Demagog.cz

Silvestrovský (nevážný) speciál

Vypadá Andrej Babiš jako Brad Pitt? Kolik je v Česku Soukupů? A je veganství nová totalita? Na tyto a další palčivé otázky dnešní doby jsme hledali odpovědi v našem silvestrovském ověřování, kde se pravda mísí s fikcí a česká politika s ještě větší surreálnem.

Ověřili jsme
Silvestrovské zábavné vydání ze dne 31. prosince 2019

1 z celkově 10 ověřených výroků

Václav Klaus mladší

Václav Klaus mladší

(...) kus rapového úryvku Ektora z alba Detektor. Sloka tuším končí „ten tupej hejt je tak mocnej, kdykoli maj šanci – tě potopit, bouchaj šáňa, jsou v hajku, z…i, …, bacha na ty kanibaly – maj to v krvi“.

Skladba Proč z alba Detektor českého rapera Ektora skutečně obsahuje text citovaný Václavem Klausem ml.

skrýt celé odůvodnění

Václav Klaus ml. ve svém komentáři na webu Novinky.cz píše o skladbě Proč z alba Detektor českého rapera Ektora.

Skladba opravdu obsahuje poslancem Klausem citovanou pasáž, Ektor doslova rapuje (čas 1:38):

„(...) ten tupej hate je tak mocnej
kdykoli maj šanci tě potopit
bouchaj šáňa, jsou v hypu zmrdi
chtěli by tě rozsekat a spolykat za živa vole
bacha na ty kanibaly, maj to v krvi!“

Václav Klaus ml. také správně poukazuje na to, že se uvedená pasáž objevuje na konci (první) sloky.

Ostatně Václav Klaus ml. se svou znalostí tvorby Ektora netají. Citáty z písní používá jak ve svých dalších komentářích na webu Novinky.cz, tak i v komunikaci s voliči na svém facebookovém profilu. Zážitek z křestu Ektorova nového alba popsal slovy: „lidi byli milí, chlápci namakaní, hostesky krásný a samotný umělec úplně v pohodě“.

Doplňme, že Václav Klaus ml. není jediným českým politikem, který opakovaně cituje píseň Proč. Andrej Babiš se nejednou nechal slyšet, že „nevidí jedinej důvod proč“ by měl rezignovat. Vyjádřil se tak v souvislosti s jeho navrhovaným odchodem z funkce ministra financí v roce 2017, ale i v reakci na předběžné závěry auditní zprávy Evropské komise o jeho údajném střetu zájmů. V letošním roce premiér citoval Ektora v reakci na výzvu k televizní debatě, kterou mu adresoval spolek Milion chvilek.