Demagog.sk

Můj dalajláma je Michael Bloomberg

Otázky Václava Moravce, 6. listopad 2016. (videozáznam pořadu)
Moderátor: Václav Moravec

Do Otázek Václava Moravce tentokrát přišel ministr financí Andrej Babiš. Moderátor se ho ptal na očekávání ohledně voleb do Poslanecké sněmovny, na vztahy v koalici a možnou výměnu ministrů ve vládě nebo kauzu týkající se přijetí dalajlámy ministrem Hermanem. Andrej Babiš samozřejmě neopomněl zdůraznit, že všechny ostatní strany jsou proti hnutí ANO. Jak si vedl ve svých faktických výrocích, zjistíte v naší analýze.

Statistiky diskuze

16   7  
2   6  

Pravda     Nepravda     Zavádějící     Neověřitelné

Výroky

„Řekl jsem, že pokud si to budou lidé přát, tak za jistých okolností jsem ochoten tu funkci (premiéra — pozn. Demagog.cz) převzít.“

Pravda

zobrazit odůvodnění

Babiš se k tomuto tématu vyjádřil v sobotním Právu. Podle deníku prohlásil: „… za určitých podmínek mohu být premiérem, pokud si to lidé budou přát“. Dle Babiše chybí v Česku většinový systém, který by mohl vypadat podobně jako ve Velké Británii, kde vítěz bere vše. Podle něj už teď lidé po většinovém systému touží a odvolává se přitom na vítězství hnutí ANO v 9 krajích v letošních krajských volbách.

Ministr se taktéž nedávno vyjadřoval v Hospodářských novinách, že pokud by získal post premiéra, mezi jeho první činy by patřilo postupné zrušení ministerstva pro lidská práva vedené Jiřím Dientsbierem. Proměnou by prošla i Legislativní rada. „Dienstbierův ministerský post je určitě zbytečný a jeho agendu může dělat ministerstvo spravedlnosti.

Andrej Babiš rovněž tvrdí, že pokud by se stal premiérem, „tak příští rok je vyrovnaný rozpočet a snižuje se dluh, na čemž ČSSD ani lidovci nemají zájem.

Tento výrok proto hodnotíme jako pravdivý.

„Jsou tam formulace, které nejsou pravdivé (v dopise premiéra — pozn. Demagog.cz). Mluví tam o tom, jaký máme vliv na média. (…) Pan premiér říká, že ten neúspěch ČSSD v krajských volbách, že za to může hnusný oligarcha Babiš a hnutí ANO.“

Zavádějící

zobrazit odůvodnění
Výrok je hodnocen jako zavádějící, protože Sobotka ve svém dopise spolustraníkům sice píše i o vlivu ANO na volební výsledky, kromě nich ale popisuje také vlastní chyby sociální demokracie. 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozeslal svým spolustraníkům v pátek 4. listopadu 2016 dopis, v němž zhodnotil volební neúspěch v krajských volbách, který mimo jiné přisoudil i Andreji Babišovi a jeho hnutí.

Vedle pochybení na všech stranických úrovních dává Sobotka vinu i nestandardnímu chování hnutí ANO a především kumulaci zájmů Andreje Babiše. Naráží na něj hned v několika bodech. Především v kontextu kumulace zájmů a funkcí.
 
  1. „Bojujeme na poli, kde vítězí především všehoschopný marketing a mediální i veřejná komunikace. Naším hlavním konkurentem není rovnocenná politická strana, ale mediálně průmyslový konglomerát s obrovskými penězi, oddanými zaměstnanci a nekonečným mediální vlivem,“ (viz Politický soupeř se změnil)

  2. „Politická konkurence, a především miliardář Andrej Babiš, čím dál agresivněji vykrádá a přivlastňuje si naše témata a své neúspěchy připisuje nám. Vede proti nám tvrdou dehonestující kampaň, za pomoci svých médií ji předkládá veřejnosti a devastuje obraz nejen sociální demokracie, ale celé politické kultury v naší zemi,“(viz Politická slušnost přestává fungovat)

  3. „Většina našich hejtmanů tak čelila dlouhodobým lživým útokům v duchu hesla ‚všichni kradou'. (…) Tyto útoky byly dlouhodobě vedeny přes média, jež ovládá předseda hnutí ANO…“ ( viz Konfrontační a lživá kampaň hnutí ANO)
Neúspěch v letošních volbách Sobotka hledá ovšem i ve vlastních řadách. Zvláště na straně selhání vedení a jednotlivých místních organizací a regionů. 

Dalšími faktory vedoucí k volební prohře jsou absence mobilizačního prvku ze strany ČSSD, nedostatečné zapojení členů do kampaně a únava z vládnutí, kde jsou strany, potažmo ČSSD plně odpovědny za nedostatečnou prezentaci pracovních výsledků. 

Jak je ale zmíněno výše, argumentuje i neslušnými a dehonestujícími postupy, které proti ČSSD měla vyvíjet média vlastněná Babišem. Souboj mezi dvěma vládními stranami tak Sobotka nevnímá jako rovnocenný.

Babiš má tedy v zásadě pravdu, nicméně Sobotka sebekriticky dává vinu za neúspěch i vlastní straně a její akceschopnosti.

Pokud jde o „hnusného oligarchu“, Sobotka pracuje s termínem miliardář. Výrok se však soustředí primárně na označení Babiše za původce prohraných voleb ČSSD, což není vzhledem k sebekritické argumentaci Sobotky do vlastních řad zcela pravdivé. 

Výrok proto hodnotíme jako zavádějící a současně dodáváme, že nehodnotíme obsahové sdělení dopisu, ale výrok Babiše.

„Obchodní bilance s Čínou je velmi negativní a teď je ještě horší, propadla se. My desetkrát víc dovážíme z Číny, než tam vyvážíme.“

Pravda

zobrazit odůvodnění
Výrok je hodnocen jako pravdivý, protože obchodní bilance je skutečně negativní. Stejně tak lze potvrdit, že dovoz z Číny je přibližně desetkrát vyšší než vývoz.

Podle dat (.xls) Ministerstva průmyslu a obchodu ČR byl za posledních 7 měsíců roku 2016 vývoz ČR do Číny 25,6 miliardy korun. Za stejné období dovoz z Číny dosáhl 240,7 miliard korun. Obchodní bilance je tedy negativní, a to ve výši -215,1 miliard korun.

Je proto možné tvrdit, že dovoz je opravdu přibližně desetkrát vyšší než vývoz. Tento fakt potvrzují také údaje zahraničního obchodu za jednotlivé měsíce letošního roku dle Českého statistického úřadu (.xls, tabulka 4).

DovozVývozBilance
2015 1,12,13,1
20161,22,23,2
Data srovnávají oba roky za leden–červenec

Při srovnání s rokem 2015 ze stejných dat vyplývá, že současná obchodní bilance není horší, ale lepší. V prvních sedmi měsících roku 2015 činila přibližně -219 miliard. Letos byla bilance ve sledovaném období nižší, a to přibližně -215 miliard.

Celkově však výrok hodnotíme jako pravdivý, protože bilance je i tak výrazně negativní, a je možné tvrdit, že dovoz z Číny je přibližně desetkrát větší než český vývoz do Číny.

„(Kdyby dopadly volby podle současného volebního modelu ČT, kde by se dostalo 8 stran do PS), asi by to dopadlo jako v Královéhradeckém kraji, kde všichni udělali koalici proti nám.“

Nepravda

zobrazit odůvodnění
Předně uveďme, že nespekulujeme o tom, jak by se případně po volbách mohl zachovat libovolný politický subjekt. Ověřujeme pouze to, zda došlo ke spojení všech proti ANO v Královéhradeckém kraji.

Do zastupitelstva Královéhradeckého kraje se po krajských volbách v říjnu 2016 dostalo celkem 9 volebních subjektů: ANO 2011 (13 mandátů), ČSSD (6 mandátů), ODS (5 mandátů), Koalice pro Královéhradecký kraj — KDU-ČSL — Hradecký demokratický klub — Volba pro město (5 mandátů), KSČM (4 mandáty), Starostové a Východočeši (4 mandáty), TOP 09 (4 mandáty), Koalice Svoboda a přímá demokracie — Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů a SNK (2 mandáty), Piráti a Strana zelených + Změna pro Královéhradecký kraj (2 mandáty).

12. 10. 2016 pak pět z devíti zmíněných stran (ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši, TOP 09) podepsalo dohodu o koalici v kraji.

Z informací oficiálního webu Královéhradeckého kraje vyplývá, že pět výše uvedených stran podepsalo 24. října 2016 koaliční dohodu.

Protože v opozici jsou kromě vítězného hnutí ANO 2011 další tři strany, nelze tvrdit, že se ve zmíněném kraji všichni spojili v koalici proti hnutí ANO 2011. 

„Ještě minulý týden říkala jiná agentura (pro výzkum veřejného mínění — pozn. Demagog.cz), že rozdíl mezi námi a ČSSD je jenom 6,5 procenta a měli jsme od krajských voleb asi 4 výzkumy, každý říká něco jiného.“

„ČSSD hlasovala proti rozpočtové odpovědnosti — proti dluhové brzdě. A s námi hlasovaly pravicové strany.“

„Občané si pamatují, že pravice nám navýšila daně — a to přece není pravicový program, navyšovat daně. Levice privatizovala banky.“

„My jsme nelhali, že budeme něco privatizovat na krajích.“

„I ten slogan „všichni kradou“, to jsem nikdy neřekl, nebo možná jsem to řekl na nějakém mítinku…“

„Já jsem velice adresně kritizoval hejtmany, kolem kterých šla ta korupce: v Moravskoslezském kraji, pan Hašek a Jihomoravský kraj, ale chválil jsem pana Zimolu, protože skutečně ty jihočeské nemocnice fungují. Kritizoval jsem nemocnici v Zlíně, chválil nemocnici v Uherském Hradišti. Chválil jsem dokonce pana hejtmana Bubeníčka.“

„My máme dva ministry, kteří nejsou členy hnutí.“

„Dozvěděl jsem se, že dva ministři z vlády — nebo několik — jich vůbec nevědělo, že pan premiér chce měnit ministry.“

„Nejdřív nás pan Jančura podporoval a potom prohlásil, že nás už nepodporuje, protože držíme České dráhy.“

„Tady se bavíme o trati Praha–Brno, kde jezdí 18 vlaků Českých drah, a teď budou jezdit dva vlaky pana Jančury.“

„(pokr. předchozího) A my podle zákona, pokud ta trať není dotovaná, mu musíme umožnit, aby ty vlaky vypravil.“

„Toto byl ten začátek od pana Mládka (vystoupení na TK po jednání vlády — pozn. Demagog.cz). Potom měl vystoupení v DVTV, kde on mě sprostě urážel a potom jsme v rámci podpory našich kandidátů do Senátu napsali, že je parazit. Takže my jsme reagovali a já jsem to vlastně ani neřekl, já jsem to jen pak opakoval.“

„… mě ponižují i v rámci vyšetřovací komise k policejním reformám.“

„Nám se daří skvěle. Máme přebytkový rozpočet, snižuje dluh, máme peníze na investice, ušetřil jsem v rámci obsluhy státního dluhu 11 miliard. To jsme dali učitelům jako.“

„Jenom za 10 měsíců tohoto roku meziročně o 7 miliard nateklo do zdravotních pojišťoven víc než minulý rok.“

„V červenci 2013 jsme měli 1 procento (myšleno v preferencích — pozn. Demagog.cz).“

„Oni jednoduše udělali obchod ČSSD, KDU-ČSL, že mě přehlasovali a věda a výzkum dostala navýšení o 12,7 % a to bylo těch 100 korun pro důchodce. To je 3,7 miliardy. Já jsem chtěl, já jsem měl odložené ty peníze a oni mi je vzali na vědu a výzkum a potom jsem je musel znovu hledat.“

„Takže mě přehlasovali (koaliční partneři v podpoře vědy a výzkumu — pozn. Demagog.cz) a potom mě přehlasovali u těch státních pojištěnců.“

„V koaliční smlouvě máme napsáno, že o rozpočtových věcech se hlasuje většinou ministrů každé strany. Mě přehlasovali a porušili koaliční smlouvu a tváří se, že neporušili (ČSSD a KDU-ČSL — pozn. Demagog.cz)“

„Pan premiér Sobotka, když byl ministr, a měl větší růst než já, nasekal 400 miliard dluhů a Kalousek měl taky větší růst než já a nasekal 670 miliard dluhů.“

„Herman mě podržel v té pseudokauze Lety, stejně jako mě podržel pan prezident v Čapím hnízdě.“

„Norská vláda dala Nobelovu cenu míru dalajlámovi a potom se odmítla s ním potkat, když tam byl.“

„My jsme à propos na vládě nikdy ty čínské vztahy neřešili. Já jsem dodatečně zjistil, že to vždy běhalo v rámci informacích. Myslím ty hospodářské a tyhle vztahy.“

„Ty peníze oni (CEFC — pozn. Demagog.cz) akvírují. Oni nakupují podíly ve firmách od českých podnikatelů, kteří dostávají ty peníze a my jako stát z toho nemáme nic.“

„Přivezl sem je (CEFC — pozn. Demagog.cz) pan Tvrdík, to je např. bývalý volební manažer pana Paroubka, zastupuje je blízký přítel pana premiéra, pan Pokorný. Mají blízko k ČSSD.“

„Pan prezident ještě neohlásil svoji kandidaturu.“

„Miloš Zeman získal 2,6 milionu hlasů demokraticky. V demokratických volbách.“