O nás

Publikováno 29. února 2012

Co je to Demagog.cz?


Projekt Demagog.cz je v České republice unikátní nezávislou factcheckingovou platformou, která má za cíl kultivovat veřejnou debatu v naší zemi a to zejména prostřednictvím ověřování faktických tvrzení politické elity.


Naše činnost spočívá tedy primárně v poukazování na nepravdivé a manipulativní vyjádření, která křiví veřejný prostor. V rámci analýz projekt hodnotí výhradně faktické výroky/prohlášení politiků, která podrobuje zkoumání. To probíhá dohledáváním primárních zdrojů informací. Za dobu fungování již byly našimi postupy (viz metodologie) ověřeny tisíce výroků českých politických špiček. Zjednodušeně - snažíme se poukazovat na to, jestli a kdy konkrétně čeští politici mluví pravdu, nebo naopak veřejnost klamou.


Demagog.cz je neziskovým a dobrovolnickým sdružením lidí, není spjat s žádným politickým subjektem a ve svých aktivitách postupuje podle jasně veřejně dostupné metodologie s důrazem na standardy žurnalistické práce (viz Etický kodex).


Za dobu, co funguje (od března 2012), se projekt dostal do povědomí české veřejnosti i médií, získal některá ocenění (např. Novinářská cena 2012 - cena Google za inovativní občanskou online žurnalistiku či Křišťálová lupa - opakovaná umístění v TOP10 v kategoriích projekt roku a veřejně prospěšná služba). Inspirace pro Demagog.cz vychází primárně z fungujících organizací jako PolitiFactFactCheck.org nebo The Washington Post Fact Checker.


Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu - Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Kdo projekt Demagog.cz tvoří?

Demagog.cz je z velké části dobrovolnický a zcela neziskový. Každodenní činnost projektu zajišťuje přibližně dvacítka dobrovolných stážistů a zhruba 5 seniorních analytiků. Jde především o studenty českých vysokých škol. Všichni členové týmu jsou transparentně uvedeni v této sekci níže.

Jak je projekt Demagog.cz financován?

Demagog.cz není finančně ani jinak navázán na žádnou politickou stranu či politickou zájmovou skupinu. Pro zajištění nezávislosti a udržitelnosti je financován z více zdrojů. Primárně se ucházíme o různé grantové příležitosti, snažíme se ovšem financovaní v co nejširší míře pokrývat od jednotlivých individuálních donorů.

Loga dárců a podporovatelů naleznete dole na našich stránkách. Další prostředky jsme získali z ocenění naší práce v řadě soutěží, např. v rámci soutěže Restart Česko – online řešení pro společenskou změnu nebo za výhru novinářské ceny Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku. V neposlední řadě jsme rádi za individuální podporu našich čtenářů a podporovatelů.

Projekt se mi líbí, jak jej mohu podpořit?

Děkujeme! Vzhledem k tomu, že jsme neziskový subjekt, budeme rádi, když našemu projektu poskytnete finanční podporu v libovolné výši. 

Naše číslo transparentního účtu9711283001/5500

Budeme také rádi, pokud se budete chtít do projektu zapojit. Pište nám na info@demagog.cz.

Uvítáme od vás také nabídku materiální pomoci (kancelářské potřeby, výpočetní technika, nabídka inzerce/propagace) či odborných služeb (především překladatelské služby a právní, ekonomické, fundraisingové či jiné odborné konzultace).