Workshopy

Nabízíme workshopy

Projekt Demagog.cz se soustředí na ověřování faktických výroků veřejných představitelů. Rozhodli jsme se ale nabídnout naše zkušenosti a znalosti dál a nabízet pořádání workshopů pro instituce veřejné i soukromé o tom, co zahrnuje mediální gramotnost a jak správně rozpoznat hoax od hlavních zpráv, fake news od skutečných novin. V dnešní době, kdy jsou zejména ze sociálních sítí lidé atakováni záplavou informací a dezinformací, je velmi složité rozpoznat, zda je daná informace přesná, nebo se jedná o hoax či o obskurní text.

Námi pořádané workshopy si kladou za cíl předat několik v dnešní době zásadních dovedností. S pomocí interaktivních aktivit pomůžeme studentům, zaměstnancům i ostatním v základní orientaci v mediální oblasti, předáme také znalost rozlišovat fakta od názorově zabarvených textů a prohloubíme rovněž kritické myšlení, což je pro dnešní dobu zcela zásadní dovednost. A nebyl by to správný factcheckingový projekt, kdyby nešířil povědomí, jak si co možná nejsnadněji ověřovat fakta, či alespoň jak nenaletět nezřídka přítomným vymyšleným či zavádějícím zprávám.

V současné době nabízíme čtyři základní moduly workshopů jejichž popis naleznete níže.

Toto tematické rozdělení je pouze orientační, vždy záleží na konkrétní domluvě mezi zadavatelem a našim lektorem; moduly jde kombinovat či přidávat témata dle zájmu, můžeme vytvořit akci i tak trochu "na klíč". Workshopy také aktualizujeme o současné dění.

Pro zachování interaktivní formy workshopu je maximální počet účastníků 35. Pro vyšší počet účastníků se bude jednat o přednáškovou formu.

Za uspořádání workshopu žádáme od pořadatele finanční ocenění, a to z důvodu časové a organizační náročnosti těchto akcí. Cenu naleznete pod vybraným workshopem a připočítává se cestovné lektorky z Liberce

Obrázek k workshopu Kritické myšlení a mediální gramotnost

Kritické myšlení a mediální gramotnost

Vhled do toho, jak kriticky zhodnotit informace, kterým jsme vystaveni, se zaměřením na mediální obsah. Ukážeme, jaká úskalí nás čekají při vyhodnocení informací, od psychologických a společenských omezení, nových formátů na internetu, až po cílené manipulace a nepravdy ve veřejném prostoru. Workshop je zaměřen na praktické tipy a jeho výsledkem by měla být lepší orientace v tom, na co je dobré dát si pozor při přijímání informací a jak si tyto informace ověřit.

od 2.500 Kč
Obrázek k workshopu Fact-checking

Fact-checking

Workshop zaměřený detailněji na práci a kritické zpracování informací a čelení fake news, v jehož průběhu si účastníci ověřování vyzkoušejí v praxi. Podíváme se na to jak postupovat, jak se nenechat zmást, a co vůbec ověřit jde.

od 2.500 Kč
Obrázek k workshopu Obecný přehled

Obecný přehled

Vstup do otázek mediální gramotnosti a názorové “sebeobrany” v informačním světě. Účastníci se naučí rozeznávat fakta od názorů, jak vyhodnocovat informace, na co se zaměřit při vstřebávání současného světa nebo jak odolat argumentačním faulům. Doporučujeme, pokud hledáte pouze jednorázovou akci pro vaši instituci/událost.

od 2.500 Kč
Obrázek k workshopu Podvody na internetu

Podvody na internetu

Všichni víme, co je spam, ale co je to vishing? V dnešní době na nás podvodníci útočí ze všech stran, včetně té digitální. Zjistěte, jak rozeznat pravý telefonát z banky od toho falešného nebo jak nenaletět deep fake videu o rychlém zbohatnutí. Doporučujeme hlavně pro rizikové skupiny, které se neorientují ještě v problematice.

od 2.500 Kč

Objednávejte na [email protected].