Den zkázy #vyrokdne

Ke konci týdne se trochu odlehčeně podívat na nejrůznější komunikaci politických stran k rozličným tématům, které spojuje jedna věc. Pracovně tomu říkejme "apokalyptický filtr".

Komentář 3. března 2017

1. března odstartovala druhá vlna elektronické evidence tržeb. V souvislosti s tím přišla ODS s poměrně neotřelou grafikou, která ukázala zmar, hrůzy a exploze, které se objevují snad jen ve filmech Michaela Baye.

Nakolik byl první březen dnem zkázy, resp. nakolik EET zkomplikovala život těm, kteří mají nově povinnost evidovat, v tomto textu rozebírat nebudeme. Spíše se chceme ke konci týdne trochu odlehčeně podívat na komunikaci politických stran vážící se k rozličným tématům, jež spojuje jedna věc. Pracovně tomu říkejme „apokalyptický filtr“. A ten, zdá se, přitahuje téma Babišovy evidence tržeb poměrně silně.

Záleží jistě na vkusu a citu každé strany a politika, nakolik expresivně bude různá témata komunikovat. Je pochopitelné, že otázky, které s sebou nesou emoce a silný politický střet, jsou popisovány více vyhroceným způsobem. Příhodnost tohoto vyhrocení však není možné objektivně měřit, působí na každého voliče jinak. Zejména ti, jichž se daná věc přímo dotýká, mohou spíše kvitovat popuštěnou uzdu.

Abychom ovšem nebyli monotematičtí, tak musíme zmínit, že nejen téma EET přineslo do politické komunikace silnou emoci. Zejména otázka spojená s uprchlíky rezonovala v české politice velmi silně. Dokonce natolik, že prezident navrhoval chránit hranice i hasičskými jednotkami. Jak Zeman uvedl: „Hraniční silnice a koleje dokáže ohlídat policie. Daleko složitější by bylo, kdyby se prolomila takzvaná zelená hranice, tedy právě ty polní a lesní pěšinky. Doufejme, že si migranti zachovají své tradice a nebudou k nám tudy pronikat. Kdyby ne, musíme povolat i armádu a také aktivní zálohy. Vedle policistů a armády bych chtěl dodat, že se připravuje i nasazení hasičů. A hasiči mají vodní děla.“

Prezidenta v jeho ochranářském úsilí podpořila na sociálních sítích rovněž jeho strana, resp. strana, jíž je čestným předsedou. Tedy SPO.

Pomyslné prvenství ve využívání silných zobrazení jednotlivých témat drží zřejmě předseda hnutí SPD, Tomio Okamura. Ten v pravidelných videoblozích startuje své povídání (pokud nepočítáme obligátní pozdrav) nějakou grafikou, jež daný výstup zarámuje. Pozorný divák jeho úspěšného videokanálu si jistě všimne, jak umně dokáže poslanec pracovat s obrázky. Také může často naznat, že vyhrocení v podstatě jakéhokoliv tématu je pro Okamuru výzvou, kterou rád přijme.

Zdroj: Koláž z videoblogů Tomia Okamury

Začátkem roku pak veřejností nakrátko hýbala otázka vytvoření Centra proti terorismu a hybridním hrozbám na ministerstvu vnitra. Součástí jeho činnosti má být také upozorňování na dezinformace, které mohou mít potenciál ohrozit vnitřní bezpečnost České republiky. Debata byla vedena v duchu připodobnění útvaru k „novodobému Koniáši“, což jako první použil Miloš Zeman ve svém vánočním poselství. Český veřejný prostor pak během ledna diskutoval otázku, nakolik jde o útvar cenzury, či zda je vůbec správné, aby něco takového dělal stát. Odpůrci se často oháněli právě svobodou slova a odporem k cenzuře. Argumentačně získal útvar paradoxního protivníka - Komunistickou stranu Čech a Moravy. Ta ve svém obrázku... no posuďte koneckonců sami:

Spíše odlehčeně jsme vám tedy nabídli pár příkladů, jak mohou strany a jednotliví politici komunikovat otázky, jež je pálí, velmi expresivně. Používána jsou slova jako zkáza, parazitující nebo špionáž. Jak moc se jedná v daných tématech o správnou predikci, to teprve uvidíme. V každém případě můžeme prozatím konstatovat alespoň tolik, že vodní děla na Šumavě instalována nebyla. Bitva o Šumavu se (i s podílem hlavy státu) vede v České republice zcela jinými prostředky.

Máte i vy své oblíbené facebookové nebo jiné grafiky české politické elity, které vykreslují budoucnost poměrně bledě?

Autory dnešního textu jsou Kristýna Šopfová, Kristýna Vojáčková a Michael Koževnikov.

Líbí se vám naše práce? Pojďte hlídat politiky s námi !