Týden Miloše Zemana #vyrokdne

Uplynulý týden přinesl několik větších či menších změn v některých předvolebních slibech, které pro Vás v Demagog.cz od počátku Zemanovy funkce sledujeme. Zda se změnilo i jejich hodnocení, nebo prezident Zeman pokračuje v nastoleném trendu, zjistíte v dnešním výroku dne.

Komentář 9. prosince 2016

Uplynulý týden přinesl několik větších či menších změn v některých předvolebních slibech, které pro Vás v Demagog.cz od počátku Zemanovy funkce sledujeme. Zda se změnilo i jejich hodnocení, nebo prezident Zeman pokračuje v nastoleném trendu, zjistíte v dnešním výroku dne.

Hrad

Okolo prezidenta Zemana bylo tento týden poměrně živo. Kromě jeho telefonátu se zvoleným americkým prezidentem a níže zmíněnou návštěvou poslanců přišla na přetřes jeho personální politika, a to v souvislosti s odchodem Jindřicha Forejta z pozice šéfa hradního protokolu. Již bylo oznámeno, že vrchního ceremoniáře nahradí Miroslav Sklenář, který přichází z čínské společnosti CEFC. Sklenář již na Hradě působil v období Václava Havla.

Jindřich Forejt opouští Hrad oficiálně z osobních a zdravotních důvodů, na veřejnost však prostřednictvím serveru HlídacíPes.org unikly poměrně nepříjemně detailní informace o kompromitujícím videu. To otevřelo diskuzi zejména o tom, zda mají média publikovat kompromitující materiály podobného typu a je-li to ve veřejném zájmu. Dodejme, že podle Českého Rozhlasu bylo toto video postupně za různou cenu nabídnuto vícero redakcím, které jej však odmítly zveřejnit. My se ale soustředíme na jiný moment. Zeman dal v kampani voličům dva závazky týkající se budoucí personální politiky. V prvním případě mluvil o tom, že si na Hrad vezme jenom tajemníka a řidiče. Tento slib se mu zjevně plnit nedaří, můžeme to ilustrovat třeba na triu Mynář-Nejedlý-Kruliš, části hradního týmu pana prezidenta. Dodejme, že současně jde také o tři neúspěšné kandidáty krajských voleb na Zlínsku (u Mynáře pak opakovaně neúspěšné), kdy pánové zřejmě při své funkci stíhali i vedení kampaně.

Pouze telegraficky už zmiňme druhý ze slibů Miloše Zemana k hradním personáliím. A to sice ten, že nebude mít na Hradě žádné poradce, neboť stačí konzultace s ministry. Suše konstatujeme, že pan prezident má oficiálních poradců 16.

Podhradí

Prvním ze slibů byl závazek pravidelně navštěvovat zasedání vlády a promlouvat jak před Senátem, tak Poslaneckou sněmovnou. Ve vládě si prezident svou každoroční účast odškrtl již 12. září 2016. Její jednání již tedy poeticky zažil ve všech ročních obdobích, přičemž co se Sobotkovy vlády týče, při každé návštěvě měl možnost potkat se s jinou vládní sestavou.

Horní komoru navštívil prezident naposledy v květnu 2014 kvůli obměně ústavních soudců, v roce 2015 zde nezavítal vůbec. Ve věci Senátu letos došlo ke změně v souvislosti s březnovým usnesením Senátu, které Zemanovi vytklo chování vedoucí k rozdělování společnosti. Kvůli němu se Zeman vzápětí vyjádřil (04:00), že nevidí přinejmenším do konce roku důvod Senát navštívit. Své slovo (prozatím) dodržel, nechuť k návštěvě obyvatel Valdštějnského paláce zjevně doposud přetrvává.

Foto: PSP.cz

V tomto ohledu je jednoznačně nejštědřejší k Poslanecké sněmovně. Již letos v březnu zde přišel podpořit vládní návrh zákona o obecném referendu, ve středu 7. prosince 2016 pak uskutečnil ještě pozdně mikulášskou návštěvu. Svým proslovem důstojně doprovodil rovněž deficitní návrh rozpočtu na rok 2017, respektive zahájení jeho třetího čtení.

Čímž se dostáváme ke slibu ohledně nepodpoření schodkového státního rozpočtu v případě ekonomického růstu. Přímo v den návštěvy totiž Sněmovna schválila návrh deficitního rozpočtu, který predikuje 60 miliardový schodek (.pdf, str.10). Přestože se očekává nepatrně nižší růst než loni, předpokládaný růst HDP dosahuje 2,4 %, tedy jde stále o konjunkturu, kterou prezident svázal s podporou přebytkového rozpočtu, nikoli schodkového. Ve svém projevu sice vytkl vicepremiérovi Babišovi (ANO), že návrh příliš nezohledňuje investice, uvedl však také, že jej podpoří. Shrňme, že všechny navržené rozpočty byly deficitní (letošní nakonec skončí zřejmě v přebytku), a ačkoliv ekonomika roste, prezident je všechny svorně podpořil, a to navzdory svému předvolebnímu stanovisku. Tento slib je tedy neplněný kontinuálně.

Autorkami dnešního textu jsou Kristýna Šopfová a Aneta Zachová.