Miroslav Kalousek
TOP 09

Miroslav Kalousek

Protože byl to v tu chvíli z mého pohledu, a nejenom z mého pohledu, myslím si, že to byl opravdu jediný možný způsob, jak zabránit nepodpisu koaliční smlouvy mezi tehdejší Paroubkovou ČSSD a Topolánkovou ODS, ta smlouva byla přichystána, odkazuji i na to, že to později přiznal Zdeněk Škromach ve svých, ve svých memoárech.
Hyde Park ČT24, 18. listopadu 2013

Tento výrok byl ověřen jako

neověřitelné

Plné odůvodnění

Oprava (4. května 2018): Výrok je hodnocen jako neověřitelný, protože Kalouskovy tehdejší kroky a jejich popis jsou spíše jeho interpretací dané situace. Jaké byly reálné motivace a zda to měl být krok k zabránění konkrétního vládního uspořádání, je pohled, který nelze objektivně zhodnotit. Škromachův popis dané věci je také spíše jeho pohledem na věc. Původní odůvodnění (2013) ponecháváme v kompletním znění.

Situace po volbách v roce 2006 se skutečně kvůli volebnímu patu, kdy obě hlavní strany získaly velmi podobný počet mandátů, vyvíjela k dohodě na menšinové vládě ODS tolerované ČSSD. O vyjednávání informoval například server aktuálně.cz, ihned.cz pak přinesl znění připravené smlouvy. V té situaci zahájil tehdejší předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek vyjednávání s Jiřím Paroubkem (ČSSD) o společné vládě tolerované komunisty.

Na tuto situaci vzpomínal Zdeněk Škromach v roce 2011 v rozhovoru pro server Parlamentní listy. „My jsme vlastně tehdy s Nečasem a se Sobotkou dojednávali poslední podmínky dohody o toleranci vlády ODS, což bylo velmi reálné. Kalousek si spočítal, o co jde. Věděl, že konzervativní křídlo u lidovců mu nedovolí do té koalice s podporou komunistů jít, ale vyvolal v Paroubkovi pocit, že bude opět premiérem. To bylo to, jak tam Paroubek s Kalouskem šli vítězně s těma cigárama. Jirka nám před tím poslal zprávu: ´ukončete jednání s ODS a přijeďte okamžitě do Kramářovy vily´. Tak jsme ukončili jednání a přijeli do Kramářovy vily a řekli nám: ´máme vládu´," řekl serveru tehdejší místopředseda ČSSD.

Nepodařilo se nám dohledat informaci o tom, že by Zdeněk Škromach vydal memoáry, ale zmíněné vzpomínky na danou situaci slova Miroslava Kalouska potvrzují a na jejich základě hodnotíme výrok jako pravdivý.

Výrok jsme zmínili

Ověřeno

TOP 09 v opozici

Hyde Park ČT24, 18. listopadu 2013

Ve vystoupení 1. místopředsedy TOP 09 v pořadu Hyde Park ČT24 byla na pořadu dne povolební (ne)spolupráce TOP 09 s dalšími stranami a především pak pro konzervativce klíčový zákon o církevních restitucích, kterých se týkala vět...