

„Ta podstata věci, to znamená, každý člověk může v životě uklouznout. A Peroutkovy texty, a je jich několik, jasně ukazují, že podlehl, jak říká soudce, fascinaci králíka kobrou, to znamená fascinaci nacismem nebo osobně Adolfem Hitlerem. To je obsaženo v tom odvolacím rozsudku. A to je potvrzení toho, co jsem na té konferenci říkal.“

„Já jsem se už několikrát veřejně omluvil za to, že se ten článek nepodařilo ze záhadných důvodů najít.“

„Senát tento návrh zákona zvaný „lex Babiš“ vrátil Poslanecké sněmovně. A bylo dokonce velmi zajímavé skóre, jak víte, senátorů je 81, nevím, jestli všichni byli přítomni, ale pro vrácení tohoto zákona sněmovně bylo přes 60 senátorů“

„Já jsem o tom mluvil ve svém projevu na valném shromáždění OSN, mimo jiné jsem upozornil, že může vzniknout nový "Islámský stát" v Afghánistánu. Taliban v současné době ovládá asi třetinu území Afghánistánu a některé prognózy říkají, že během roku až dvou je schopen zase v celém Afghánistánu zvítězit. No a Taliban má stejnou ideologii radikálního islamismu jako pan doktor Bagdádí v Rakce, což je hlavní město Islámského státu.“

„…takové ty radikální islamistické organizace existují asi v 35 zemích světa.“

„Pro zrušení sankcí vůči Ruské federaci se nedávno vyjádřil i předseda Senátu Milan Štěch.“

„Vladimir Jakunin byl generální ředitel ruských železnic, to znamená, největšího podniku na světě z hlediska počtu zaměstnanců.“

„Na posledním zasedání tripartity se ze strany zaměstnanců, zaměstnavatelů a Hospodářské komory objevila iniciativa, kterou nadšeně podporuji a kterou podporuje i polská vláda, to je iniciativa vodního koridoru mezi polskou obcí Kožle a Ostravou, respektive mošnovským letištěm (…) všechny zainteresované strany to podpořily-“

„Tomáš HAUPTVOGEL: Vy jste začal o koridoru, průplavu nebo kanálu. Jak se vyvíjí ta studie, kterou jste, kterou jste zadal, pohnul se ten projekt nějak? Miloš ZEMAN: Tak já vás opravdu nechci opravovat, ale tu studii zadávalo ministerstvo dopravy a já nejsem ministr dopravy, to za prvé. Za druhé, jako obvykle tam působila jistá byrokracie, to znamená, byli tam 2 uchazeči o tuto studii. Když 1 neuspěl, podal stížnost na ministerstvo dopravy. Když neuspěl, podal stížnost na antimonopolní úřad, no, a teprve, když obě stížnosti byly zamítnuty, tak vítěz této soutěže mohl začít tuto studii připravovat. No, a vše je teprve v začátcích.“

„My jsme absolvovali všechno, co jsme absolvovat měli, nic jsme nevynechali (při návštěvě pohřbu prezidenta Kováče — pozn. Demagog.cz), to maximálně 15minutové zpoždění nebylo nějak tragické.“

„Tak já jsem se reorganizací policie zabýval jenom z toho hlediska, aby kvůli ní nedošlo k rozpadu vlády, protože to bych rok před parlamentními volbami považoval za nešťastné. Jsem rád, že jsem dostal k jednacímu stolu oba protagonisty tohoto sporu, tedy pana ministra Babiše a pana ministra Chovance.“

„Tak byl jsem informován, že v současné době ten objem čínských investic dosáhl zhruba 50 miliard korun.“

„…zhruba 3 miliony migrantů, kteří jsou v Turecku.“