Demagog.cz

Komunální volby v Ostravě

Celkem 11 kandidátů s největším volebním potenciálem usilujících o post ve vedení města Ostravy diskutovalo v České televizi. Čeho dosavadní vedení města dosáhlo? Došlo na rozsáhlou debatu například o problémech s kriminalitou. Dále kandidáti hovořili o tom, jak se daří městské nemocnici, diskutovali její rekonstrukci, zabývali se otázkami financování (nejen nemocnice) či situací znečištěného ovzduší.

Ověřili jsme
Předvolební debata České televize ze dne 14. září 2018 (moderátor Martin Řezníček, záznam)

3 z celkově 86 ověřených výroků

Zdeněk Nytra

Zdeněk Nytra

Znovu se oprášil projekt vědecké knihovny v Ostravě.

Projektu nové budovy vědecké knihovny v Ostravě vznikl už v roce 2006. Až v roce 2017 ale uzavřelo vedení města Ostravy spolu s krajem a Ministerstvem kultury Memorandum o spolupráci na realizaci tohoto projektu. Stavba knihovny by mohla začít v roce 2020.

skrýt celé odůvodnění

Stavba „Černé kostky“ neboli projekt nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, je opět aktuální. Návrh stavby (vytvořený ateliérem Kuba & Pilař architekti s.r.o.) má svůj původ již v roce 2006. Kvůli různým komplikacím ale nebylo nakonec vůbec jisté, jestli dojde na jeho realizaci.

Jde o projekt pod záštitou Moravskoslezského kraje, na kterém se na základě Memoranda o spolupráci (.docx) z roku 2017 bude podílet také Ministerstvo kultury a Statutární město Ostrava. Projekt nové knihovny by měl dle předpokladů stát 1,35 miliardy korun. Pokud při vyřizování všech povolení a další dokumentace nenastanou komplikace, je možné, že by stavba byla zahájena už v roce 2020. Podle předběžných odhadů by tak mohlo dojít k jejímu dokončení v roce 2022.

Zdeněk Nytra

Zdeněk Nytra

Jsme součástí vedení města, silou 4 zastupitelů a jednoho radního, respektive náměstka.

ODS je součástí vedení města Ostrava. V radě je zastoupena náměstkem primátora a zároveň radním Vladimírem Cigánkem. Dále má strana další čtyři městské zastupitele.

skrýt celé odůvodnění

ODS je skutečně součástí vedení města Ostrava. V radě města je zastoupena Vladimírem Cigánkem, který je zároveň náměstkem primátora. V městském zastupitelstvu zasedají další čtyři představitelé ODS - jmenovitě František Kolářík, Petr Pivoda, Jindřich Středula a Martin Štěpánek. TOP 09 ani Soukromníci, s nimiž ODS kandiduje v Ostravě v koalici, žádné městské zastupitele nemají.

Zdeněk Nytra

Zdeněk Nytra

My tady máme tři nemocnice na území města - jedna je městská, jedna je státní a jedna soukromá.

Zdeněk Nytra správně uvádí, že komplexní péči na území města zajišťuje fakultní nemocnice, Městská nemocnice Ostrava a soukromá Vítkovická nemocnice.

skrýt celé odůvodnění

Fakultní nemocnice Ostrava je zmíněnou státní institucí, Městská nemocnice Ostrava je od roku 1992 příspěvkovou organizací města, soukromou nemocnicí je pak Vítkovická nemocnice a. s. Vedle nich v Ostravě fungují nejrůznější soukromé kliniky (např. Silesia Medical s.r.o.).