Demagog.sk

Můj dalajláma je Michael Bloomberg

Otázky Václava Moravce, 6. listopad 2016. (videozáznam pořadu)
Moderátor: Václav Moravec

Do Otázek Václava Moravce tentokrát přišel ministr financí Andrej Babiš. Moderátor se ho ptal na očekávání ohledně voleb do Poslanecké sněmovny, na vztahy v koalici a možnou výměnu ministrů ve vládě nebo kauzu týkající se přijetí dalajlámy ministrem Hermanem. Andrej Babiš samozřejmě neopomněl zdůraznit, že všechny ostatní strany jsou proti hnutí ANO. Jak si vedl ve svých faktických výrocích, zjistíte v naší analýze.

Statistiky diskuze

16   7  
2   6  

Pravda     Nepravda     Zavádějící     Neověřitelné

Výroky

„(Kdyby dopadly volby podle současného volebního modelu ČT, kde by se dostalo 8 stran do PS), asi by to dopadlo jako v Královéhradeckém kraji, kde všichni udělali koalici proti nám.“

Nepravda

zobrazit odůvodnení
Předně uveďme, že nespekulujeme o tom, jak by se případně po volbách mohl zachovat libovolný politický subjekt. Ověřujeme pouze to, zda došlo ke spojení všech proti ANO v Královéhradeckém kraji.

Do zastupitelstva Královéhradeckého kraje se po krajských volbách v říjnu 2016 dostalo celkem 9 volebních subjektů: ANO 2011 (13 mandátů), ČSSD (6 mandátů), ODS (5 mandátů), Koalice pro Královéhradecký kraj — KDU-ČSL — Hradecký demokratický klub — Volba pro město (5 mandátů), KSČM (4 mandáty), Starostové a Východočeši (4 mandáty), TOP 09 (4 mandáty), Koalice Svoboda a přímá demokracie — Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů a SNK (2 mandáty), Piráti a Strana zelených + Změna pro Královéhradecký kraj (2 mandáty).

12. 10. 2016 pak pět z devíti zmíněných stran (ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši, TOP 09) podepsalo dohodu o koalici v kraji.

Z informací oficiálního webu Královéhradeckého kraje vyplývá, že pět výše uvedených stran podepsalo 24. října 2016 koaliční dohodu.

Protože v opozici jsou kromě vítězného hnutí ANO 2011 další tři strany, nelze tvrdit, že se ve zmíněném kraji všichni spojili v koalici proti hnutí ANO 2011. 

„ČSSD hlasovala proti rozpočtové odpovědnosti — proti dluhové brzdě. A s námi hlasovaly pravicové strany.“

„Nejdřív nás pan Jančura podporoval a potom prohlásil, že nás už nepodporuje, protože držíme České dráhy.“

„Toto byl ten začátek od pana Mládka (vystoupení na TK po jednání vlády — pozn. Demagog.cz). Potom měl vystoupení v DVTV, kde on mě sprostě urážel a potom jsme v rámci podpory našich kandidátů do Senátu napsali, že je parazit. Takže my jsme reagovali a já jsem to vlastně ani neřekl, já jsem to jen pak opakoval.“

„Nám se daří skvěle. Máme přebytkový rozpočet, snižuje dluh, máme peníze na investice, ušetřil jsem v rámci obsluhy státního dluhu 11 miliard. To jsme dali učitelům jako.“

„V koaliční smlouvě máme napsáno, že o rozpočtových věcech se hlasuje většinou ministrů každé strany. Mě přehlasovali a porušili koaliční smlouvu a tváří se, že neporušili (ČSSD a KDU-ČSL — pozn. Demagog.cz)“

„Norská vláda dala Nobelovu cenu míru dalajlámovi a potom se odmítla s ním potkat, když tam byl.“