Demagog.sk
 

O nás

Jak projekt Demagog.CZ vznikl?

Demagog.CZ vznikl v únoru 2012 a přímo navazuje na slovenskou verzi projektu — Demagog.SK. Ten vznikl jako dobrovolná a nezávislá iniciativa Mateje Hrušky a Ondreje Luntera, studentů Masarykovy univerzity v Brně.

Projekt následně nadchnul i jejich české spolužáky a díky navázání spolupráce se studentkou Fakulty sociálních studií Terezou Skládankovou tak vznikla i tuzemská odnož.

Projekt je nepřímo inspirován americkými „factcheckovými“ portály Politifact.com a Factcheck.org, z nichž první zmiňovaný byl za svou činnost oceněn Pulitzerovou cenou. Daný styl výběru, zpracování a hodnocení výroků je ovšem unikátní a mimo Česko a Slovensko nemá obdobu jinde na světě.

Kdo projekt Demagog.CZ tvoří?

Demagog.CZ je z velké části dobrovolnický a zcela neziskový. V současné chvíli se na jeho vedení podílí čtveřice expertů pro Českou republiku, Ivana Procházková, Pavlína Škromachová a Jan Tvrdoň.

Každodenní činnost projektu zajišťuje přibližně patnáctka dobrovolných stážistů, tvořena především studenty Masarykovy univerzity a jiných českých či slovenských vysokých škol. Pokud se chcete obrátit na konkrétního zástupce projektu, můžete tak učinit v sekci o nás…

Jak je projekt Demagog.CZ financován?

Demagog.CZ není finančně navázán na žádnou politickou stranu či politickou zájmovou skupinu. Pro zajištění nezávislosti a udržitelnosti je financován z více zdrojů. Část prostředků tvoří grantová podpora programu Mládež v Akci, Open Society Fund Praha a dalších.

Aktuální loga dárců a podporovatelů vždy naleznete dole na našich stránkách. Další prostředky jsme získali z ocenění naší práce v řadě soutěží, např. v rámci soutěže Restart Česko – online řešení pro společenskou změnu nebo za výhru novinářské ceny Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku.

V neposlední řadě jsme rádi za individuální podporu našich čtenářů a podporovatelů, především pak za velkorysý dar pana Tomáše Němečka.


Kdo připravuje Demagog.cz?

Jan Tvrdoň

Koordinátor

Jan Tvrdoň je koordinátorem projektu Demagog.cz. Jeho hlavním úkolem je řídit jednotlivé analytické výstupy projektu, je tudíž zodpovědnou osobou za jejich finální podobu.

Zdeněk Jirsa

Projektový manažer

Má na starosti grantové projekty, fundraising a podílí se na administraci projektu.

"Projekt Demagog.cz vyjadřuje v mých očích snahu podpořit zájem o politické dění mezi občany ČR, což považuji za velmi důležité a jsem rád, že se na takovém projektu mohu podílet."

Absolvent mezinárodních vztahů a politologie na Fakultě sociálních studií MU, student religionistiky na FF MU.

Petr Gongala

Metodolog

Demagog.CZ je nástrojem rozvoje politické diskuse v ČR. Pro mě je ale významnější na straně svých vstupů. Dovede-li činnost pouze malé skupinky studentů získat pozornost médií a veřejnosti pro takto náročný projekt, ukazuje se tím, jaký prostor v ČR vznikl pro růst občanské společnosti. Projekty jako Demagog.CZ mohou být výzvou i návodem pro každého, kdo se chce na tomto růstu konstruktivně podílet.

Petr je studentem politologie na FSS MU.

Karolína Křelinová

Expertka

Od srpna 2015 působí v projektu jako expertka na migraci.
Jelikož je neschopná žít na jednom místě déle než 10 měsíců v kuse, tato role jí padne jako ušitá na míru. Věří, že Demagog.cz má potenciál stát se jedním z ostrůvků faktu v oceánu české mediální desinformovanosti, a je ráda, že má možnost se na této práci podílet.

Vystudovala politologii a antropologii na Dartmouth College v USA, v současné době působí v Evropském Parlamentu. Ve volném čase pracuje s mládeží a tančí salsu.

Ivana Procházková

Expertka

Při studiu práv a zaměstnání se často přistihnu mimo obraz — politiky i veřejných věcí obecně. Jsem ráda, že díky Demagogu zůstávám v kontaktu se společenským děním a zároveň tvořím článek v soustavě projektu, kterého si cením a má podle mě smysl.

Studuji čtvrtým rokem na olomoucké Právnické fakultě.

Pavlína Škromachová

Expertka

projekt demagog mi přijde jako super nápad a měla jsem chuť se zapojit.
profesně mám sice blíž k ekonomii, ale vždycky mě hodně zajímala politika. ale nejen to, nejsem divná, baví mě taky hudba, filmy, dobré jídlo a pití, cestování, jazyky a poznávání nových lidí…

Michal Zeman

Expert

Michal sice studuje politologii, sociologii a sociální politiku na Univerzitě Karlově, avšak chce společnosti splatit dluh za výběr těchto zcela zbytečných oborů. Snaží se proto mimoškolně zachraňovat demokracii; kromě ověřování v Demagog.cz je v ne-redakci Postilionu a vykonává něco pro knihu Masarykovy korespondence. Dokáže předstírat, že něčemu rozumí, a neumí o sobě psát ve třetí osobě.

Andrzej Branny

Stážista

Psal jsem tweety pro politiky, ale potom jsem se rozhodl přejít na světlou stranu a zachraňovat svět. Chtěl bych mluvit rychle jako Okamura a mít sebevědomí jako Babiš. Žiji politikou a novými médii.

Magdaléna Chorvátová

Stážistka

Lenka Chudomelová

Stážistka

Admin Diskuze

Stážista

Petr Dvořák

Stážista

Absolvent FF a FSS MU v Brně, v současnosti práce mimo obor, přesto stále se zájmem o mezinárodní dění.

"Nic není jen černobílé a svět je nádherně šedivý" :)

Karel Gargulák

Stážista

"Přirozenou nevýhodou demokracie je, že těm, kdo to s ní myslí poctivě, nesmírně svazuje ruce, zatím co těm, kteří ji neberou vážně, umožňuje téměř vše." V. H.

Absolvent politologie a veřejné správy na Masarykově univerzitě v Brně.

Ema Grajcarová

Stážistka

Po maturite na košickom gymnáziu Šrobárova som sa rozhodla študovať krásy spojenia ekonómie a politiky na Masarykovej Univerzite v Brne, kde aj momentálne striedam vedúcu pozíciu v univerzitnom spolku za stáž práve v Demagógovi. Príležitostne sa zúčastňujem modelových zasadnutí OSN či Európskeho parlamentu, debatujem, učím sa francúzsky a už vyše 10 rokov nedám dopustiť na scénické tance.

Matěj Jungwirth

Stážista

Petr Jurečka

Stážista

Pouze pečlivé ověřování výroků nutí politiky ke kvalitnějšímu zacházení s daty a snad i povede k omezení nepravdivých výroků. Jinak je projekt Demagog.cz zajímavý způsob tréninku ve vyhledávání relevantních informací a jejich interpretaci.

Jsem studentem oboru Finance na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy Univerzity a oboru Psychologie na FSS MU.

Ondřej Puczok

Stážista

Magisterský student mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, redaktor The Student Times a stážista Demagog.cz.

Kristýna Robová

Stážistka

studentka politologie a evropských studií a logopedie na UPOL.
díky demagogu se můžu o nedělích válet u televize, takže děkuju všem, kteří mi to nadále umožňují. často se to protáhne až do středy!

Anita Stanislavová

Stážistka

studentka mediálních studií, veřejné a sociální politiky, sociologie
od toho se odvíjí i hlavní zájmy: lidé a média

Helena Truchlá

Stážistka

Studentka magisterské politologie na MU v Brně, absolventka politologie a ekonomie tamtéž.
V Demagogu od září 2015.

Jiří Uhlíř

Stážista

Kopu za pravdu

Aneta Zachová

Stážistka

Studentka mezinárodních vztahů na FSS MU, co ráda pozoruje, analyzuje a kritizuje.
"Pravda je filozofický pojem. Bývá jím označována shoda skutečnosti s realitou." (zdroj: Wikipedia)

Veronika Šiková

Fundraiserka

Kateřina Pacovská

Korektorka

Vystudovala Mezinárodní vztahy a Evropská studia na FFS MU a pokračuje v magisterském oboru Evropská studia, jsou jí tedy blízká evropská a zahraničnépolitická témata. V Demagogu je od jara 2014 a věří, že projekt může pomoc ke zlepšení politické kultury v České republice.

Jan Martinek

Vývoj redakčního systému

Stará se o funkčnost serveru Demagog.cz. Když něco nefunguje, může za to on!