Demagog.cz

Silvestrovský speciál 2018

Jako každý rok, i letos si neodpustíme pár výroků jen tak pro radost, mimo statistiky. Po přečtení pochopíte, kde bereme energii do zbytku roku. I tohle jsou vaši politici. Tak šťastný nový i Nový rok a na viděnou v roce příštím!

Ověřili jsme
Jiné ze dne 13. prosince 2018 (moderátor Jakub Železný)

1 z celkově 10 ověřených výroků

Jan Hamáček

Jan Hamáček

Skončit čtvrtí z hlediska mandátů (v komunálních volbách, pozn. Demagog.cz) a třetí v postupujících kandidátech do Senátu považuji za solidní výsledek a signál, že se ČSSD odrazila ode dna.

Odraz ode dna je pochopitelně relativní pojem. V dané situaci je ovšem platný pouze pokud hovoříme o pověstném dvojitém dnu, kde je teoreticky možný odraz směrem ke dnu.

skrýt celé odůvodnění

Výrok zazněl bezprostředně po komunálních volbách a prvním kole senátních voleb. V Senátu letos ztratila ČSSD dvanáct mandátů a po osmi letech také post předsedy, který zastával Milan Štěch. Jak zjistil Jan Tvrdoň pro Deník N, sociální demokraté nebudou další čtyři roky kromě Prahy zastoupeni ani v řadě velkých krajských měst – konkrétně v Karlových Varech, Českých Budějovicích, Liberci, Hradci Králové, ve Zlíně a Ústí nad Labem. Ani na úrovní okresů to nebyla žádná krasojízda. Strana se vůbec nedostala do zastupitelstva v 19 okresních městech. A to i tam, kde měla před čtyřmi lety v obecních volbách solidní podporu - zdravíme Strakonice, Cheb, Přerov a další! Vyzdvihl úspěch v Karviné, což je ovšem jediné mezi krajskými a okresními městy, kde si ČSSD udržela podporu. Rešeršisté se museli zapotit.

Pro lepší ilustraci přikládáme i názornou tabulku onoho odrazu:


Zdroje k volbám do zastupitelstev obcí najdete zde (2018) a zde (2014). Slovy známé havířovské kapely: Klesáme výš, stoupáme hloubš!