Demagog.cz

OKD a vládní věci pohledem komunistů

V České televizi hodnotil jednání poslanecké komise k OKD a také některé aspekty vládnutí Stanislav Grospič z KSČM.

Ověřili jsme
Interview ČT24 ze dne 23. července 2018 (moderátor Daniel Takáč, záznam)

4 z celkově 7 ověřených výroků

Stanislav Grospič

Stanislav Grospič

No, tak tam byl konsensus v podstatě víceméně většiny politických stran v Poslanecké sněmovně (na komisi k OKD - pozn. Demagog.cz)...

Vyšetrovací komise Poslanecké sněmovny k OKD byla zřízená usnesaním č. 58 poslanecké sněmovny na 4. schůzi 12. prosince 2017. Na hlasování o návrhu bylo přítomných 169 poslanců, nepřihlášených bylo 12 poslanců a omluveno 19 poslanců . Za návrh hlasovalo 153 poslanců, proti byl 1 poslanec a hlasováni se zdrželo 15 poslanců.

Stanislav Grospič

Stanislav Grospič

Tam je potřeba vidět, že v momentě, kdy ta komise byla ustanovována, tak vlastně ještě nedošlo k těm pravomocným rozhodnutím, takže tam je určité překrytí časové.

Parlamentní vyšetřovací komise k OKD byla zřízena 12. prosince 2017. Rozsudky pro obžalované v této kauze padly až 7. května 2018. Soud zprostil viny všechny obžalované, ale rozsudky nejsou pravomocné a státní zástupce se tak na místě odvolal. Komise tak od 23. července 2018 začala vyslýchat svědky v kauze.

Stanislav Grospič

Stanislav Grospič

Ale víte co, když jsme, když jsme se rozhodovali o tom a pak rozhodli, tak nakonec došlo v řádu hodin v podstatě před tím hlasováním k změně v té nominaci ministra spravedlnosti, no a ta druhá věc se objevila poté, co už bylo odhlasováno v Poslanecké sněmovně

Server Seznam Zprávy jako první informoval o podezření bývalého ministra Petra Krčála z plagiátorství v pondělí 16.července, načež Petr Krčál pouhý den poté připustil možnost svého pochybení a zároveň oznámil rezignaci na svůj ministerský post. To již bylo po zisku důvěry vládě, o čemž se hlasovalo 10. července.

Ta byla o další dva dny později také doplněna o rezignaci na jeho post předsedy krajské organizace ČSSD na Vysočině.

První informace o podezřeníTaťány Malé z plagiátorství přišly od portálu iRozhlas 28.června. Taťána Malá podezření odmítla a toto podezření, následně rozšířené i o její druhou diplomovou práci, odmítla i při rezignacina její post ministryně. Svůj odchod oznámila 9.července, tedy jedenáct dní po zveřejnění informací o jejím obvinění. Při jisté míře tolerance lze konstatovat, že rezignovala také poměrně záhy. Stalo se tak den před samotným hlasováním.

Stanislav Grospič

Stanislav Grospič

komise není orgánem činným v trestním řízení, čili ona vyšetřuje ten postup z pohledu Poslanecké sněmovny

Orgány činnými v trestním řízení se podle legální definice obsažené v § 12 odst. 1 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, rozumějí soud, státní zástupce a policejní orgán.

Vyšetřovací komise je upravena v čl. 30 Ústavy a § 48 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny. Jde o komisi, kterou je možné zřídit na návrh nejméně jedné pětiny všech poslanců a jejímž účelem je vyšetření věci veřejného zájmu.

Vyšetřovací komise k OKD, zmíněná ve výroku, byla zřízena na základě návrhu (.pdf), který byl přijat Poslaneckou sněmovnou dne 12. prosince 2017.

Pro doplnění lze také citovat § 48 odst. 9 zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny „Nasvědčují-li skutečnosti zjištěné vyšetřovací komisí, že byl spáchán trestný čin, může vyšetřovací komise oznámit takovou skutečnost orgánům činným v trestním řízení.“, ze kterého jasně vyplývá, že vyšetřovací komise není orgánem činným v trestním řízením.