Demagog.sk
 

Komentáře a #vyrokdne

19. září 2017

KSČM a její alternativní zdroje informací

KSČM má na svých webových stránkách záložku "alternativní zdroje". Co se pod ní skrývá? Podívali jsme se, na jaké weby odkazuje a jak moc alternativní jsou.


14. září 2017

Kreativní práce s daty podle TOP 09

TOP 09 sdílela prezentaci s daty a grafy k návrhu rozpočtu. Příliš se však netrápila s korektní prací s grafy a ani s tím, že často hází odlišná data do stejného pytle. Podívejte se, jakých manipulací se ve své argumentaci dopustila.


5. září 2017

Oprava a omluva

V rozhovoru pro Aktuálně.cz, ve kterém jsme mluvil o plánech Demagog.cz na ověřování podzimních voleb, jsem nekorektně uvedl, že pořadu Otázky Václava Moravce klesá sledovanost. Byl jsem upozorněn, že podle dat ATO – Nielsen Admosphere naopak sledovanost pořadu roste. Za toto vyjádření, … víc


28. srpen 2017

Volby 2017 — Pravidla pro ověřování

Demagog.cz se bude v probíhající volební kampani soustředit na několik okruhů výstupů. Půjde již klasicky o předvolební debaty, nově ovšem budeme hlídat také komunikaci politiků/kandidátů na sociálních sítích a v celostátních médiích. Veškerá aktivita bude pochopitelně probíhat v intencích víc


12. červenec 2017

Průzkumy jako slovo boží?

Při každém zveřejněném průzkumu podpory jednotlivým stranám se lze spolehnout na pár věcí. Některé strany se veřejně radují, další říkají, že průzkumům samozřejmě nevěří. Část veřejnosti na sociálních sítích už skládá koalice, další propadá menší či větší panice, ostatní se radují nebo smutní nad preferencemi jejich favoritů. Média přitom příliš nepomáhají a popisují stejný průzkum … víc


19. červen 2017

Jiří Paroubek se nevrací

Český veřejný prostor v minulých dnech zaplnila zpráva, že se bývalý předseda vlády Jiří Paroubek vrací mezi přítelkyně a přítele, mezi sociální demokraty. O tomto kroku referovala snad téměř všechna média, podle databáze Newton Media se během víkendových dnů psalo o této možné akvizici celkem 126krát. Což sociální demokraty vzhledem k tomu, že se tak stalo během víkendu, kdy strana představila nového volebního lídra a také svůj předvolební program, zas tak úplně extatickým nadšením nenaplnilo.


11. červen 2017

Demagog hledá nové tváře

Baví vás sledovat veřejné dění? Myslíte, že má smysl hlídat politiky, jestli veřejně mluví pravdu, či fabulují? Tak se přidejte k nám a pojďte je hlídat s námi.


22. květen 2017

Minulý týden očima Demagog.cz

Týden podle Demagoga: Ekonomika versus lidská práva v česko-čínských vztazích, Ivan Pilný a jeho plány s rozpočtem rezortu končící ministryně Valachové a výsledky maturitních testů.


16. květen 2017

Zemanovy spory

Aktuální vládní krize kromě pří mezi koaličními partnery rovněž vtáhla do středu dění prezidenta Zemana. Tomu premiér Sobotka zaslal (po původně jinak avizovaných záměrech) návrh na odvolání ministra financí. Zeman se k tomu zrovna dvakrát nemá, což zapříčinilo, že Sobotka vyjevil svůj úmysl podat případnou kompetenční žalobu na prezidenta. Senát rovněž uvažoval o podání ústavní žaloby na hlavu státu. O jaké instrumenty vůbec jde? 
víc


3. květen 2017

Počátek volební kampaně v souvislostech #vyrokdne

Oficiálně začíná volební kampaň před volbami do PS. Jaké jsou její (finanční) limity podle novely volebního zákona? A jak to mají v zahraničí?


30. duben 2017

Co přinesl týden podle Demagog.cz

Poslanec Okamura prohrál soud v „kauze Pitomio“, Jiří Paroubek se dal na cvičení a vládní politici na sebe útočili v médiích i na sociálních sítích. To vše a mnohem víc v našem týdenním souhrnu.


26. duben 2017

Samoživitelky a jejich postavení v ČR #vyrokdne

Lidovci v minulých dnech rozčeřili české mediální vody výroky o samoživitelkách, které by měly nést zodpovědnost za to, s kým mají dítě (Jiří Čunek), a najít si nového partnera (Pavel Bělobrádek). Jaká je ale situace matek samoživitelek a kolik jich v ČR vůbec je?


25. duben 2017

Když Okamura prosazuje vládní zákon. A vláda samotná ne.

Když opoziční poslanec prosazuje vládní návrh zákona. Vládě navzdory…


24. duben 2017

Putinův ne/cynický vztah k minulosti?

Otázka objektivního a pravdivého výkladu dějin je úhelným kamenem pochopení vlastní historie každého jedince, skupiny či národa. A to obzvláště v dnešní době plné překotných změn a informačního přetlaku. Proto nás zaujala zpráva, ve které ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek na jednání výboru pro oslavy květnového výročí ruského vítězství ve druhé světové válce prohlásil, že je potřeba vést objektivní dialog s ostatními státy o společné minulosti. Ve svém prohlášení odsoudil „cynický vztah k minulosti“ a „falzifikaci a manipulaci historickými fakty“.


23. duben 2017

„Výroky týdne“

Vážení čtenáři, od tohoto týdne začínáme s novými pravidelnými články: budeme vám přinášet krátký souhrn toho, co nás v minulém týdnu na politické scéně nejvíce zaujalo. Někdy půjde o komentáře spíše odlehčené, někdy vážnější — podle toho, jaká témata konkrétní týden přinese. A začínáme hned s prezidentem Zemanem, ambicemi politických stran a krajskými koalicemi.


20. duben 2017

MF DNES: Zlý zlý Brusel

Pokud jste včera ráno procházeli kolem vaší oblíbené trafiky či novinového stánku a zaujala vás titulní stránka MF Dnes, určitě jste nebyli jediní. „Brusel povolí jen dvě igelitky týdně,” křičel úvodní článek deníku. V případě, že jste se do článku začetli, zjistili jste, že navržená směrnice cílí na redukci plastového odpadu, ne na další omezení našich životů bruselskými byrokraty, jak by se s titulky deníku mohlo zdát. Sejmuli jsme tedy z titulku apokalyptický filtr a podívali se na celou věc blíž.


12. duben 2017

Ne/pochopitelný systém v ČSSD?

Kdo přesně nakonec bude za jednotlivé partaje v podzimních volbách kandidovat, ještě není zcela jasné. Tedy kromě těch, kteří se dobrovolně z této možnosti vyloučili. Roli může hrát také to, nakolik sociálnědemokratičtí straníci pochopí ve všech regionech systém, jímž se lídři kandidátek (a celé kandidátky) schvalují, abychom parafrázovali poslance Seďu. Pokud bychom se vrátili na začátek, tak např. u konkurenčního ANO zřejmě tyto problémy mít nebudou — vzhledem k tomu, že lídr hnutí v rozhovoru pro média prostě oznámí, kdo a kde bude kandidovat.


11. duben 2017

Falešné souvislosti Tomia Okamury #vyrokdne

Podle Tomia Okamury může Sobotkova vláda za vojáky se samopaly hlídkující v ulicích ČR. Rozhodli jsme se proto podívat, jak to bylo se smíšenými hlídkami a samopaly – a hlavě rozebrat jednu neférovou hru s fakty, kterou je možné hrát s pomocí falešná korelace.


1. duben 2017

Projekt Demagog.cz končí. Politici začali mluvit pravdu.

„Demagog.cz dnešním dnem končí svou činnost, dosáhl totiž svého cíle. Politická kultura se začala zlepšovat do té míry, že již prakticky není koho ověřovat,” vyjádřil se vedoucí projektu Jan Tvrdoň.


31. březen 2017

Ukrajinci v Česku #vyrokdne

V souvislosti se zátahy cizinecké policie v posledních dnech jsme se zaměřili základní fakta o Ukrajincích v ČR. Kolik jich zde žije a pracuje? A proč jsou tu pracovníci s polskými vízy?


23. březen 2017

Čím jsou živy politické strany #vyrokdne

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží a stranám kromě možnosti zvýšení politického vlivu nabízí i příležitost stabilního příjmu po další čtyři roky. Ve středu se navíc 18 senátorů se rozhodlo u Ústavního soudu napadnout některé pasáže zákona, který má ztížit účast menším stranám. Podívali jsme se tedy, čím jsou živy politické strany.


22. březen 2017

Neuplatnitelní a bez vzdělání? #vyrokdne

V pondělí navštívil Miloš Zeman v rámci své výjezdní roadshow Olomouc, kde se nechal slyšet, že si opatřil vzdělanostní strukturu necelých dvou milionů migrantů, kteří dosud dorazili do Evropy. Takové tvrzení nás samozřejmě zaujalo. Ze svých zdrojů údajně zjistil, že 35 procent z nich má základní vzdělání a ten zbytek nemá vzdělání žádné.


9. březen 2017

Hledá se žena #vyrokdne

8. března si každoročně připomínáme práva žen v rámci Mezinárodního dne žen. U příležitosti tohoto celosvětově uznaného svátku jsme pro vás připravili malý exkurz do problematiky zastoupení žen v politice u nás a také se podíváme na to, jak si tento svátek připomněly některé české politické strany.


8. březen 2017

Hit politického marketingu: Srovnání s nacisty #vyrokdne

Přirovnání k nacistickému Německu. Slovy filmové klasiky, hodí se ke všemu a pro každou příležitost, politiky nevyjímaje. Alespoň tak to vypadá podle událostí posledních dní a měsíců. Kdo všechno si našel cestu k nepříliš lichotivému přízvisku?


3. březen 2017

Den zkázy #vyrokdne

Ke konci týdne se trochu odlehčeně podívat na nejrůznější komunikaci politických stran k rozličným tématům, které spojuje jedna věc. Pracovně tomu říkejme "apokalyptický filtr".


2. březen 2017

Poroučí Čechům Wehrmacht? Ne. #vyrokdne

Možná by si páni zákonodárci předtím, než mají potřebu do médií vylévat svá emocemi prosycená prohlášení o věci, o které, jak vidno, nejsou zcela informováni, mohli nejprve zjistit základní fakta. Nebudou pak ve veřejném prostoru zavdávat možnost k tomu, aby někdo právě "šprochy" řešil. Někdy by stačilo navštívit web centrálních orgánů správy naší země a přečíst si primární zdroj informací.


28. únor 2017

Ministerští dlužníci podle Babiše #vyrokdne

Andrej Babiš v posledních dnech přišel s několika zajímavými vyjádřeními a grafikami. Velkého ohlasu se dostalo infografice, která má za cíl ukázat, jak název napovídá, „Který ministr financí nejvíc zadlužil ČR“. Současný strážce státní kasy ji prezentuje jako „tvrdá čísla“, jež „není potřeba nejak okecávat“. Takový pohled je však poměrně problematický. Pojďme se podívat proč.


23. únor 2017

Budvar zachráněn! Na zbytek se neptejte. #vyrokdne

Mají mít občané České republiky v roce 2017 právo na internetu v registru smluv kontrolovat, jak stát, kraje, obce a některé instituce hospodaří s veřejnými penězi? Tuto otázku vyřešila Poslanecká sněmovna již před časem, zdálo se. Během včerejška ovšem poslanci provedli (výsledné hlasování po jménech) v novele zákona o registru smluv takové úpravy, které tuhle kontrolu významně omezují. Tak např. pokud Senát změny podpoří, neuvidíte, jak hospodaří státní a národní podniky a dále krajské, obecní a městské firmy (např. dopravní podniky), či podniky s většinovou účastí státu. Proč?


22. únor 2017

Mordor na Šumavě #vyrokdne

V úterý se na půdě Poslanecké sněmovny konala debata k novele zákona o ochraně přírody a krajiny. Očekávaný projev pronesl prezident Zeman, který po prostudování "tisíců stránek" týkajících se situace v Národním parku Šumava shledal vhodnější senátní úpravu, jež by měla být odolnější proti vzniku pouští či „hnědého Mordoru,” jak sám říká.


17. únor 2017

Vláda s KSČM jako evergreen #vyrokdne

Dnešní rozhovor předsedy vlády tedy jistě vyvolá klasickou debatu na téma spolupráce s KSČM a její stínovou vládou. Těšit se můžeme na znechucení, argumentaci Mitterandem (Mitterand vygumoval komunisty ve Francii tím, že je vzal do vlády), pragmatické argumenty nebo upozorňování na tzv. Bohumínské usnesení. Dnešní rozhovor předsedy vlády tedy jistě vyvolá klasickou debatu na téma spolupráce s KSČM a její stínovou vládou. Těšit se můžeme na znechucení, argumentaci Mitterandem (Mitterand vygumoval komunisty ve Francii tím, že je vzal do vlády), pragmatické argumenty nebo upozorňování na tzv. Bohumínské usnesení.


16. únor 2017

Babiš interpeluje Sobotku. Nebo naopak? #vyrokdne

Nový den — nový hejt. Alespoň drobný štulec si opět vyměnili vládní lídři Sobotka s Babišem. Tentokrát na téma účasti na interpelacích. To je taková ta věc ve čtvrtek odpoledne, na kterou úplně nechodí ministři ani poslanci. Premiér vyčetl některým svým kabinetním kolegům, že na interpelace nechodí. Nejmenší účast má Babiš, Marksová a Bělobrádek. Alespoň podle dat Sobotky za rok 2016.


Babiš si to ovšem od premiéra nenechal líbit a zveřejnil jiná data — sice ta, že Sobotka, … víc


9. únor 2017

Andrej je gentleman

Slovy klasika, rozmohl se nám tady takový nešvar. Patrně v důsledku drobných přeháněk na koaličním nebi se v minulém týdnu premiér Sobotka uchýlil k pro něj nezvyklému kroku. Finanční machinace vicepremiéra Babiše komentoval jako akt "ojebání." Babiš záhy kontroval, že takhle na veřejnosti nikdy nemluvil. A jak je to doopravdy?


1. únor 2017

Politik a jeho karikatury #vyrokdne

Existuje celá řada facebookých účtů, které jsou postaveny na dělání si legrace z politiky a politiků, lidová tvořivost je v tomto velmi kreativní. Pak jsou ale další příklady, když už politik není schopen unést míru humoru a soudí se. Jako např. Tomio Okamura. Není v tom ovšem v žádném případě sám. V řadě případů prostě média překročí únosnou mez, co je schopen daný člověk tolerovat. Již zmíněný časopis Reflex je v tomto unikátní. V minulých letech jej opakovaně politické špičky žalovaly a to především za karikatury, s nimiž týdeník pracuje


31. leden 2017

Andrej Babiš vs. média #vyrokdne

Zejména verbální útoky Babiše na pořad Reportéři ČT zvedly velkou vlnu veřejného a mediálního zájmu. Není ovšem nezajímavé, že z pozice ministra financí, předsedy ANO, poslance a majitele holdingu Agrofert nejde o první takové vystoupení. Vůči médiím se v podobném duchu vyjadřoval již dříve.


27. leden 2017

Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají #vyrokdne

Svou pravomoc podat kárnou žalobu zaštiťuje prezident tím, že má původ v Ústavě, což má asi toliko, jako jeho pravomoc propůjčovat prapory vojenským plukům.


26. leden 2017

Zápisky z krajských cest #vyrokdne

Na svých cestách si často prezident pomáhá právě několika opakujícími se vtipy (chcete-li bonmoty), které umí prodat vždy znovu. Včerejší “rozprava o panictví”, která opět zaplavila sociální sítě, ukázala, že i opakovaný vtip zůstává někdy vtipem. Lze si tedy jen domýšlet, kolik propisek ještě pan prezident při svých dalších návštěvách vrátí a kolik hříchů bude musel Claudia Schiffer ještě odčinit.


25. leden 2017

Busty za dveřmi a vtipkující Nancy Sinatrová #vyrokdne

Dalibor Balšínek v ranním rozhovoru pro Český rozhlas upozornil na to, že prohřešků proti faktům se dopouští i sami žurnalisté, kteří by proti poplašným zprávám a fake news měli bojovat především. Jeho výrok inspiroval náš dnešní výrok dne. Podívejme se na několik nepravdivých zpráv, které otřásly nejen americkým kontinentem.

víc


24. leden 2017

Kdo nepřeje bezpečnosti? #vyrokdne

Návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti byl jedním z témat nedělních Otázek Václava Moravce. Než zveřejníme … víc


20. leden 2017

Nový americký prezident #vyrokdne

V jednom však Donald Trump českého prezidenta již výrazně překonal. Celých 70 % jeho výroků (Politifact.com) je hodnoceno jako převážně nepravdivé nebo hůře. Naproti tomu Miloš Zeman podle našich statistik hovořil pravdu ve dvou třetinách ověřených výroků.


18. leden 2017

Chudí a bohatí: Jak jsme na tom s nerovnostmi v ČR #vyrokdne

V souvislosti s nejnovější zprávou Oxfam o ceslovětové chudobě jsme se zaměřili na nerovnosti v České republice. Ty jsou zde v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie nižší, i když chudoba a příjmové rozdíly tu existují.


17. leden 2017

Zdroje Miloše Zemana #vyrokdne

Miloš Zeman v minulém týdnu v rozhovoru pro Český rozhlas PLUS uvedl, že se v České republice pohybuje člověk podezřelý z napojení na islamistické teroristy. Jeho tvrzení žádný další kompetentní zdroj nepotvrdil. Politické špičky se naopak s odvoláním na informace zpravodajských služeb jaly veřejnost spíše uklidňovat. V Otázkách Václava Moravce pak přišel poslanec ODS Blažek s tvrzením, že se jedná o dlouhodobou metodu práce současné hlavy státu. Tedy zveřejňovat informace, které se týkají bezpečnosti a zpravodajských služeb a ne vždy mohou být informace "přesné". Na tento výrok jsme se podívali podrobněji.


13. leden 2017

Přebytek přebytků #vyrokdne

České republice se daří. Ekonomika už několik let solidně roste, máme nízkou nezaměstnanost. A je to dobře. Tenhle hodnotící soud je v rámci politického spektra široce akceptován. Stejně tak se naši vrcholní představitelé shodnou na tom, že přebytek 61,8 miliardy korun, kterého dosáhl rozpočet v roce 2016, je pozitivním jevem. Tato jednota se však začíná drolit, když dojde na interpretaci faktorů, které tento přebytek zapříčinily. Pojďme se podívat na základní data, která rozdíl mezi rozpočtovaným deficitem 70 miliard korun a výsledným již zmíněný … víc


12. leden 2017

Sobotky se nejvíce ptají…Sobotkovci #vyrokdne

Poslanecké interpelace na předsedu vlády v české dolní komoře jsou zvláštní disciplínou. Ač jde o živě přenášené jednání, sál bývá poloprázdný, atmosféra je často spíše uspávací. Pokud si pustíte dnes ve 14:30 jednání sněmovny, co vlastně uvidíte? Statisticky vzato uvidíte, že se Sobotky na záludné dotazy vyptávají nejvíc jeho vlastní spolustraníci. Po jednom až dvou dotazech padne z řad jednotlivých opozičních klubů a celkově po zhruba 10-11 interpelacích se prostor pro dotazy vyčerpá.


11. leden 2017

Prezidentská veta #vyrokdne

Poslanecká sněmovna během včerejška a dneška jedná o dvou zákonech, které vetovat prezident Miloš Zeman. Šlo jednak o novelu zákona o DPH, která snižuje tuto daň na noviny a časopisy a pak také o zákonu o střetu zájmů. U toho druhého dokonce prezident avizoval, že v případě přehlasování jeho veta podá stížnost k Ústavnímu soudu České republiky. Obsah zejména zákona o střetu zájmu je obecně znám a byl diskutován po dlouhé měsíce, pojďme se podívat na samotný institut veta prezidenta a na to, co Zeman v této věci sliboval voličům v kampani.


10. leden 2017

Česká kyberbezpečnost #vyrokdne

V nedělních Otázkách Václava Moravce přišel ministr zahraničí Zaorálek s poměrně pozitivním konstatovávím. Česká republika je na světové špičce v oblasti kybernetické bezpečnosti. V době vzrušených debat o hackerských útocích na americké prezidentské volby a také o možném takovém ovlivňování blížících se voleb v evrpoských zemích je to jistě konstatování, které zaslouží pozornost.


5. leden 2017

Financování volebních kampaní #vyrokdne

V lednu vstoupila spolu s novelou volebního zákona v platnost nová pravidla pro financování politických stran: která mimo jiné udávají strop pro prostředky, které strana může "nalít" do předvolební kampaně. Vzniká také nový úřad, který má … víc


30. prosinec 2016

Střípky roku 2016

S blížícím se koncem roku 2016 nabízíme krátký přehled některých zajímavostí, se kterými jsme se v tomto roce jako Demagog.cz potýkali.


16. prosinec 2016

Kdo je vlastně v Aleppu? #vyrokdne

Je to něco málo přes rok, kdy jsme Miloši Zemanovi opravili jeho hodnocení poměrů v Sýrii. V říjnu 2016 jsme totéž udělali s podobným prezidentovým výrokem. Při pracovní návštěvě v Portugalsku však před dvěma dny však opět ukázal, že v nepřehledné situaci není nic jednoduššího a mediálně vděčnějšího, než prohlásit všechny opoziční síly za extremisty a teroristy. Pro čtenáře, kterým toto nestačí, připravili naši analytici krátký text o tom, kdo (mimo civilisty) se vlastně na bojištích v Aleppu i jinde nachází.


15. prosinec 2016

Politici a jejich grafy #vyrokdne

Politici se občast vytasí s grafy, které mají podporovat jejich argumenty: občas s nimi ale nehrají férově nebo zacházejí s daty vcelku kreativně.


13. prosinec 2016

Nová doba! Host vyhazuje vrchního. #vyrokdne

V uplynulém týdnu proběhla českým veřejným prostorem zdrcující zpráva, podle níž by snad hospodští v souvislosti s novelou zákona o opatřeních k ochraně před návykovými látkami měli být nově drakonicky trestáni pro porušení povinnosti vykázat podnapilou osobu z hospodského zařízení. Dotčeni byli politici napříč spektrem. Se zvědavostí nám vlastní jsme se tedy podívali, jak to opravdu je.


9. prosinec 2016

Týden Miloše Zemana #vyrokdne

Uplynulý týden přinesl několik větších či menších změn v některých předvolebních slibech, které pro Vás v Demagog.cz od počátku Zemanovy funkce sledujeme. Zda se změnilo i jejich hodnocení, nebo prezident Zeman pokračuje v nastoleném trendu, zjistíte v dnešním výroku dne.


8. prosinec 2016

PISA 2015: Jak si vedou čeští žáci #vyrokdne

Jak si vedou čeští žáci? Jelikož jsou děti naší budoucností a vzdělanost je zásadní podmínkou rozvoje naší země, je třeba zaměřit se právě i na toto. Pojďme si tedy výsledky českých žáků projít v několika základních bodech.


7. prosinec 2016

Rozpočet na rok 2017 je… #vyrokdne

Jaký vlastně rozpočet je? Je dobrý, špatný, odpovědný, neopodvědný? Na to vám jako Demagog.cz neodpovíme, popíšeme však některé ze základních indikátorů a také některé body, které jsou veřejně a politicky velmi diskutovány a to přímo na oficiálních číslech, která jsou v poměrně dlouhé předloze obsažena.


6. prosinec 2016

Musíme to přijmout? #vyrokdne

…aneb všichni proti Babišovi?


1. prosinec 2016

Vyúčtování humorů k EET #vyrokdne

EET. Zázračný systém, který narovná podnikatelské prostředí nebo spíše “balkánský šmírovací tunel”? Pojďme se s trochou nadhledu podívat na některé z nejvyhrocenějších argumentů obou stran.


30. listopad 2016

Bezpečná země? #vyrokdne

Země je v ohrožení. V různých variacích slýcháme tuto větu již několik let a to zejména v souvislosti s migrační krizí. Různé aspekty toho, v jak bezpečném prostoru Češi vlastně žijí, opakovaně prostřednictvím faktických prohlášení českých politiků ověřuje i Demagog.cz.


24. listopad 2016

Fact-check za časů prezidenta Trumpa

Lídr mezinárodní fact-checkingové komunity Alexios Mantzarlis se v reakci na výsledek amerických voleb zamýšlí nad otázkou, zda a jak si projekty ověřující faktickou správnost výroků kandidátů vedly v kampani a jaká je jejich budoucnost. Text publikujeme s laskavým souhlasem autora.


23. listopad 2016

Babišovy pokladničky #vyrokdne

Bez výjimek? Nebo s výjimkami?


16. listopad 2016

Hanobení prezidenta republiky #vyrokdne

Během včerejšího dne vzbudil velký veřejný rozruch návrh zákona podaný skupinou 64 poslanců. Navrhovaná novela trestního zákoníku by měla opětovně zavést trestný čin hanobení prezidenta republiky. Důvody předložení návrhu během celého dne představovala řada poslanců (za všechny Zdeněk Ondráček pro Lidovky.cz), kteří se k návrhu podepsali. V rámci rubriky #vyrokdne jsme se tedy podívali na některá zajímavá související fakta k této poslanecké iniciativě.


15. listopad 2016

Čínské investiční fórum #vyrokdne

Na Pražském hradě se v těchto dnech odehrává pod záštitou prezidenta Zemana a premiéra Sobotky akce CHINA INVESTMENT FORUM 2016. Fórum je další událostí, během které je ve veřejné debatě diskutováno o vztazích mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou. Při této příležitosti Demagog.cz sumarizuje v rámci nové "rubriky" #vyrokdne některá fakta, která k těmto vztahům česká politická elita v poslední době vyslovila.


14. září 2016

Demagog.cz ověří Miloše Zemana a lídry krajských kandidátek

Volby do krajských zastupitelstev jsou za dveřmi a Demagog.cz v následujících dnech ověří výroky politiků z celkem šesti krajů. Kontrolu podstoupí také prezident Miloš Zeman.


14. červenec 2016

"Radí mi internet". Vaše poslankyně

Internet, diskuze na Novinkách, anonymní člověk z Norska, sdružení Ruskije materi nebo srdce. I tak mohou vypadat zdroje informací poslankyně českého parlamentu.


8. červenec 2016

Početní trable Tomia Okamury

Tomio Okamura ve svém videoblogu i prostřednictvím Facebooku a Twitteru informoval o skutečnosti, že „za více než 1500násobný nárůst počtu znásilnění ve Švédsku jsou zodpovědní především muslimští migranti.“ Takové tvrzení samozřejmě upoutá, pojďme se tedy podívat, kde je zakopaný pes.


8. květen 2016

V interpelacích poslední — v zákonech první

Babiš s pobavením na svém Twitteru oznámil, že je sice v docházce mezi všemi členy vlády poslední, na druhou stranu je ale nejaktivnější, co se předkládání návrhů zákonů týče. Pokud jedním z jeho argumentů pro absentérství při interpelacích je počet návrhů zákonů z dílny jeho úřadu, sází na poměrně nesofistikovaný model komunikace s veřejností.


15. březen 2016

Bludy bojovníků proti inkluzi

Demagog.cz zkontroloval vyjádření politiků k inkluzi ve školství a k vyhlášce, která je účinná od 1. září. Ověřili jsme 30 nejnovějších faktických výroků politiků k tomuto tématu, které se objevily v celostátních televizích, rádiích a denících mezi 24. únorem a 1. březnem. V této době se ke společnému vzdělávání vyjadřovala především ministryně Kateřina Valachová (ČSSD), prezident Miloš Zeman a poslanci Jiří Zlatuška (ANO) s Petrem Fialou (ODS).


11. únor 2016

Kotel nepravd, faulů a překřikování

„Tak mi, vážený pane, řekněte, kolik má hodnotu znásilnění jedné české dívky?“ – Tomio Okamura, Máte slovo. Demagog.cz přináší kompletní analýzu debatního pořadu Michaely Jílkové. Ověřili jsme nejen faktické výroky, ale zkoumali jsme i nakolik je diskuze korektní a jestli v ní řečníci používají argumentační fauly.


29. leden 2016

Pár pravd o nepravdách

Často se v Demagog.cz zamýšlíme nad příčinami toho, proč redaktoři a komentující naši nejméně oblíbenou kategorii „nepravda“ tak často zaměňují za „lež“. Pokud neznáme úmysl, nelze zcela přesvědčivě tvrzení onálepkovat jako lež. Co ale můžeme, je zkusit rozlišit některé nepravdy podle toho, co bylo pravděpodobnou příčinou jejich nesprávnosti.


28. prosinec 2015

Ročenka politické pravdomluvnosti 2015

Demagog.cz i letos kontroloval, jestli politici a političky mluví pravdu. Jak si vedli v porovnání s předcházejícími lety? A jak dopadl prezident, kterému jsme se důkladně věnovali?


11. září 2015

Abeceda migrace

Demagog.cz sestavil slovníček základních pojmů, které se dotýkají migrace: nejdiskutovanějšího tématu letošního podzimu. Kromě definic a kontextu naleznete u pojmů také čerstvé statistiky.


28. červenec 2015

Článek pro Tomia

Server Novinky.cz publikoval v neděli rozhovor s prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny Rastislavem Maďarem s titulkem "Největší riziko nákazy od běženců: Nemoci přenosné vzduchem". Titulek a především úvod perexu tohoto rozhovoru — Vlna uprchlíků mířící do České republiky může představovat riziko nákazy infekčními nemocemi — působí až apokalyptickým dojmem. Chybí už snad jen tklivý hudební podkres z dílny zpráv televize Nova. Pokud se ovšem čtenář dostane až k samotnému rozhovoru, což bohužel nelze tak zcela garantovat, zjistí, že obsah rozhovoru je poměrně odlišný od verze, kterou Novinky.cz prezentují.


9. duben 2015

Interpelace na český způsob

Téměř při každých probíhajících interpelacích na předsedu vlády se na sociálních sítích objeví povzdech nad jejich úrovní a jejich srovnávání s britskými Prime Minister's Questions. Je pravda, že porovnání každotýdenní půlhodiny v dolní komoře britského parlamentu s občasnou devadesátiminutovkou na pražské Malé Straně co do úrovně odpovídá fotbalové Premier League a české Synot lize.


25. březen 2015

Malá domů pro Babiše?

Andrej Babiš se s Miroslavem Kalouskem vzájemně obviňují ze lhaní ohledně zákona o státní podpoře biopaliv. Ačkoliv jsou Kalouskova slova o 5 miliardách pro Babiše pravděpodobně nadnesená, bezpochyby ze změny bude profitovat i Agrofert. Že Babiš fabuloval ohledně skutečného předkladatele zákona, kterým byl on sám, vrhá na celou věc podezření, že si zákon ušil na míru.


23. březen 2015

Ve službách jeho prezidentstva

Miloš Zeman sliboval, že se po volbách obklopí jen nestranickými odborníky. Ve skutečnosti kolem sebe vybudoval mocenskou síť lidí, které pojí především příslušnost ke Straně Práv Občanů.


12. březen 2015

Jak prezident neplní své předvolební závazky

Předloni Miloš Zeman ve volební kampani sliboval řadu konkrétních kroků, které učiní, pokud bude zvolen. Jeho oficiální program ovšem nezahrnoval prakticky žádné faktické závazky. Po volbách navíc úplně zmizel z webu a je dohledatelný jen v internetovém archivu. Demagog.CZ proto analyzoval jeho sliby vybrané z 19 televizních, rozhlasových a novinových debat. Dodržuje je?


13. listopad 2014

Kolik berou poslanci?

Poslanci na páteční mimořádné schůzi poslali do druhého čtení novelu, která má zabránit skokovému zvýšení platů ústavních činitelů. Konečné rozhodnutí má padnout na prosincové schůzi. Do té doby zkusme odpovědět na jednoduchou otázku: Jak jsou vlastně poslanci placeni?


17. říjen 2014

Křišťálově čistí

Hit letošní předvolební kampaně do Senátu se nesl ve znamení transparentních účtů. Průhledným financováním se snad zaštiťuje každý kandidát a občan pak spokojeně pokývá hlavou, že má konečně o penězích za bilboardy a dalších kampaňových nezbytnostech přehled. Analýza Demagog.CZ ovšem ukazuje, že ve většině případů se jedná o pouhou líbivou pro forma fasádu a z účtů jednotlivých politiků – pokud vůbec existují – nelze zjistit prakticky nic.


10. říjen 2014

Souboj o stověžatou: Kdo nemluvil pravdu v televizní debatě?

Václav Moravec v roli zkoušejícího, nepřesné střely od boku, počítačová negramotnost a vzájemné útoky. Tak vypadala poslední debata před komunálními volbami z pražského studia České televize. Nepravdou či zaváděním si přilepšovali všichni kandidáti vyjma Petra Štěpánka.


28. září 2014

Bitva o Špilberk

Sex, hazard a bezprizorní děti. I to jsou témata, která ovládla předvolební debatu Václava Moravce a Zuzany Tvarůžkové v Brně. Letošní uchazeči o vládu nad moravskou metropolí to v říjnových komunálních volbách vskutku nebudou mít jednoduché. Někteří z nich se zapotili již v televizním studiu a nevalně dopadlo i jejich hodnocení na serveru Demagog.cz. Stejně jako Ostravu, i Brno si totiž analytici z Demagogu vzali do hledáčku.


10. září 2014

Na zahraničnom fronte nuda?

Diskusný duel aktuálneho a bývalého ministra zahraničia sa, v kontraste s aktuálnymi, horúcimi témami niesol v pozoruhodne pokojnom duchu. Ani prebiehajúci konflikt na Ukrajine, otázka sankcií voči Rusku či hrozba Islamského štátu nepriniesli zásadný rozpor medzi pozvanými hosťami. Minister Zaorálek a predseda Schwarzenberg sa v svojich postojoch skôr dopĺňali, najakčnejším zúčastneným ostal Václav Moravec.


15. srpen 2014

Hlavou proti zdi

Tomio Okamura je takový smutný osamělý samuraj v donquijotském boji proti vládní squadře. Se svými třinácti statečnými již podle svých slov stihl předložit prakticky všechny zákony ze svého volebního programu (otázkou tak zůstává, co bude dělat po zbytek volebního období).


16. červenec 2014

Soumrak vzorného chlapce?

Když muži s rudými kravatami usedali do studia, těšili jsme se na poměrně korektní souboj, neboť dříve oba vycházeli z našich analýz lépe než většina jejich kolegů. Očekávání však částečně naplnil pouze Petr Fiala s jednou nepravdivou obhajobou kabinetů své strany. Bohuslav Sobotka si při kritice vlád ODS vypomohl hned několika nepravdivými výroky a zcela překroutil dopad jednotného inkasního místa.


11. červenec 2014

Miluj svého hejtra

Mimo svobody spolčovací virtuální prostředí neobyčejně posiluje také naši nedotknutelnou a zlatem lemovanou svobodu slova. A zde, vystupujíce ze šedivého oparu, zahaleni azbestovými kápěmi, přicházejí hejtři. Vyzbrojeni hnidopišskými poznámkami, ukvapenými či generalizujícími závěry a několika okřídlenými hesly. Potichu a nenápadně, ale odhodlaní a překypující skepsí, připraveni vysát z vás veškerou radost. Nebo snad ne?


22. květen 2014

Svobodné nesmysly

Strana svobodných občanů v kvapem se blížících volbách spíše než svůj program komunikuje dvacítku tzv. „euronesmyslů“. Na nich chce ilustrovat řadu údajně nesmyslných nařízení, regulací, kvót či plýtvání evropskými prostředky. Ve většině případů se ovšem nejedná o nic jiného než bez kontextu vytržená vyjádření. Demagog.CZ přináší svůj komentář ke čtyřem nejkřiklavějším z nich.


21. květen 2014

Odchod jako program

Lze konstatovat, že partaje, které mají za cíl vystoupení z EU, se (s čestnou výjimkou Svobodných) neobtěžují své potenciální voliče zatěžovat nějakými konkrétními mechanismy, kterými by toho chtěly dosáhnout. Všechny zmíněné strany lze ovšem popsat jako partaje s minimálním politickým vlivem, je tedy vyloučeno, že by se jejich myšlenky mohly i po volbách do EP vůbec realizovat.


20. květen 2014

Programatika kandidujících stran?

Žádná ze stran také nedokázala – když už přinést myšlenky a hodnoty, za které se chce stavět – namísto toho skutečně přiblížit fungování a pravomoci Parlamentu a jeho vztah k dalším unijním orgánům. Pokud by v českých voličích dokázali zlomit zažitou představu, o „zneužívačích náhrad“ a od reálného světa odtržených byrokratů chrlících kvanta nesmyslných směrnic, nepotřebovali by nyní prosit voliče na kolenou, aby se ráčili do volebních místností vůbec dostavit.


19. květen 2014

S čím jdou komunisté do voleb?

Předvolební programy jsou jednou z nejdůležitějších a často jedinou možností pro voliče seznámit se s tím, co chce daná strana výměnou za hlas ve volbách prosazovat. Strany tento prostor využívají a snaží se vedle slibů také pochlubit s dosavadními úspěchy a nezřídka také využít svou programatiku ke střelbě do protivníkových řad. Jak si ale můžeme být jisti, že toto předvolební čtivo není jen soubor prázdných floskulí, a že s námi politici jednají na rovinu a neslibují naprázdno?


17. květen 2014

Slibem nezarmoutíš

Úsvit přímé demokracie si k evropským volbám s příliš komplexním předvolebním programem hlavu nelámal. Manifest obsahuje několik málo bodů rozdělených na část „dobrou“ (tedy co zástupci Úsvitu chtějí) a „zlou“ (co Okamurovci naopak zásadně odmítají). Demagog.CZ vám přináší komentář k některým „programovým“ bodům.


11. květen 2014

Zaplavují nás bruselské normy?

S tvrzením, že určité procento národní legislativy je ovlivňováno Evropskou unií, se ve výrocích politiků setkáváme stále častěji. S blížícími se volbami do Evropského parlamentu se samozřejmě kadence, s jakou kandidáti „střílí“ různé cifry, ještě zvýšila. Naposledy se k tomuto tématu v debatě České televize vyjádřil předseda ODS Petr Fiala, který řekl, že až 70 % legislativy je ovlivňováno Bruselem.


10. duben 2014

Vyjádření serveru Demagog.CZ k článku časopisu Reflex

Demagog.CZ si váží zájmu českých medií o výsledky jeho práce. Usiluje ale o to, aby jeho výstupy byly přejímány korektně a bez dezinterpretací. Uvádíme proto na pravou míru některé informace, které o nás publikoval časopis Reflex.


2. duben 2014

Reakce Demagog.CZ na výtky Tomio Okamury k hodnocení jeho výroků

Demagog.CZ striktně odmítá nařčení, že by proti poslanci Okamurovi pořádal „lživou kampaň“ jakkoliv spojenou s volbami do evropského parlamentu, jak naznačuje. Tomio Okamura byl hodnocen podle stejných kritérií jako jakýkoliv jiný politik, naše odůvodnění jsou řádně odkazována a server vždy byl a je otevřen kritice a připomínkám a vždy na veřejná ohrazení politiků reaguje, jak dokazuje i tento případ. Naopak, jsme vždy rádi, když si politik všímá našich výstupů, jako je tomu i tentokrát.


24. březen 2014

Putinův doublethink

Výroky Vladimira Putina na adresu Krymu, které minulý týden věnoval Dumě a světu, jsou plné záměrných kontradikcí a přetáčení historie ve vlastní prospěch.


13. březen 2014

Žlutá karta v rukou národních parlamentů?

Institut žlutých karet je novinkou od schválení Lisabonské smlouvy. Posiluje pravomoci národních parlamentů, ale často je nepřesně interpretován jako pravomoc parlamentů zastavit jakékoli nařízení přicházející z nadnárodní úrovně.


14. únor 2014

Jak evropští poslanci informují o své činnosti?

Jakým způsobem se poslanci v Evropském parlamentu prezentují na internetu a v rámci sociálních sítí? Daří se jim informovat občany a komunikovat s nimi?


13. únor 2014

V Česku se rodí hlad po kontrole novinářů

Případ Václava Moravce ukazuje, že do českých politických debat se dá přijít i (téměř) perfektně připraven.


12. únor 2014

Přivýdělky europoslanců

Europoslanci a europoslankyně si i k velkorysým platům při výkonu funkce přivydělávají. Proto musí od předminulého roku oznamovat své vedlejší příjmy, vinou kterých by mohli být ve střetu zájmů. Je tedy již situace dokonale transparentní?


6. únor 2014

Reakce projektu Demagog.cz na výtky Ministerstva financí

Ministerstvo financí reagovalo na výstup Demagog.cz, ve kterém server analyzoval vystoupení Andreje Babiše v nedělních Otázkách Václava Moravce a označil některé výroky jako nepravdivé. Jednalo se konkrétně o tři výroky, které Ministerstvo rozporovalo, z toho jeden byl opraven již dříve na základě upozornění čtenářů. Zbylé dva výroky však i po prostudování námitek Ministerstva nadále řadí do kategorie “nepravda”.


29. leden 2014

Odchod Rusnokovy vlády

95 dní po volbách jmenuje prezident Zeman novou koaliční vládu Bohuslava Sobotky. Rusnokův kabinet vládl zemi od 13. července. Za tuto dobu ověřoval Demagog.cz řadu faktických výroků jednotlivých členů vlády. Jak si vedli ministři jednotlivě a jak obstála celá vláda.


25. leden 2014

Hlídáte politiky s námi!

Přinášíme krátký souhrn výstupů z aplikace Ověř.to! Kolik výroků jste nám poslali, kteří politici vás zajímali nejvíc a jak si v souhrnu naši reprezentanti vedli?


19. leden 2014

Role vlády v jednání na Evropské úrovni

Při příležitosti nadcházejících voleb do Evropského parlamentu se na stránkách Demagog.CZ bude objevovat více informací o Evropské unii, roli jednotlivých orgánů i možnostech českých politiků ovlivňovat evropské dění. Při příležitosti jmenování Bohuslava Sobotky premiérem jsme se zaměřili na roli vlády ve vyjednáváních na evropské úrovni.


17. leden 2014

Sobotkův vrchol

Při příležitosti dnešního jmenování Bohuslava Sobotky předsedou vlády Demagog.CZ přináší shrnutí toho, nakolik umí nastávající premiér hrát s veřejností otevřenou hru a nakolik hraje s cinknutými kartami.


16. leden 2014

Znepokojující Drábkovo dědictví

Demagog.CZ zmapoval pavučinu nepravdivých výroků, kterou upletl okolo zmanipulované zakázky na výplatu sociálních dávek bývalý šéf resortu práce Jaromír Drábek.


22. prosinec 2013

Ročenka politické pravdomluvnosti II.

Více než čtyři sta prohřešků proti faktické správnosti odhalil v posledním roce server Demagog.CZ. Kdo si nejvíce vymýšlel při zimní prezidentské kampani, a kdo byl naopak k voličům nejférovější při podzimním předvolebním klání? Podívejte se na nejzajímavější grafiky shrnující celý rok fungování projektu.


21. prosinec 2013

Ročenka politické pravdomluvnosti

Více než čtyři sta prohřešků proti faktické správnosti odhalil v posledním roce server Demagog.CZ. Kdo si nejvíce vymýšlel při zimní prezidentské kampani, a kdo byl naopak k voličům nejférovější při podzimním předvolebním klání? Podívejte se na nejzajímavější grafiky shrnující celý rok fungování projektu.


27. listopad 2013

Bowling s Impulsákem

Nedělní Partie mohla přinést zajímavý pohled na vyjednávání o vládě v přímém přenosu. Hosty totiž byli předsedové dvou nejsilnějších stran a pravděpodobně budoucí koaliční partneři Bohuslav Sobotka za ČSSD a Andrej Babiš za Hnutí ANO. Kolik nasbírali faulů a kolik „strike“?


13. listopad 2013

Karta Rath

Již těsně před volbami jsme upozorňovali na poměrně masivní přešlap Martina Komárka, kdy nepravdivě obvinil TOP 09 z nečinnosti při prosazování smluv na internetu, ještě se při tom zaklínaje gentlemanstvím. V jednom ze svých prvních televizních vystoupení v roli čerstvě zvoleného zástupce lidu se sice z této chyby poučil, nyní mu ovšem unikají názorové postoje vlastních spolustraníků.


10. listopad 2013

Konečná v koncích

Žena, která chce v budoucnu stát v čele ministerstva životního prostředí, není schopna jasně popsat postoje své strany v otázce, která je z pohledu české společnosti snad nejdůležitější z celého resortu ŽP: otázce obnovitelných zdrojů. Ve středečním pořadu Hyde Park byl každý druhý výrok Kateřiny Konečné nepravdivý, zavádějící nebo neověřitelný.


17. říjen 2013

Pražské perly

Předvolební debata pražských stranických jedniček přinesla více než osmdesát faktických výroků. Demagog.CZ pro vás vybírá nejzajímavější z nich spolu s komentářem.


9. říjen 2013

Předvolební přestřely politických stran

Chovají se politické strany ve své kampani korektně? Používají pro přesvědčování voličů fakta? Díky naší aplikaci Ověř.to, ale také prostřednictvím e-mailu, dostáváme od našich fanoušků denně množství podnětů ke kontrole pravdivosti výroků představitelů různých politických subjektů. Pokoušíme pro Vás vybrat ty největší “špeky”, které se k nám dostanou. Dnes se podíváme na “facebookový” výrok, který zazněl z tábora hnutí ANO.


6. říjen 2013

Odvoláváním k demokracii

Tomio Okamura hledá pro svůj předvolební program neexistující zahraniční inspiraci.


18. září 2013

#Volim_fakta

Volební kampaň začala, lídři jednotlivých stran bojují o voliče. Argumentují pravdivými fakty? Či naopak realitu ohýbají ve svůj prospěch? Nedělní Partie s místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem ukázala, že jsou toho politici ve snaze přesvědčit své voliče schopni nepravdivě nebo zkresleně namluvit skutečně mnoho.


12. září 2013

Kalousek — Sobotka 1:0

Výsledkem jedna nula na nepravdy skončilo nedělní diskuzní utkání v pořadu Partie mezi prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem a předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Vrcholní představitelé obou stran se ve faktech po většinu zápasu obešli bez faulů. Podívejme se blíže na kritické momenty sledovaného politického duelu.


3. září 2013

Prezidentův muž

Naše iniciativa pravidelně analyzuje pravdivost výroků politiků v politických debatách. V nedělních Otázkách Václava Moravce jsme analyzovali výroky Vratislava Mynáře. Dva z výroků jsme vyhodnotili jako nepravdivé.


30. srpen 2013

Když exprimátor oslavoval exprezidenta…

Občanská demokratická strana prochází hlubokou vnitřní krizí tradičně provázenou “hledáním identity”, frakčními spory či odchody členů strany. K symptomům rozkladu ODS patřila a vždy též patřit bude vzpomínka na “staré dobré časy”, které jsou v jejím případě spojeny s osobou prvního předsedy Václava Klause. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu se nebývale zasnil i bývalý čelní představitel a kontroverzní člen občanské demokracie Pavel Bém.


8. srpen 2013

Proč nesrovnávat Havla se Zemanem

Jak se liší kontext politické situace při jmenování úřednické vlády v roce 1998 a dnes?


21. červenec 2013

Reakce projektu Demagog.cz na otevřený dopis Radka Johna

Radek John ve svém otevřeném dopise zpochybňuje hodnocení celkem pěti výroků, jejichž hodnocení jsme zveřejnili na našem webu. V následujícím přehledu připomínáme výroky, o které jde, a co nás vedlo k zveřejněnému hodnocení. Výroky uvádíme v pořadí, v jakém se vyskytly v diskuzi a v jakém jsou uvedeny na našem webu. Úvodem konstatujeme, že se v naší analýze skutečně vyskytly chyby u dvou výroků, za které se Radku Johnovi veřejně omlouváme. Tyto chyby jsou již opraveny a konkrétní hodnocení a odůvodnění těchto výroků bylo již napraveno.


17. červenec 2013

Otevřený dopis Radka Johna redakci serveru Demagog.cz

Byl jsem šokován totálním selháním vašeho analytického týmu při hodnocení mých výroků v Otázkách Václava Moravce.
Neuvěřitelnou školáckou chybu udělal při ověřování mého tvrzení, že jsem podal pozměňovací návrh do jednacího řádu Sněmovny, aby v komisi pro kontrolu tajných služeb byli nejen poslanci. Správně jste si otevřeli přehled legislativní činnosti poslance Johna ne webu Poslanecké sněmovny, ale jste jediní, kteří tam ten návrh nenašli. Mezi dvaceti návrhy zákonů, které jsem předložil, je samozřejmě i sněmovní tisk č. 835 — … víc


27. červen 2013

Prohlášení pro web Nevládky bez hazardu

Demagog.cz není a do budoucna ani nechce být financován společnostmi, které vydělávají na hazardu. Ač je pro neziskovky těžké získat peníze na jejich provoz, rádi se dobrovolně vzdáme možného zisku finančních prostředků od společností, které profitují na „výherních automatech“, provozování kasin apod., neboť toto podnikání považujeme za krajně neetické.


6. květen 2013

Tomio Okamura: Úsvit nebo soumrak demokracie?

Z deseti výroků, které jsme hodnotili, si Tomio Okamura připsal pouze dva pravdivé. Velké množství zavádějících a neověřitelných výroků nasvědčuje tomu, že Tomio Okamura ohýbá fakta podle svých potřeb. Demagogie a manipulace s fakty však české demokracii rozhodně neprospěje, právě naopak bychom tyto dvě věci mohli označit za její neduhy, kterých bychom se, v zájmu věcné demokratické diskuse, měli snažit zbavit.


1. květen 2013

Chyby ukryté v detailech

Tuto neděli Václav Moravec nepozval do svých „Otázek“ žádné politiky, projekt Demagog.cz se proto rozhodl ověřit diskuzní pořad televize Prima — Partie. Hosty moderátora Jana Punčocháře byli předseda národních socialistů Jiří Paroubek a Pavel Kováčik, předseda Poslaneckého klubu KSČM. Pořad se věnoval zejména tématu, jak by se tyto strany chovaly, pokud by jejich členové zasedli ve vládě.


8. duben 2013

Demagog.CZ nově ověřuje i pravdivost výroků o EU

Praha 8. 4. 2013 – Od dubna tohoto roku se projekt Demagog.CZ začne systematicky zabývat i analýzou faktických výroků českých politiků směrem k EU. Za podpory Nadace Open Society Fund Praha se analytici nové Evropské sekce zaměří na korektnost, správnou argumentaci a užití relevantních zdrojů ve vztahu k Evropské unii.


3. duben 2013

Jen sypte!

“České zdravotnictví je pořád z nejlepších v Evropě,” tvrdil nedávno v debatě současný ministr zdravotnictví Leoš Heger. Kdo si to myslí, ať zvedne ruku! V debatě se Zuzanou Roithovou u Václava Moravce se svou tezi snažil obhájit. Jak si vedli dle Demagog.CZ?


14. březen 2013

Procento sem — procento tam

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta v nedělních Otázkách Václava Moravce pokračoval ve svém tažení za levnější potraviny. Tentokrát konfrontoval své návrhy s Andrejem Babišem, majitelem největšího potravinářského holdingu a předsedou hnutí ANO 2011. Pro Víta Bártu ovšem tento diskusní střet nedopadl dobře. Mnoho jeho výroků totiž bylo nepravdivých.


9. březen 2013

Prezident je mrtev, ať žije prezident!

Deset let prezidentství, nespočet rozhovorů a komentářů. 6. března prezident Klaus poskytl České televizi poslední rozhovor ve funkci prezidenta republiky. Otázky se týkaly jak jeho působení v této roli i jeho angažmá v celé polistopadové politice. Jak Demagog.CZ hodnotí Klausovy výroky?


8. březen 2013

Oslíčku otřes se aneb když jsou peníze, všechno jde!

Petr Fiala se stal ministrem školství, mládeže a tělovýchovy 2. května 2012. V akademické oblasti je uznávaným politologem, univerzitním profesorem a bývalým rektorem Masarykovy univerzity. Jak si vede jako politik? Demagog.CZ ověřoval jeho výroky v Otázkách Václava Moravce (3. března 2013).


5. březen 2013

Nic nekončí, jedeme dál!

První český factcheck Demagog.cz slaví v těchto dnech první rok svého fungování. Za tuto dobu jsme ověřili zhruba 90 nejrůznějších diskuzí, v nichž padlo přes více než 2200 faktických výroků politiků.


22. únor 2013

Analytik na tenkém ledě

Práce na projektu Demagog.CZ není jen o slepém dohledávání dat. Roli často hraje kontext a subjektivita vlastního rozhodování.


9. leden 2013

Demagog.CZ: Miloš Zeman neustále opakuje nepravdivá tvrzení

Praha, 9. 1. 2013. Kandidát na prezidenta Miloš Zeman opakuje v médiích nepravdivý výrok, který se týká pochybností o zdrojích financování jeho předvolební kampaně. Svá slova "Společnost Lukoil vydala oficiální prohlášení, kde říká, že nám nedala ani korunu, přímo ani nepřímo" pronesl nejdříve ve vysílání České televize 21. prosince a zopakoval jej 8. ledna v pořadu TV Nova Televizní noviny: Cesta na Hrad.


6. leden 2013

Pravda vítězí?

Miloš Zeman v předvolebním Hyde parku skončil s výsledkem, který není příliš slučitelný s mottem úřadu, o který se uchází.


10. říjen 2012

Práce, nebo plíce?

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) se zasadil o více faktických výroků než všichni jeho konkurenti dohromady a byl nejvýraznější postavou speciálu Otázek Václava Moravce i ostravské debaty „Koho budou volit Vaše plíce?“, kterou pořádala obecně prospěšná společnost Čisté nebe.


7. říjen 2012

Politikův každoroční výdaj

Analytici projektu Demagog.cz se stejně jako při debatách z jiných krajů snažili ověřit tvrzení stranických krajských lídrů z Jihomoravského kraje vystupujících 3. října v Otázkách Václava Moravce. Ukažme si dvě zajímavá zjištění, která z analýzy vyplynula.


30. srpen 2012

Je to možný?

Většina kandidátů na hejtmana Karlovarského kraje v úterní televizní debatě ukázala neznalost mnohdy základních faktů, které se váží s postem, který chtějí na další 4 roky zastávat.


22. červen 2012

Tvrdá slova vs. tvrdá data

Eurofob a hulvát, ale také osvícený prorok konce evropské integrace a velký názorový spojenec Václava Klause – minulý týden nenavštívil Prahu nikdo jiný než jeden z nejzapálenějších kritiků EU: europoslanec Nigel Farage. V rámci své návštěvy stihl také čelit otázkám v pořadu Hyde Park. Za své názory a předpovědi o rozpadu společného evropského projektu či budoucí demokratické vzpory v unijních státech si vysloužil 92 % kladných diváckých ohlasů. Zaslouženě?


12. červen 2012

Vězeňské sprchy, sardinky a český Alcatraz

Téma českého vězeňství bylo politiky až do apologetického výstupu Davida Ratha nepříliš reflektovanou oblastí, na což ukazuje i to, že ani šéf resortu spravedlnosti se v této problematice příliš dobře neorientuje.


30. květen 2012

Kauza Rath a pravdy pravdoucí

Věcnost, fakta a žádná nepravda. I tak by se dala vystihnout nedělní diskuze v Otázkách Václava Moravce, jejímiž hosty byli ministr vnitra Jan Kubice a jeho stínový protějšek Jeroným Tejc.


8. květen 2012

Viděli jste už lokomotivu na silnici?

Argumentace obou hostů nedělních Otázek mnohdy připomínala preciznost strojvůdce, který nechal svůj vlak vykolejit do cesty.


30. duben 2012

Škoda rány, která padne vedle

Snaha představitelů opozice o shození současné vlády zřejmě došla tak daleko, že se její zástupci nezdráhají ohýbat fakta o desítky procent nebo miliard ve svůj prospěch. Jiří Šlégr nebyl vůbec celkově tak přesný, jako například v Naganu proti výběru Kanady, za což jej řada z nás dodnes vyzdvihuje. Jeho další výrok, že výdaje státu na sport byly sníženy o 57 % je velmi nepřesný. Realitou je totiž číslo 17,7 %. Snad bude příště poslanec Šlégr opět pálit ostrými jako ve zmíněném zápase


25. duben 2012

Startovní pozice Karolíny Peake

Připomeňme společně s moderátorem pořadu slova Karolíny Peake, které před dvěma lety pronesla v rozhovoru pro MF Dnes: „Pokud se mé svědomí bude rozcházet s názorem vedení (strany pozn. aut.) složím mandát a odejdu." V očích veřejnosti tedy není výchozí pozice „zachránkyně“ současné vlády, vzhledem ke koherenci jejích výroků, zrovna nejlepší.


8. duben 2012

Kalousek jugend aneb první měsíc s Demagog.CZ

Na Velikonoční neděli mají i Otázky Václava Moravce prázdniny. My Vám k svátečnímu čtení přinášíme reflexi prvního měsíce fungování napsanou analytikem Janem Kozubíkem.


21. březen 2012

Tak určitě…

Nedělní Otázky Václava Moravce přinesly hlavně ekonomická témata, ale také otevřely otázku narůstající nespokojenosti české společnosti s vládní garniturou. Relace v plném světle ukázala, že se politici snaží vystupovat velmi sebejistě a volí silnou rétoriku, která pak ale ne zcela odpovídá faktům. Ať jsou to Kalouskovy nevhodné příměry, kterými útočí na současné vládní odpůrce z řad občanské společnosti, nebo suverénní prohlášení, kterými oba řečníci maskují drobné odchylky v pravdivosti jejich tvrzení. Je tak třeba se mít na pozoru pokaždé, když se vám váš volený zástupce bude snažit namluvit, „že to tak určitě bylo“.


18. březen 2012

Reakce týmu Demagog.cz na protianalýzu Úřadu vlády ČR

Úřad vlády 16. března zveřejnil analýzu zpochybňující závěry hodnocení výroků posledního nedělního pořadu OVM, kterou provedl tým analytiků Demagogu.cz. Zaměstnanci Úřadu vlády zpracovali vlastní analýzu s odlišnými výsledky, které hovoří ve prospěch premiéra Nečase. Hlavní nespokojenost vlády tkví v přesvědčení, že Demagog.cz si pro svou analýzu vybírá výroky na základě subjektivních kritérií. S touto námitkou nemůže Demagog.cz souhlasit. Na webových stránkách Demagog.cz je veřejně přístupná metodologie, která jasně definuje kritéria pro výběr výroků. Hodnocené jsou pouze faktické výroky, které v pořadu zaznějí.


11. březen 2012

Fiskální unie, evropské fondy a veřejné finance — audit faktů

V nedělních Otázkách Václava Moravce byli tentokrát hosty premiér Petr Nečas a jeho opoziční rival Bohuslav Sobotka. Diskuse byla v jistém slova smyslu pokračováním z minulého týdne, bylo opět otevřeno téma absence českého podpisu na smlouvě o fiskální unii či ohrožené peníze z evropských fondů, dále se řešil především zdravotní stav českých veřejných financí. Pozorný divák mohl během debaty zažít několik flashbacků, opět byl totiž konfrontován s několika grafy, výsledky veřejných průzkumů či vzájemným obviňováním se politiků, kdo zadlužil tuto zemi více. Předvolební duch debaty byl, i díky výběru hostů, více než patrný, s blížícím se termínem voleb budeme pravděpodobně svědky podobných klání častěji a častěji.


4. březen 2012

Dva pohledy na Evropskou unii — a co fakta?

Ve speciálu nedělních Otázek Václava Moravce (OVM) se utkali Karel Schwarzenberg, Lubomír Zaorálek a Jan Zahradil. Dvouhodinová diskuze se věnovala především evropským tématům. Diskuze potvrdila, že problematika EU tvoří v českém politickém prostředí silnou štěpící linii, která nemusí vždy nutně kopírovat klasická stranická schémata, a opět podtrhla nejednotný hlas ČR v zahraničí, což je téma, které proti sobě dokáže stavět i klasické spojence.