Demagog.cz

Silvestrovské veselí 2020

Jakou podobnost lze vysledovat mezi Alenou Schillerovou a Davidem Copperfieldem? Dokáže na zahrádce vyrůst lékařská péče a kdo vede sněmovní žebříček v pěstitelských aktivitách? Muselo být Mynářovo prase kvůli nedostatku krmiva z kuchyně penzionu předmětem zabijačky? Jako každý rok přinášíme výroky našich politiků, které mnohdy probudily pobavený úsměv na tváři. Tentokrát jsme se pustili i do praktických pokusů, ke kterým nás inspirovalo tvrzení hanáckého senátora Ošťádala a poslance Kalouska. VAROVÁNÍ: Obsahuje humor. Neberte vážně.

Ověřili jsme
Silvestrovské zábavné vydání ze dne 21. prosince 2020

1 z celkově 7 ověřených výroků

Jan Blatný

Jan Blatný

Nejlepší dárek pro prarodiče pod stromeček je velká sada FFP2 respirátorů.

Jak potvrzuje zkušenost hnutí ANO s předvolebním obdarováním seniorů v roce 2020, respirátory opravdu lze považovat za nejlepší možný dárek. O prvenství však bojují se státními dluhopisy či fotografiemi v pořádném albu.

skrýt celé odůvodnění

Na tom, jaký je nejlepší (vánoční) dárek, se vládní představitelé nedokáží shodnout. Jednotliví ministři totiž v této otázce hájí zájmy svých resortů, tato otázka se v letošním roce na jednání vlády dosud neprojednávala, a společné vládní stanovisko tedy není k dispozici. 

Zatímco ministr zdravotnictví Jan Blatný radí obdarovat prarodiče velkou sadou respirátorů, ministryně financí Alena Schillerová občanům doporučila obdarovat své blízké státním dluhopisem.

Premiér Babiš se ani k jednomu postoji nepřiklonil a již dříve se nechal slyšet, že nejlepším dárkem jsou fotky v albu. V pořádném albu. Poskládané pěkně podle toho, jak šel čas. 

Zaměřme se však konkrétně na otázku dárku pro prarodiče, o kterých hovoří Jan Blatný. Postoj vrcholných představitelů státu k obdarovávání seniorů se nám nepodařilo dohledat, a tak musíme vycházet ze zkušeností českých politiků s dárky pro seniory. V roce 2020 vláda obdarovala seniory dokonce dvakrát – v září rouškami a respirátorem a v prosinci pěti tisíci korunami.