Demagog.cz

Koudelka a jeho kritický den

Již v polovině srpna skončí mandát řediteli Bezpečnostní informační služby a stále není jasno, kdo by jej měl nahradit, nebo jestli by měl ve funkci pokračovat. Dva poslanci Bezpečnostního výboru Sněmovny, se kterými se premiér Babiš chce radit o jménu nového ředitele, o možnostech dalšího vývoje mluvili ve vysílání Radiožurnálu. Radek Koten a Lukáš Kolářík se tak se svými výroky dostali do naší nejnovější analýzy.

Ověřili jsme
Radiožurnál ze dne 3. srpna 2021 (moderátor Veronika Štechrová, záznam)

1 z celkově 6 ověřených výroků

Radek Koten

Radek Koten

(...) podle toho zákona o tajných službách. To znamená, že vláda navrhne (ředitele Bezpečnostní informační služby, pozn. Demagog.cz), nikoliv pan premiér, ale vláda navrhne a výbor projedná. !

Ředitele Bezpečnostní informační služby jmenuje vláda po projednání ve sněmovním výboru pro bezpečnost.

skrýt celé odůvodnění

Dle zákona č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) jmenuje vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu příslušném ve věcech bezpečnosti (výbor pro bezpečnost). Ředitel Bezpečnostní informační služby je z výkonu své funkce vládě odpovědný a vláda jej rovněž může odvolat.

Zdůrazněme, že vláda rozhoduje ve sboru a předseda vlády má při hlasování jeden hlas jako každý jiný člen vlády. Při rozhodování o jmenování nástupce stávajícího ředitele BIS Michala Koudelky je tak skutečně hlavním aktérem vláda jako celek, nikoliv premiér.