Demagog.sk

TOP 09 před volbami

Seznam Zprávy, 1. červen 2017. (videozáznam pořadu)
Moderátor: Jindřich Šídlo

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl hostem Seznam Zprávy. V rozhovoru s Jindřichem Šídlem mluvil o cílech své strany v následujících volbách, o možných povolebních koalicích a spolupráci mezi různými subjekty. Pánové probírali rovněž programové priority TOP 09, předseda Kalousek popsal také představy své strany v kontrastu s politikou současné vlády.

Líbí se vám naše práce? Podpořte nás!

Statistiky diskuze

7   2  
1   0  

Pravda     Nepravda     Zavádějící     Neověřitelné

Výroky

„Tahle vláda dokázala tu obrovskou armádu zhruba 430 tisíc státních zaměstnanců zvýšit o 30 tisíc.“

Pravda

zobrazit odůvodnení
Výrok je hodnocen jako pravdivý, neboť za vlády Bohuslava Sobotky se skutečně zvýšil počet státních zaměstnanců o zhruba 30 tisíc. Kalousek ne zcela přesně popisuje výchozí stav, který nadhodnotil, nicméně zásadní je právě onen zmiňovaný nárůst.Tento graf s „apokalyptickým filtrem“ je obsažen přímo v návrhu státního rozpočtu na rok 2017, a to na straně 52. Jak je vidět, od roku 2014, kdy nastoupila sestava Bohuslava Sobotky, se počet státních zaměstnanců a zaměstnanců příspěvkových organizací zvedl o bezmála 30 000. 

Budeme-li vycházet ze schválených zákonů o státním rozpočtu na období 2015–2017 (tedy z těch navržených současnou vládou), zjistíme následující:

Pro rok 2015 (.pdf, str. 40, sešit B) vláda posílila o 600 míst úřady práce a Generální finanční ředitelství. Rovněž ale přibylo 800 pedagogů v kapitole MŠMT. V roce 2016 (.pdf, str. 45–46, sešit B) pak přijala dalších zhruba 500 lidí na ministerstvo financí a Generální finanční ředitelství v souvislosti s rozjezdem EET, přes 700 nových lidí posílilo úřady práce a desítky nových míst pak přibyly v České inspekci životního prostředí, Státní zemědělské a potravinářské inspekci, Energetickém regulačním úřadu a České obchodní inspekci. Ovšem přibylo také necelých 1000 vojáků a zhruba podobný počet míst vznikl u Policie České republiky a v Hasičském záchranném sboru.

Pokud se podíváme na meziroční nárůst (.pdf, str. 48–51) pro rok 2017, jde o zhruba 7000 míst. Konkrétně:

  • 2796 z nich přibývá v rámci kapitoly ministerstva školství.
  • Nově má vzniknout 2001 vojáků.
  • Ministerstvo financí na své nejrůznější agendy (EET, kontrolní hlášení, kontrolní oddělení, prokazování majetku, kontrola hazardního zákona) chce nabrat 607 lidí.
  • 543 lidí chce získat ministerstvo spravedlnosti. Mají působit jako vychovatelé či vězeňská ostraha.
  • Ministerstvo práce a sociálních věcí má v plánu posílit své řady o 284 lidí, zejména chce navýšit počty na úřadech práce a České správě sociálního zabezpečení.
  • Další nárůsty jsou již o 140 lidí (ministerstvo průmyslu a obchodu) a nižší.
Obecně lze tedy říct, že vláda navyšuje počet státních zaměstnanců. 

„KALOUSEK: ODS nikdy neřekla, že s hnutím ANO nepůjde do vlády. ŠÍDLO: Tady mi to říkali. KALOUSEK: S Babišem říkali.“

„Já jsem třeba včera slyšel prvního místopředsedu KDU-ČSL, který tohle říkal v rádiu. S hnutím ANO, kdyby nebyl ve vládě pan Babiš, klidně ano.“

„V minulém programu jsme již měli školství jako téma číslo jedna.“

„Když se podíváte na meziroční nárůsty, tak ta vláda kdyby nezvyšovala své původní představy, kdyby jenom držela ty výdaje, které naplánovala před třemi roky, tak nemá deficit 50 miliard, ale má deficit 10 miliard.“

„Pravda je, že tenkrát jsem do té Sněmovny radši nešel, když se o tom (výrazném zvýšení rodičovské v době, kdy byl Kalousek předseda KDU-ČSL, pozn. Demagog.cz) hlasovalo.“

„Slibujeme jako jediná politická strana, že skutečně nebudeme kolaborovat ani s hnutím ANO, s Babišem bez Babiše, ani s komunisty.“