Jaroslav Doubrava

Jaroslav Doubrava (S.cz)

1 3 2 5

Výroky

„Ta skupina, ve které jsem byl, ti měli k fašismu hodně daleko.“

„Když se bořil režim v Kyjevě, ten Maidan, byl tam Schwarzenberg, Štětina, podporovali tam v podstatě to dění tam a víme o tom, že tam nejvíc řádily Banderovy skupiny, že to byly vlastně fašistické skupiny, a přesto tam byli tihle dva. “

„Drtinová: A s kým jste byl vy v té tříčlenné skupině pozorovatelů (...)?

Doubrava: My jsme jezdili dva, já a Slovák… Jo, tři, já, Slovák a Srb.“

„Drtinová: Byl tam s Vámi Ladislav Zemánek, tedy místopředseda strany pana Bartoše? Doubrava: Nějaký Zemánek se k nám přihlásil na letišti v Moskvě, ano. Ale tam s námi nebyl. Drtinová: On nebyl mezi těmi pozorovateli?

Doubrava: On zřejmě byl v Doněcku, protože v Luhaňsku nebyl, určitě ne.“

„Drtinová: Za EODE stojí podle dostupnných informací i extremista Luc Michel. K němu mají velmi blízko někteří lidé z Vaší mise (...). Ani o tomto možné propojení skutečně nevíte?

Doubrava: Samozřejmě, že nevím. (...) Ani se Šarapatkou jsem o tom nemluvil. “

„Musíte si uvědomit, že byly dvě skupiny, jedna luhaňská a jedna roztocká. Já o těchto lidech jsem v Luhaňsku neslyšel (konkrétně “radikál z maďarského Jobiiku volající po seznamu Židů, které představují bezpečnostní riziko, členové nové stalinistické komunistické strany Řecka nebo belgické krajně pravicové PCN”). Tam byli s námi Srbové, byl tam Slovák, byl tam Řek, ale tato jména, ta tam s námi určitě nebyla.“

„Volby se konaly o něco dřív, tuším, než byl ten zákon Ukrajiny (k volbám). “

„To (cestu) musela hradit jejich strana, ten, kdo mě pozval, ten to hradil. “

důležitý výrok

„Tyto volby (na východě Ukrajiny) byly součástí Minských dohod, Minských protokolů, a tyhle volby zákonem dokonce posvětil parlament Ukrajiny.“

Nepravda

zobrazit odůvodnění
Volby v Donbasu (Luhanská a Doněcká oblast) jsou opravdu součástí “Minského protokolu” uzavřeném 5. září (KyivPost, Russia Today, oficiální dokument v ruském jazyce). Konkrétně krokem č. 9, ve kterém se uvádí, že by měly být “provedeny předčasné místní volby v souladu se zákonem Ukrajiny "O dočasném režimu místní samosprávy v určitých okresech Doněcké a Luhanské oblasti" (Zákon o zvláštním statutu)”. 


Jak tedy protokol uvádí, jejich provedení je vázáno na konkrétní ukrajinský zákon, který byl schválen 16. září (KyivPost, Russia Today). Tyto volby však měly být dle zmíněného zákona (Russia Today, TASS, NY Times, originál v ukrajinském jazyce - Článek 10, odstavec 2) komunální, uskutečněné 7. prosince 2014 a provedené v souladu s ukrajinskou ústavou. 


Volby prezidentské a parlamentní provedené 2. listopadu tak nebyly v souladu s Minským protokolem a výrok pana Doubravy nelze hodnotit jako pravdivý.

„Já jsem měl pozvání od ústřední volební komise z Luhaňska. “