Silvestrovský speciál 2018

Jako každý rok, i letos si neodpustíme pár výroků jen tak pro radost, mimo statistiky. Po přečtení pochopíte, kde bereme energii do zbytku roku. I tohle jsou vaši politici. Tak šťastný nový i Nový rok a na viděnou v roce příštím!

Ověřili jsme

Jiné ze dne 13. prosince 2018 (moderátor Jakub Železný)

Řečníci s počty výroků dle hodnocení

Výroky

Pravda 3 výroky
Nepravda 0 výroků
Zavádějící 4 výroky
Neověřitelné 3 výroky

Andrej Babiš

A víte že existuje homeopatikum na křivdu? To jsem ani nevěděl. A já mám křivdu!
Pravda
My jsme to tedy nevěděli, ale pravda to je.

Podle Mgr. Alice Lipšové publikující na serveru SvětHomeopatie.cz souvisí křivda s prožitkem některého hlubokého smutku. Homeopatikum, které podle její teorie může premiérovu situaci řešit, může být tzv. Staphysagria neboli Stračka révolistá. Pomáhá proti ponížení, křivdě, ublížení či degradaci vlastní hodnoty. Fyzicky se tyto obtíže mají projevovat pálením v oblasti močové trubice, což však pochopitelně neumíme a nehodláme v Babišově případě ověřovat. Od starověku se údajně používala na hubení hmyzu, parazitů a vší. Věříme, že ministerskému předsedovi nijak neuškodí.




Radek Koten

Vždycky všechno je, až to je. A až to je, tak se z toho dají dělat závěry.
Neověřitelné
V současné době se snažíme ve výroku zorientovat.

Tento výrok je skutečnou lahůdkou. Vyskytuje se zde totiž unikátní jev, a to tzv. Factcheckerský paradox, kdy odkládání analýzy potvrzuje pravdivost výroku. Naše analýza v tomto případě ještě hotová není, proto z ní také nemůžeme dělat závěry. Výrok poslance Kotena je tak vlastně pravdivý, ale jelikož není podroben dokončené analýze, musíme ho klasifikovat jako neověřitelný. Asi.




Pavel Kováčik

Hlasoval jsem pro, na sjetině mám křížek, neboť mi nefungovalo hlasovací zařízení, kam mi pan soused kolega Chvojka neidentifikovatelnou tekutinou způsobil nefunkčnost.
Neověřitelné
Nedovedeme bohužel ověřit, jak poslanec Kováčik hlasoval, omezíme se tedy výlučně na popsaný tekutinový defekt.

Je pravdou, že v aktuálním rozesazení poslanců sedí Pavel Kováčik za KSČM bok po boku s Janem Chvojkou za ČSSD, neboť jsou oba předsedy poslaneckého klubu. Ona osudná tekutina byla jednoznačně identifikována jako káva, o čemž přinesly zprávu Novinky.cz. Chvojka totiž obratem vystoupil s kajícnou omluvou: „Je to pravda, já jsem už asi podesáté za toto volební období nalil kolegovi předsedovi Kováčikovi kafe na jeho stranu lavice.” Zda se jedná o sofistikovanou partyzánskou taktiku ČSSD v parlamentním boji, nevíme. Jisté je, že v kontrastu k lehkovážnému postupu Chvojky jeho kolega Kováčik disciplinovaně volí uzavřenou klausovsky levicovou PET lahev s vodou.



Pavel Bělobrádek

Bezpochyby zábavný jsem.
Zavádějící
Na základě níže uvedených důkazů lze uvést, že Pavel Bělobrádek určitý smysl pro humor patrně má. Říci, že by byl "bezpochyby zábavný", je však přinejmenším lehce nadnesené.

Na základě níže uvedených důkazů lze říct, že Bělobrádek má určitý smysl pro humor, byť patrně velmi úzce profilovaný. Říci, že zábavný je “bez pochyb,” tedy v mainstreamovém významu humoru, je proto přinejmenším nadnesené. Například roce 2017 Pavel Bělobrádek upozornil na facebooku publicistku Lucii Sulovskou, která se svěřila, že jí zemřel milovaný pes, tímto způsobem: „Zemřít mohou pouze lidé, vířata chcípají či uhynou.“ Za tato slova snesl od veřejnosti kritiku, ke které se vyjádřil na svém Twitteru pomocí fotografie se vzkazem o tom, že „už nikdy nebude dělat humor na internetech“.  

Danou situaci okomentoval např. Jan Farský (STAN), podle něhož „má Pavel Bělobrádek skvělý smysl pro humor, jen má po jeho slovech strach, že když bude nachcípanej, aby náhodou neumřel“.
Se svými humory se však směle přenesl na televizní obrazovky, kde např. tvůrcům pořadu 168 hodin reprodukuje následující vtip: „Jde tatínek s Aničkou po dvorku.  Anička říká: ,Jé tati, tady je slepičí hovínko.´ Tatínek říká: ,Ale, říká se slepičinec´. Pak jdou po louce a Anička říká: ,Jé, tati, kravské hovínko´. Tatínek říká: ,To je kravinec´. Jdou dál, jdou do lesa a Anička říká: ,Tati, tady je lidovec´.“

Ve světle uvedeného tedy tvrzení, že by byl Bělobrádek “bezpochyby zábavný,” hodnotíme jako zavádějící.

Jan Hamáček

Skončit čtvrtí z hlediska mandátů (v komunálních volbách, pozn. Demagog.cz) a třetí v postupujících kandidátech do Senátu považuji za solidní výsledek a signál, že se ČSSD odrazila ode dna.
Zavádějící
Odraz ode dna je pochopitelně relativní pojem. V dané situaci je ovšem platný pouze pokud hovoříme o pověstném dvojitém dnu, kde je teoreticky možný odraz směrem ke dnu.

Výrok zazněl bezprostředně po komunálních volbách a prvním kole senátních voleb. V Senátu letos ztratila ČSSD dvanáct mandátů a po osmi letech také post předsedy, který zastával Milan Štěch. Jak zjistil Jan Tvrdoň pro Deník N, sociální demokraté nebudou další čtyři roky kromě Prahy zastoupeni ani v řadě velkých krajských měst – konkrétně v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, ve Zlíně a Ústí nad Labem. Ani na úrovní okresů to nebyla žádná krasojízda. Strana se vůbec nedostala do zastupitelstva v 19 okresních městech. A to i tam, kde měla před čtyřmi lety v obecních volbách solidní podporu - zdravíme Strakonice, Cheb, Přerov a další! Vyzdvihl úspěch v Karviné, což je ovšem jediné mezi krajskými a okresními městy, kde si ČSSD udržela podporu. Rešeršisté se museli zapotit.

Pro lepší ilustraci přikládáme i názornou tabulku onoho odrazu:


Zdroje k volbám do zastupitelstev obcí najdete zde (2018) a zde (2014). Slovy známé havířovské kapely: Klesáme výš, stoupáme hloubš!

Karla Šlechtová

Mám ráda hořec.
Pravda
Fotografie mnohdy vydá za více než mnohá slova. Za nás nepochybně pravda.

Poslankyně Šlechtová se z bylin evidentně těší. Náklonnost Šlechtové vůči této bylině dokládá mj. její umělecké ztvárnění vkusnou kérkou na hrudi. Po konzultaci s odborníky na krytosemenné rostliny z Přírodovědecké fakulty UK můžeme potvrdit, že se jedná o zmiňovaný hořec.

Dodejme, že poslankyně Šlechtová  má ráda kromě hořce řadu dalších věcí a se svými city k různým objektům se veřejnosti svěřuje častěji. Díky tomu například víme, že si oblíbila motocykly, zejména pak legendu motocyklového sportu Valentina Rossi. Na rozdíl od hořce se však poslankyni nepodařilo s Rossim ukořistit fotografii, na které by mohla zachytit svou náklonnost. Můžeme se jen dohadovat, zda legendární The Doctor rovněž hoří láskou pro hořec.




Oliver Pospíšil

To si takhle náhodou sedím v popelnici, čtu naše noviny "Brno pro Brňáky", a najednou se otevře víko.
Zavádějící
Došli jsme bohužel k názoru, že Pospíšil v popelnici neseděl zdaleka náhodou.

Je pravdou, že se Oliver Pospíšil ocitl v již proslaveném volebním spotu uvnitř popelnice, kterou si vybral údajně jako místo ke čtení volebního letáku strany ČSSD a vystrašení nebohé starší voličky, která jen chtěla vyhodit svůj papírový odpad.

Nutno podotknout, že o náhodnosti celé situace můžeme silně pochybovat. Jednak celá situace překypuje volební tématikou, jak ukazuje například odkaz na noviny “Brno pro Brňáky”, nebo opakující se narážky na slib nulových poplatků za komunální odpad či modernizovanou spalovnu, tedy témata volební kampaně ČSSD. Navíc o světelnosti nutné pro čtení uvnitř popelnice na papír lze s úspěchem pochybovat.


Závěrem je patrné, že celá scéna je silně inspirována slavnou komedií z roku 1982 Srdečný pozdrav ze zeměkoule, kde mimozemšťané-průzkumníci přilétají v popelnici a hledají naprosto průměrného člověka, v případě videoklipu seniorku voličku. Pospíšil nebyl první, koho podobně humorná paralela napadla. Tvrdit, že takto v popelnici sedí “náhodou,” je tedy silně zavádějící.

Andrej Babiš

Když máte malé děti – a já mám vnučky – a slunce (v létě) zapadá až po 21. hodině, tak děti říkají, že je světlo a nechce se jim spát.
Zavádějící
Kvůli nedostatku vlastních vnuček jsme byli nuceni obrátit se k sekundárním zdrojům.

Premiér komentuje situaci ohledně zimního a letního času. Globálním šetřením s reprezentativním vzorkem rodin s malými dětmi v řadě zemí, kde slunce v létě zapadá až po deváté hodině večerní, náš analytický tým zjistil, že děti napříč těmito zeměmi tvrdí, že se jim spát nechce. A to nehledě na světelnost a denní dobu.

Ke konkrétnímu problému pana premiéra si dovolujeme navrhnout vzdorování vnuček překonat systematickým předčítáním jeho týdenních reportů na sociálních sítích. Neúprosnému termínu večerky na podkresu nekončících lyricko-epických statí (např. zde) nemůže odolat sebevzdorovitější nezletilec.




Marian Jurečka

Není hnízdo jako hnízdo…
Pravda
Zde nezbývá než souhlasit.

Marian Jurečka zveřejnil tento výrok na svém twitterovém účtu. Jurečka v sobě nezapřel absolventa Střední zemědělské školy v Přerově, byť ve vysokoškolském studiu se více obrátil k rostlinám. Opravdu existuje řada typů hnízd, jen wikipedie vyjmenovává následující typy a příslušné obyvatele:

  • dutina ve stromě – datlovití, některé sovy
  • kalichovité hnízdo – pěvci
  • nora – ledňáčci, buřňákovití
  • platforma – potápky, orlovcovití
  • prohlubeň v zemi – kachny, bažanti
  • závěs – žluvovití

Jedním z nejnáročnějších hnízd na stavbu a údržbu je pak hnízdo čapí, na které poukazuje i Jurečka. Při jeho výstavbě se zpravidla musí zapojit celá čapí rodina i s osobami sešvagřenými, což je ale vzhledem k obtížné konstrukci (která navíc v 99 % případů probíhá ve výškách) zcela pochopitelné.

Tím ale výčet hnízd zdaleka nekončí. Namátkou lze uvést například vosí hnízdo:

Hitlerovo orlí hnízdo

Igora Hnízda (video, 1:09).



Jaroslav Kubera

Testuju české ženy a dívky a musím s potěšením konstatovat, že jsou netknuty hnutím #MeToo, až asi na tři ultrafeministky. Drží, mají to rády. Vždycky začnu tím, že je jemně pohladím a zeptám se, jestli nejsou jako ty blbé Američanky. A nejsou! Akorát jsem už u sedmnáctek a bojím se, aby to nešlo dál. Pětadvacítkám říkám: Jste krásná, ale škoda, že jste pro mě stará.
Neověřitelné
Průběh a výsledky Kuberova výzkumu jsou pro nás naštěstí neověřitelné. Nicméně aby to nešlo dál, to se bojíme také.

Nikdo z analytického týmu naštěstí nemá přímou zkušenost s experimentální metodou předsedy Senátu Kubery. Cokoli znamená slovo "drží," nespadá to patrně do našeho analytického působení, proto se s čistým svědomím zříkáme možnosti tento výrok ověřovat a do Nového roku si přejeme zapomenout.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů