Demagog.cz

Drahošův spolek a kandidatura

Jiří Drahoš, finalista prezidentské volby, se rozhodl kandidovat do Senátu ČR a to jako nezávislý v obvodu Praha 4. V rozhovoru pro Český rozhlas vysvětloval, proč se k tomuto kroku odhodlal, jaké jsou jeho cíle a jaká témata by chtěl prosazovat.

Ověřili jsme
20 minut Radiožurnálu ze dne 21. března 2018 (moderátor Jan Moláček, záznam)

1 z celkově 9 ověřených výroků

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš

Jiří DRAHOŠ: Těch věcí, které mě mohly poškodit, byla celá řada. V drtivé většině to byly naprosté výmysly. Nakonec i celá ta historika o Jakubu Kleindienstovi a o tom, jak působil, kde to bylo velmi umně sestavené, ale.

Jan MOLÁČEK: To, že figuroval v té dozorčí radě, to je fakt.

Jiří DRAHOŠ: Víte, já jsem se o sobě dočítal a pořád se ještě dočítám na Internetu naprosto smyšlené věci, které ale mají reálný základ například to, že Jiří Drahoš opravdu byl v Německu. A protože jsem byl v Německu, tak jsem musel být agent StB. Musela mě StB zmáčknout a tak dále.

Výrok je hodnocen jako zavádějící, neboť Drahoš srovnává zcela vymyšlené nepodložené zprávy o něm samotném (hoaxy) s informacemi publikovanými v seriózním médiu, které byly postaveny na faktech a měly oporu v realitě.

Jiří Drahoš srovnává dezinformace o jeho osobě a článek z magazínu Reportér, ve kterém byla zmapována kariéra manažera jeho prezidentské kampaně Jakuba Kleindiensta, kde sám Kleindienst na konci článku konstatuje " Já tomu říkám, byl jsem přitom. Když o tom sám přemýšlím, tak si řikám, to jsou fakt podivnosti. Byl jsem při tom."

Jak jsme již ověřovali, sám Jakub Kleindienst špatně uváděl délku svého působení v dozorčí radě firmy, která byla zapletena do kauzy Davida Ratha. Jestli spolu spolupracovali ověřit nelze, Jakub Kleindienst nebyl v tomhle směru vyšetřován. Informace, které se o něm šířily, okomentoval jako "úplné blbosti" v rozhovoru pro server Irozhlas.cz, ale ke konkrétnimu vyvrácení informací nedošlo.

Dezinformace byly šířeny jak o vítězi voleb Milošovi Zemanovi, tak i o Jiřím Drahošovi. Neúspěšný prezidentský kandidát byl spojován hlavně s islámem nebo s STB, přičemž na svých webových stránkách má negativní lustrační osvědčení. Podle šířených zpráv byl Jiří Drahoš sponzorován Muslimským bratrsvtem nebo miliardářem Georgem Sorosem. Další hoaxy tvrdí, že Miloš Zeman má umělou nohu a Jiří Drahoše je členem Svobodných zednářů.