Demagog.cz

Silvestrovský (nevážný) speciál

Vypadá Andrej Babiš jako Brad Pitt? Kolik je v Česku Soukupů? A je veganství nová totalita? Na tyto a další palčivé otázky dnešní doby jsme hledali odpovědi v našem silvestrovském ověřování, kde se pravda mísí s fikcí a česká politika s ještě větší surreálnem.

Ověřili jsme
Silvestrovské zábavné vydání ze dne 31. prosince 2019

1 z celkově 10 ověřených výroků

Miloš Zeman

Miloš Zeman

Soukup je jenom jeden.

Soukupů je v České republice 6 129. Jaromírové Soukupové jsou minimálně dva.

skrýt celé odůvodnění

Osob s příjmením Soukup je v České republice 6 129. Jedná se o 95. nejčastější příjmení v zemi. Dokonce ani kombinace jména Jaromír a příjmení Soukup se neobjevuje v Česku pouze jedinkrát, mezi nositele patří minimálně dva lidé. Prvním je PhDr. Jaromír Soukup Ph.D. vyučující na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, expert na dějiny mezinárodních vztahů a dějiny Latinské Ameriky. Dalším nositelem je majitel TV Barrandov Jaromír Soukup, který zde figuruje rovněž jako moderátor či ústřední postava mnoha pořadů, z nichž většina nese jeho jméno.

Po hloubkové analýze projevu prezidenta Zemana jsme usoudili, že má na mysli Jaromíra Soukupa, jehož uvádíme jako druhého v pořadí. Aby naši experti dokázali výrok pana prezidenta správně zhodnotit, museli zhlédnout několik dílů pořadů s Jaromírem Soukupem, samozřejmě pod dozorem psychiatra. Nakonec jsme došli ke zjištění, že ani na TV Barrandov nepůsobí pouze jeden Jaromír Soukup. Jsou tam dva.

Výrok prezidenta Zemana tedy hodnotíme jako nepravdivý.