Demagog.cz

Dobrovolnost očkování pohledem poslanců

Let českých olympioniků do Tokia a následné pozitivní testy po přistání vyvolaly velkou diskuzi nejen mezi sportovními fanoušky. Poslankyně SPD Karla Maříková a poslanec ANO Julius Špičák proto na CNN Prima News mluvili nejen o covidové lince Praha–Tokio, ale také o případném zavedení povinnosti očkování proti covidu-19.

Ověřili jsme
Zprávy PLUS ze dne 25. července 2021 (moderátor Josef Mádle, záznam)

3 z celkově 12 ověřených výroků

Julius Špičák

Julius Špičák

Naše povinnost je v uzavřených prostorách nosit roušku. Tam se zjevně nenosila (na palubě letadla s olympioniky, pozn. Demagog.cz).

Ve vnitřních prostorech je povinné mít nasazený respirátor. Dle dostupných zdrojů se v letadle s českými olympioniky nedodržovala protiepidemická opatření. Podle jednoho z pasažérů si většina lidí ochranné prostředky dýchacích cest sundala.

skrýt celé odůvodnění

Dle platných protiepidemických opatření Ministerstva zdravotnictví je nutné nosit ochranné prostředky dýchacích cest např. ve vnitřních prostorech staveb, v prostředcích veřejné dopravy, nebo také na soukromých i veřejných akcích, kterých se účastní ve vnějších prostorech více než 30 lidí, pakliže mezi sebou nemají účastníci dvoumetrové rozestupy.

Při pobytu na těchto místech definovaných mimořádným opatřením (.pdf) je nutné používat určité typy ochranných prostředků. Jedná se (.pdf, str. 1) o „respirátor nebo obdobný prostředek (vždy bez výdechového ventilu) naplňující minimálně všechny technické podmínky a požadavky (pro výrobek), včetně filtrační účinnosti alespoň 94 % dle příslušných norem (např. FFP2, KN 95), které brání šíření kapének." Nestačí mít tedy nasazenou pouze roušku, jak uvádí poslanec Špičák.

V české olympijské výpravě se objevilo celkem šest případů nemoci covid-19, přičemž všichni nakažení cestovali na palubě stejného letadla. Informaci ohledně totožnosti prvního nakaženého v české olympijské výpravě a o nedodržování protiepidemických opatření během letu přinesl server Seznam Zprávy. Jeden z účastníků letu serveru Seznam Zprávy řekl, že „drtivá většina je (respirátory, pozn. Demagog.cz) po nástupu do letadla sundala.“

Ředitel komunikace Českého olympijského výboru (ČOV) pro Seznam Zprávy uvedl: „Všichni pasažéři byli dvakrát testováni v rozmezí 96 a 48 hodin před odletem, drtivá většina jich byla očkována. Když jsme dali na misku vah riziko cestování větší skupiny jedním letadlem oproti běžným linkám, zvolili jsme tuto variantu. (…) A ano, musíme uznat, že k porušení pravidel během letu došlo.“ Samotný ČOV tedy přiznává, že k porušení opatření došlo, a zahájil své vlastní vyšetřování této události.

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser se nicméně později s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem domluvil na tom, aby let českých olympioniků prošetřila komise Ministerstva zdravotnictví. Deník N informoval, že se případem bude zabývat pražská hygiena.

I přesto, že ve vnitřních prostorech je nutné nosit respirátor, nikoli pouze roušku, hodnotíme výrok poslance Špičáka jako pravdivý. Správně uvádí, že se ve vnitřních prostorech musí nosit ochrana obličeje. Dle vyjádření ČOV pak k porušení některých opatření během letu došlo.

Julius Špičák

Julius Špičák

Skutečně to šetření nasvědčuje tomu, že on (doktor Voráček, pozn. Demagog.cz) byl opravdu tím zdrojem, protože podle dostupných informací se primárně nakazili zejména ti, kteří byli v úzkém kontaktu.

Dostupné informace skutečně naznačují, že zdrojem nákazy českých olympioniků je lékař Voráček. Oficiální šetření Hygienické stanice hlavního města Prahy nicméně ještě nebylo ukončeno.

skrýt celé odůvodnění

Na úvod uveďme, že v hodnocení neověřujeme to, zda byl lékař Vlastimil Voráček skutečným původcem nákazy, ale to, zda to dostupné zdroje naznačují. 

V české olympijské výpravě se dosud objevilo celkem šest případů nemoci covid-19, přičemž všichni nakažení cestovali na palubě stejného letadla. Výskyt prvního nakaženého ve výpravě oznámil Český olympijský výbor (ČOV) 17. července. Server Seznam Zprávy poté upozornil, že se jednalo o lékaře Vlastimila Voráčka. Přítomnost nákazy byla odhalena přímo na letišti po příletu české výpravy. Dále ČOV oznámil nákazu koronavirem 19. července u plážového volejbalisty Ondřeje Perušiče, 20. července u trenéra plážových volejbalistek Simona Nausche, 21. července u stolního tenisty Pavla Širučka, 22. července u plážové volejbalistky Markéty Nausch a také 22. července u cyklisty Michala Schlegela.

Během uvedeného letu se měla porušovat protiepidemická opatření. Český olympijský výbor (ČOV) zahájil vyšetřování této události, které mělo zjistit, „zda byla dodržena všechna bezpečnostní opatření proti šíření nemoci COVID-19 před, v průběhu a po charterovém letu a jestli někteří jednotlivci při cestě nezanedbali své povinnosti“. Výsledek vyšetřování by měl být zveřejněn do 14 dnů.

Vyšetřování okolností letu českých olympioniků se z pověření Ministerstva zdravotnictví nicméně ujala také Hygienická stanice hlavního města Prahy. Ta 23. července 2021 vydala tiskovou zprávu o průběhu vyšetřování, ve které stojí: „Pakliže bude k dispozici kompletní vyhodnocení výsledků vyšetření, lze se případně pokusit odhalit eventuální zdroj nákazy. Bez kompletní genotypizace jednotlivých pozitivních záchytů viru v Japonsku však tzv. pacienta „0“ nepůjde určit.“ Šetření si však podle hygieniků vyžádá určitý čas.

Souhrnně se tak dá říci, že šetření příslušných institucí dosud nebylo ukončeno a Vlastimil Voráček dosud jako zdroj nákazy příslušnými orgány označen nebyl. Nicméně je pravdou, že byl v rámci české výpravy zjištěn jako první pozitivní na koronavirus, a to po provedení testu přímo na letišti ihned po příletu do Tokia. Z české výpravy byl takto identifikován jako jediný. Virolog Jiří Černý v rozhovoru pro iRozhlas.cz pak uvádí, že: „Pravděpodobnost, že pan doktor byl prvním nakaženým, je vyšší než u ostatních členů výpravy. Nicméně stoprocentně ho jako prvního nakaženého označit nemůžeme.

Na závěr také uveďme článek zveřejněný serverem iDNES.cz, který obsahuje tvrzení, že všichni nakažení „údajně měli sedět v blízkých řadách poblíž nenaočkovaného lékaře Vlastimila Voráčka“. Článek, který ovšem přímo nejmenuje zdroje pro svá tvrzení, dále tvrdí, že „Japonští hygienici se v tu chvíli vyžádali seznam rizikových kontaktů z letadla, na které se vztahuje přísná izolace. Tedy pasažérů, kteří seděli Voráčkovi nejblíž. Existuje ale silné podezření, že zasáhli zástupci Českého olympijského výboru (ČOV). Podle zdrojů MF DNES místo sportovců „obětovali“ a do izolace nahlásili svoje lidi, byť seděli jinde, aby reprezentanty nepřipravili o trénink, potažmo start na hrách. Tomu nahrává i fakt, že zatímco z lidí v izolaci nikdo podle dostupných informací pozitivní nebyl, v olympijské vesnici testy odhalily pět dalších českých případů.“

Celkově tedy výrok hodnotíme jako pravdivý. Je sice faktem, že oficiální šetření zatím neposkytla žádné závěry, Julius Špičák se však na žádné konkrétní šetření neodvolává, naopak zdůrazňuje, že své tvrzení opírá o veřejně dostupné informace. 

Julius Špičák

Julius Špičák

Já odkazuji na výrok Borise Johnsona, že každý teď ponese svou osobní zodpovědnost.

Britský premiér Boris Johnson opravdu nepřímo odkázal na osobní zodpovědnost občanů v souvislosti se zmírněním protiepidemických restrikcí ve Velké Británii.

skrýt celé odůvodnění

Poslanec za hnutí ANO Julius Špičák tímto tvrzením odkazuje na to, že i přestože členové týmu plážových volejbalistů během letu na Letní olympijské hry údajně dodržovali předepsané restrikce, mezi nimi i povinné nošení respirátoru na palubě letadla, tak 3 z 6 nakažených je právě z tohoto týmu. Jmenovitě se jedná o plážové volejbalisty Ondřeje Perušiče a Markétu Nausch Slukovou, dále se také nakazil trenér plážových volejbalistů Simon Nausch. Podle poslance Špičáka se tedy nejedná pouze o osobní zodpovědnost, vzhledem k tomu, jak k nákaze u sportovců došlo, ale také o zodpovědnost celého kolektivu a úroveň organizace výpravy. 

Ačkoli britský předseda vlády Boris Johnson nepoužil doslovně slovní spojení „osobní zodpovědnost“, z jeho projevu toto tvrzení skutečně vyplývá. Ve zmíněném projevu z 5. července 2021, ve kterém oznámil zmírnění restrikcí proti šíření koronavirového onemocnění ve Spojeném království, také řekl: „Změníme základní nástroje, které jsme doposud používali k regulaci lidského chování. Odstoupíme od právních omezení a umožníme lidem, aby se sami vědomě rozhodovali o tom, jak se budou nadále chovat v souvislosti s virem.“

Britská společnost se tak má naučit brát covid-19 jako součást života a spoléhat se na vlastní úsudek. Britská vláda věří, že díky poměrně velké proočkovanosti (ke dni 25. července 2021 je plně naočkováno 55 % populace) nebude docházet k hospitalizacím či úmrtím nakažených koronavirem.

Opatření pak byla zmírněna 19. července 2021. Konkrétně již není ve Velké Británii omezeno setkávání osob, nemusí se ve většině případů dodržovat rozestupy a nosit roušky, které jsou však nadále doporučovány. Dále byla zrušena omezení týkající se provozu divadel, kin či organizace koncertů a sportovních akcí.

Konkrétně slovní spojení „osobní zodpovědnost“ jako parafrázi projevu britského premiéra pak hojně využívala jak česká, tak i zahraniční média (Seznam zprávy, Novinky.cz, BBC a The Sydney Morning Herald), ale také web britské vlády. Proto jsme označili výrok jako pravdivý.