Alexej Navalnyj na pochodu nacionalistů byl, ale nehajloval
Meta fact-check 29. února 2024
Po facebooku se šíří příspěvek, který obsahuje fotografii Alexeje Navalného, nedávno zesnulého ruského opozičního politika, se zdviženou pravou rukou a obnaženou hrudí plnou nacistických tetování. Popisek příspěvku se ptá: „A kdopak nám tu hajluje, vite? Vzor pro mládež?“
Jedná se nicméně o fotomontáž, hlavu hajlujícího muže autor jednoduše nahradil obličejem Alexeje Navalného. Upravenou fotografii je možné dohledat například v příspěvku z roku 2012. Od té doby se objevila například na italském serveru Blasting News v roce 2018 a nyní se znovu začala šířit ve spojení se smrtí opozičního politika.
Originální fotografie
Původní fotografie hajlujícího muže pochází z listopadu 2011, kdy v Moskvě proběhl pochod ruských nacionalistů. Autorem snímku je fotograf Artem Zhitenev, který ji zveřejnil na svém blogu.
Hajlující muž byl v průběhu pochodu zachycen i na dalších fotografiích, ale také ve videoreportáži anglické Al Jazeera, která se zmiňovanému nacionalistickému pochodu věnovala (video, čas: 00:30–00:35).
Navalného obličej byl pak pro fotomontáž získán z fotografie, která také pochází z nacionalistického pochodu roku 2011. Fotky opozičního politika ve stejném oblečení se objevují i v různých článcích popisujících jeho přítomnost na pochodu. Navalného v průvodu zachytil pro agenturu Ria Novosti mj. také autor fotografie haljujícího muže Artem Zhitenev.
V pozadí řady fotografií lze navíc spatřit prapory s černým, žlutým a bílým pruhem, které odkazují na standartu carů z období Ruského impéria a nyní jsou symbolem ruských nacionalistů. Na žádném z dohledatelných záběrů se kolem Navalného hajlující lidé neobjevují.
Nacionalistický pochod v Moskvě
Takzvaný „ruský marš“, ze kterého pochází zmiňované fotografie, je spojen s ruským Dnem národní jednoty a je znám právě pro pochody nacionalistů. Ti při této příležitosti v minulosti skandovali hesla jako „Rusko Rusům“ a „Dnes imigranti, zítra okupanti“. S cílem „vrátit“ Rusko etnickým Rusům byla tato hesla mířena proti migrantům z ruského Kavkazu.
Přítomnost Alexeje Navalného na nacionalistických pochodech byla zdrojem kritiky už od roku 2007. V roce 2011, kdy se začal zaměřovat na boj proti korupci, se „ruského marše“ podle dostupných informací zúčastnil naposledy. Během tohoto pochodu, ze kterého pochází zdrojové fotografie pro fotomontáž, mj. na adresu ruských oligarchů židovského původu Borise Berezovskijho a Romana Abramoviče prohásil, že Rusko je „naše země a musíme se zbavit křiváků, kteří pijou naši krev (...)“. Navalného vyjádření během nacionalistického marše se tedy stalo terčem další kritiky.
Ke své účasti na podobných akcích se Navalnyj později několikrát vyjadřoval a vysvětloval, že se nacionalisty snažil sjednotit proti Putinovi. Tvrdil, že násilí nevyřeší problém nelegální migrace – návrat ke spravedlivým volbám ano.
Závěrečné hodnocení
Fotka hajlujícího Alexeje Navalného, která se znovu začala šířit po jeho smrti, je ve skutečnosti fotomontáž. Ruský opoziční politik se sice v roce 2011 účastnil ruského „marše“ ke Dni národní jednoty, během pochodu ale nehajloval. Fotomontáž vznikla doplněním Navalného obličeje na tělo jiného účastníka nacionalistického pochodu, který skutečně hajloval. Příspěvek jsme proto označili v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako pozměněný.