Andrej Babiš využit v deepfake manipulaci

Na sociálních sítích se šíří video Andreje Babiše, který v pořadu Xavera Veselého mluví o zázračné investiční platformě. Sám ji prý využívá. Video je ale tzv. deepfake – manipulace vytvořená pomocí umělé inteligence. Babišův původní projev v rozhovoru je tak uměle nahrazen reklamou na podezřelé investice. V samotném pořadu ve skutečnosti nic o investiční platformě nezaznělo.

Meta fact-check 2. listopadu 2023

Na facebookové nahrávce je vidět Andrej Babiš spolu s Lubomírem „Xaverem“ Veselým, kteří spolu mluví o výhodách konkrétní investiční platformy. Po úvodním dotazu moderátora Veselého Andrej Babiš uvádí: „V tuto chvíli je to pro mě nejlepší způsob, jak získat pasivní příjem. Mohu říci, že (...) (název investiční platformy, pozn. Demagog.cz) je nejdůležitějším objevem pro Českou republiku za poslední roky.“ Ve zbytku videa pak Babiš uvádí další argumenty, proč by podle něj lidé měli tímto způsobem začít investovat.

Deepfake video

Při bližším pohledu je nicméně vidět, že způsob vyjadřování a mimika Andreje Babiše jsou nepřirozené, video obsahuje mezi projevy obou mužů neobvyklé vizuální předěly a slova v některých částech neodpovídají tomu, jak se Babišovi pohybují rty. Zjevně se tedy jedná o tzv. deepfake, tedy uměle vytvořené video, do nějž autor pomocí umělé inteligence vložil oběma mužům do úst slova, která ve skutečnosti neřekli.

Záběry pocházejí z internetového pořadu Xaver Live, v němž byl Andrej Babiš hostem již několikrát, naposledy 27. srpna (video). Právě tento díl zjevně (dle oblečení obou mužů) posloužil jako základ pro vznik falešného videa. Ve více než dvouhodinovém pořadu, kdy kromě otázek Xavera Veselého odpovídal Andrej Babiš také na otázky diváků, žádný dotaz na investiční platformu nepadl.

Deepfake videa jsou relativně novým fenoménem, nicméně v minulosti se v online prostoru objevilo již několik takových videí, která využila obličeje politiků. Mezi nejznámější případy patří deepfake video Baracka Obamy, Vladimira Putina, Volodymyra Zelenského nebo starší video Miloše Zemana. Deepfake videa lze vytvořit různými způsoby pomocí metod umělé inteligence a strojového učení. Může se jednat jen o nepatrnou úpravu skutečného videa, „nasazení“ obličeje někomu jinému, rozpohybování modelu něčího obličeje podle nahrávky jiného řečníka, případně vytvoření nového videa bez konkrétní předlohy.

Podezřelé investice

Samotná investiční platforma, o které je v upraveném videu řeč, je nedůvěryhodná a výrazně netransparentní. Na jejích dvou anglickojazyčných webech ani na české verzi například není uvedeno, kdo platformu provozuje. Platforma také prezentuje možnost výrazného zhodnocení investic a většina odkazů na webu vede místo dalších podstránek jen na formulář, do nějž uživatelé mají zadat své osobní údaje.

Dodejme, že v posledních měsících se objevila řada příspěvků na sociálních sítích, které využívají smyšlená slova známých osobností a médií. Jejich cílem je pod slibem zázračných výdělků vylákat z uživatele osobní údaje a následně i finanční prostředky.

Závěr

Nic z toho, co Andrej Babiš a Lubomír Veselý ve videu říkají, od nich ve skutečnosti nezaznělo. Babišova výzva k investování do platformy, která je údajně „nejdůležitějším objevem pro Českou republiku za poslední roky,“ je produktem deepfake manipulace s videem. To jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako pozměněné.