Demagog.cz

Předvolební debata: Jihočeský kraj

Kdo usedne do hejtmanského křesla v kraji rybníků a vodáků? V předvolebním klání na ČT24 se střetli: Pavel Hroch (Jihočeši 2012), František Konečný (ANO), Martin Kuba (ODS), Lukáš Mareš (Piráti), Radek Nejezchleb (KSČM), Jana Pupavová (SPD), Jiří Švec (STAN), František Talíř (koalice KDU-ČSL s TOP09) a současná hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Ověřili jsme
Debata ČT ke krajským volbám ze dne 21. září 2020 (moderátor Daniela Písařovicová, záznam)

3 z celkově 44 ověřených výroků

Ivana Stráská

Ivana Stráská

Tak ty kapacity (ubytovacích zařízení v létě, pozn. Demagog.cz) byly naplněné na 90 %.

Podobně jako Ivana Stráská se vyjádřil například ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek. V červenci a srpnu se podle něj podařilo jižní Čechy naplnit „prakticky z 90 %“.

skrýt celé odůvodnění

Ivana Stráská (ČSSD) zde reaguje na otázku (video, čas 01:22:58), zda se Jihočeský kraj připravil dobře na léto v souvislosti s podporou cestovního ruchu.

Podobná čísla v pořadu Události v regionech (video, čas 17:54) uvedl také ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu Jaromír Polášek: „Na rozdíl od těch původních očekávání se podařilo za červenec a srpen jižní Čechy naplnit a můžeme říct, že prakticky z 90 % jsme měli plno.“

O vysoké obsazenosti ubytovacích zařízení v Jihočeském kraji, konkrétně v červenci, pak psala například MF DNES ve vydání z 6. srpna 2020 (rubrika Jižní Čechy, str. 15): „Obsazenost penzionů či hotelů v Lipně nad Vltavou byla stejná jako v loňském červenci, téměř ze sta procent plno.(…) Z 90 procent byly v červenci plné i penziony a hotely v Českém Krumlově.“ (Stejné informace lze dohledat také zde.)

Pro doplnění uveďme, že některé oblasti Jihočeského kraje zaznamenaly obsazenost nižší. Na konci července například Jaromír Polášek pro deník Právo uvedl: „Okolí lipenského jezera sice opticky vypadá, že je plné, ale například v Černé v Pošumaví jsou kapacity naplněny ze šedesáti procent.“

Ivana Stráská

Ivana Stráská

Dalším naším programem (Jihočeského kraje, pozn. Demagog.cz), a ten tady nebyl zmíněn, byly vouchery právě pro návštěvy kulturních zařízení.

Návštěvníci Jihočeského kraje mohou k ubytování získat slevy na vstupné do krajských kulturních zařízení, na které kraj vyčlenil 9,5 milionů korun.

skrýt celé odůvodnění

Dle odborné analýzy, kterou si nechala vypracovat Jihočeská centrála cestovního ruchu v dubnu 2020, může kraj v důsledku omezení cestovního ruchu přijít o 3,4 miliard korun a až 14 tisíc lidí může skončit bez práce.

„Bohužel stát dosud cestovní ruch nijak nepodpořil a proto jsem velmi rád, že se Jihočeský kraj rozhodl cestovní ruch, a především podnikatele v cestovním ruchu podpořit,” uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Jihočeský kraj vyčlenil 30 milionů korun na slevy pro ubytování a 9,5 milionů korun pro slevy na vstupné. Projekt byl spuštěn v pondělí 15. června. Portál leto.jiznicechy.cz (Aktuálně: podzim.jiznicechy.cz) umožnil získat návštěvníkům kraje ubytování s 30% slevou a k ubytování až 70% slevy na vstupné do různých kulturních zařízení.

Návštěvníci můžou vyrazit za kulturou s krajskou slevou například zde:

- Alšova jihočeská galerie 
- Divadlo Oskara Nedbala Tábor 
- Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou 
- Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích 
- Muzeum Jindřichohradecka
- Muzeum středního Pootaví Strakonice 
- Prachatické muzeum 
- Prácheňské muzeum v Písku 
- Regionální muzeum v Českém Krumlově

Do kampaně se postupně zapojuje také spousta soukromých „atraktivit“ (krajský web), kterým ale slevy kompenzovány nejsou.

Výrok hodnotíme jako pravdivý, jelikož Jihočeský kraj opravdu nabízel a stále nabízí slevy na návštěvy krajských kulturních zařízení, na které vyčlenil 9,5 milionů korun.

Ivana Stráská

Ivana Stráská

To je řeka Vltava a společně se Středočeským krajem jsme připravili projekt vlastně řeky a návštěvy míst kolem řeky.

V dubnu 2019 byl spuštěn projekt Vltava – Řeka plná zážitků, jehož cílem je propagace řeky Vltavy a turistických míst podél jejího toku.

skrýt celé odůvodnění

Hejtmanka Jihočeského kraje Stránská /ČSSD/ v debatě poukazuje na další příležitosti pro cestovní ruch v Jihočeském kraji, zmiňuje přitom řeku Vltavu (čas 1:24:50–1:25:32), o níž hovoří jako o fenoménu, který ještě možná není doceněn.

V dubnu 2019 byl spuštěn projekt Vltava – Řeka plná zážitků, jedná se o společnou aktivitu Jihočeského a Středočeského kraje, jehož cílem je představit Vltavu jako jednotný ucelený turistický cíl od Šumavy až po Mělník, přilákat k řece nové domácí i zahraniční návštěvníky a podpořit rozvoj turistické infrastruktury po celém jejím toku“.

Projekt propaguje poznávání samotné řeky a jejího okolí vytipováním různých turistických míst, která je možné prozkoumat na plavidle, na kole nebo pěšky. Na webu projektu je ke každému výletu popsána délka trasy, přibližný čas cesty, k zobrazení a ke stažení je také mapa. Jako příklad můžeme uvést tip na výlet „Na hrad Zvíkov a Orlík za jediný den“. Turisté se také mohou inspirovat kalendářem akcí a podle toho naplánovat výlety.