Akutní případy infarktů a mozkových příhod nemají spojitost s očkováním

Na Facebooku se šíří článek, podle jehož titulku české nemocnice zahlcuje epidemie infarktů a mozkových příhod pacientů očkovaných proti covidu-19. Článek vychází z rozhovoru s ředitelem Nemocnice u sv. Anny v Brně, kde se krátkodobě zvýšil počet pacientů s akutními problémy. V rozhovoru ani jinde však nezaznívá, že by se jednalo zejména o očkované pacienty. Nemocnice se vůči článku ohradila.

Meta fact-check 24. listopadu 2021

V titulku článku webu CZ 24 News, který sdílí uživatelé Facebooku, stojí: „ČESKÉ NEMOCNICE ZAHLCUJE EPIDEMIE INFARKTŮ A MOZKOVÝCH PŘÍHOD OČKOVANÝCH: PŘEDTIM TO BYLA ÚDAJNÁ DEZINFORMACE ODPŮRCŮ TOXICKÝCH MRNA INJEKCÍ. A JAKÁ JE SKUTEČNOST?” 

Článek odkazuje na rozhovor serveru iROZHLAS s ředitelem Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Vlastimilem Vajdákem. Ten na otázku ohledně aktuální covidové situace v nemocnici odpověděl: „(...) nejenomže pečujeme o covidové pacienty, se nám v tuto chvíli lůžka zahltila akutními infarkty, mozkovými příhodami a pořád probíhají onkologická operativa. Proto ta lůžka jsou aktuálně plná.” Z vyjádření ředitele tedy nevyplývá, že by se jednalo o akutní infarkty a mozkové příhody zejména očkovaných lidí.

Obrátili jsme se na tiskovou mluvčí Fakultní nemocnice u sv. Anny Danu Lipovskou, která k článku CZ 24 News uvedla: „Je to nesmysl, vytržený z kontextu. Jelikož jsme fakultní nemocnice, která má specializovaná centra právě v oboru kardiologie a neurologie, máme akutní pacienty s těmito problémy z celého regionu. V danou chvíli jsme jich opravdu měli hodně, a když k tomu připočtete covidové pacienty, nezbývá prostor téměř na nic jiného. To bylo hlavní myšlenkou této věty, která s očkováním neměla nic společného. Pan ředitel Vajdák je naopak přesvědčen, že očkování je to jediné, co v dané situaci proti nemoci covid-19 funguje. Jednoznačně se to potvrzuje na našich jednotkách intenzivní péče a ARO klinice, kde z dvaceti pacientů ve velmi těžkém stavu je naočkován pouze jeden.”

V námi ověřovaném článku se vyskytuje řada tvrzení, která jsou názory autora a k nimž se tak nijak nevyjadřujeme. Titulek článku však obsahuje zcela nepravdivé tvrzení, které překrucuje vyjádření ředitele Fakultní nemocnice u sv. Anny o hospitalizovaných pacientech. V rámci spolupráce se společností Facebook jsme tedy příspěvky s tímto článkem označili jako nepravdivé.

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů