Demagog.sk
 

O nás

Jak projekt Demagog.cz vznikl?

Demagog.cz vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu — Demagog.sk. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Projekt je nepřímo inspirován americkými „factcheckovými“ portály Politifact.com a Factcheck.org, z nichž první zmiňovaný byl za svou činnost oceněn Pulitzerovou cenou. Daný styl výběru, zpracování a hodnocení výroků je ovšem unikátní a mimo Česko a Slovensko nemá obdobu jinde na světě.

Kdo projekt Demagog.cz tvoří?

Demagog.cz je z velké části dobrovolnický a zcela neziskový. V současné chvíli se na jeho vedení podílí trojice expertů, Jan Tvrdoň, Ivana Procházková a Lenka Chudomelová.

Každodenní činnost projektu zajišťuje přibližně patnáctka dobrovolných stážistů, tvořena především studenty českých vysokých škol. Všichni členové týmu jsou transparentně vedeni v této sekci níže.

Jak je projekt Demagog.cz financován?

Demagog.cz není finančně ani jinak navázán na žádnou politickou stranu či politickou zájmovou skupinu. Pro zajištění nezávislosti a udržitelnosti je financován z více zdrojů. Primárně se ucházíme o různé grantové příležitosti, snažíme se ovšem financovaní v co nejširší míře pokrývat od jednotlivých individuálních donorů.

Loga dárců a podporovatelů (současné i minulé) vždy naleznete dole na našich stránkách. Další prostředky jsme získali z ocenění naší práce v řadě soutěží, např. v rámci soutěže Restart Česko – online řešení pro společenskou změnu nebo za výhru novinářské ceny Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku. V neposlední řadě jsme rádi za individuální podporu našich čtenářů a podporovatelů.

Projekt se mi líbí, jak jej mohu podpořit?

Děkujeme! Vzhledem k tomu, že jsme neziskový subjekt, budeme rádi, když našemu projektu poskytnete finanční podporu v libovolné výši. 

Naše číslo transparentního účtu9711283001/5500

Budeme také rádi, pokud se budete chtít do projektu zapojit. Pište nám na info@demagog.cz.

Uvítáme od vás také nabídku materiální pomoci (kancelářské potřeby, výpočetní technika, nabídka inzerce/propagace) či odborných služeb (především překladatelské služby a právní, ekonomické, fundraisingové či jiné odborné konzultace).Kdo připravuje Demagog.cz?

Jan Tvrdoň

Koordinátor

Jan Tvrdoň je koordinátorem projektu Demagog.cz. Jeho hlavním úkolem je řídit jednotlivé analytické výstupy projektu, je tudíž zodpovědnou osobou za jejich finální podobu.

Zdeněk Jirsa

Projektový manažer

Má na starosti grantové projekty a podílí se na administraci projektu.

"Projekt Demagog.cz vyjadřuje v mých očích snahu podpořit zájem o politické dění mezi občany ČR, což považuji za velmi důležité a jsem rád, že se na takovém projektu mohu podílet."

Absolvent mezinárodních vztahů a politologie na Fakultě sociálních studií MU, student religionistiky na FF MU.

Petr Gongala

Metodolog

Demagog.CZ je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.CZ mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet.

Petr je studentem politologie na FSS MU.

Lenka Chudomelová

Expertka

Michael Koževnikov

Expert

Student Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který se zajímá o veřejné dění, a to jak v ČR, tak i v zahraničí.

Kromě demagogování rád čte, vaří a pasivně sportuje.

Ivana Procházková

Expertka

Při studiu a zaměstnání se často přistihnu mimo obraz — politiky i veřejných věcí obecně. Jsem ráda, že díky Demagogu zůstávám v kontaktu se společenským děním a zároveň tvořím článek v soustavě projektu, kterého si cením a má podle mě smysl.

Ivana studuje pátým rokem na olomoucké Právnické fakultě, je expertkou přes právní výroky.

Pavlína Škromachová

Expertka

projekt demagog mi přijde jako super nápad a měla jsem chuť se zapojit.
profesně mám sice blíž k ekonomii, ale vždycky mě hodně zajímala politika. ale nejen to, nejsem divná, baví mě taky hudba, filmy, dobré jídlo a pití, cestování, jazyky a poznávání nových lidí…

Jiří Uhlíř

Expert

Kopu za pravdu

Petr Dvořák

Stážista

Absolvent FF a FSS MU v Brně, v současnosti práce mimo obor, přesto stále se zájmem o mezinárodní dění.

"Nic není jen černobílé a svět je nádherně šedivý" :)

Miroslav Hanus

Stážista

Student politologie a mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě.

Anna Kloudová

Stážistka

Absolventka politologie na KAP ZČU

Josefína Kurfürstová

Stážista

Studentka mezinárodních vztahů na britské University of St. Andrews, momentálně na rok studiem v zahraničí na pařížské Sciences Po.

Leona Nevařilová

Stážistka

Studentka politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií MU v Brně.

David Růžička

Stážista

Student Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně se zájmem o veřejné dění.

Filip Šmejkal

Stážista

Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.

Student VUT Brno z Uherského Hradiště.

Nadšený sportovec a cestovatel.

Kristýna Šopfová

Stážistka

Studentka Politologie a Mediálních studií a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Mojí specializací jsou především média a školství. V projektu působím od srpna 2016.

Anita Stanislavová

Stážistka

studentka mediálních studií, veřejné a sociální politiky, sociologie
od toho se odvíjí i hlavní zájmy: lidé a média

Tereza Stříteská

Stážistka

Mám ráda věci na správném místě.

Studentka ekonomie na Masarykově univerzitě v Brně. Mimo politiku, společenské vědy a média se též zajímá o vědy fyzikální, ráda čte.

Helena Truchlá

Stážistka s právy experta

Studentka magisterské politologie na MU v Brně, absolventka politologie a ekonomie tamtéž. V Demagogu od září 2015, od podzimu 2016 jako členka týmu mediální komunikace.

Vojtěch Vávra

Stážista

Student Právnické fakulty MU v Brně se zájmem o dění jak v naší politice, tak v jejím mezinárodním měřítku.

Projekt Demagog.cz je skvělou příležitostí jak se zapojit do něčeho užitečného a zároveň prohloubit svoje znalosti v oboru tak sledovaném a tak potřebném pro ověřování pravdivosti.

Kristýna Vojáčková

Stážistka

Studentka politologie na Masarykově univerzitě v Brně, která věří, že pravda a relevantní informace mohou v naší společnosti vyřešit celou řadu problémů.

Adam Volt

Stážista

Student politologie a mezinárodních vztahů na FSV UK v Praze, rodák z Hradce Králové, vášnivý čtenář, spoluzakladatel Absolventského klubu GJKT na svém gymnáziu.

Veronika Šiková

Fundraiserka

Nahlížím na Demagog.cz z širšího pohledu, než jen jako na českou fact-checkovou organizaci. Vidím v ní potenciální nástroj pro rozvoj kritického myšlení, tedy kritického hodnocení kvality informací, a to nejenom v oblasti politických diskuzí.

Ráda bych jednou viděla naší společnost hodnotící kvalitu informací, kterými jsme dennodenně obklopeni, a nikoliv jen slepě přijímající.

Kristýna Kovářová

Korektorka

Studentka českého jazyka a literatury a základů společenských věd na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Nemá ráda dezinformace a chtěla by, aby lidé říkali pravdu — politiky nevyjímaje.

Ondřej Parýzek

Korektor

Student Anglického jazyka a literatury a Matematiky se zaměřením na vzdělávání na Masarykově univerzitě.

Matěj Prášil

Korektor

Středoškolský student na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce, bývalý redaktor The Student Times, stážista v týdeníku Respekt. U Twitteru, zpravodajství a dobré knihy vydrží sedět dlouhé hodiny.

P.S. Není grammar nazi!

Kateřina Soušková

Korektorka

Studentka českého jazyka a literatury a základů společenských věd na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity.

Jan Martinek

Vývoj redakčního systému

Stará se o funkčnost serveru Demagog.cz. Když něco nefunguje, může za to on!