Babišovy pokladničky #vyrokdne

Publikováno 22. listopadu 2016

Bez výjimek? Nebo s výjimkami?

Těsně před spuštěním ostré verze elektronické evidence tržeb, která začne v první vlně 1. prosince, přišel Andrej Babiš s návrhem, že by se některé subjekty měly z evidence vyjmout. To přitom během projednávání i následně odmítal. Podívejme se krátce na některá vyjádření ministra financí (a jeho náměstkyně) k dané otázce.

Poslanecká sněmovna - 3. čtení o EET, 10. únor 2016.

Současně není pravda, že se evidence bude týkat jen malých podnikatelů a živnostníků. To už jsem tady také říkal několikrát, ale rád to zopakuji, protože pochopit fakta je důležité. Evidence tržeb bude pro všechny, kteří přijímají platby v hotovosti. Znovu opakuji, velké firmy, střední firmy, malé firmy, živnostníci, všichni, kdo přijímají hotovostní platby.

Aktuálně.cz - 2. srpna 2016

Žádná výjimka z EET nebude. My často neznáme skutečný obrat firem. Až v evidenci tržeb, kde ho nebudou moci zatajovat, se k němu dostaneme, říká ministr financí.

Ihned.cz - 26. října 2016

Ministr financí Andrej Babiš na včerejší konferenci Evidence tržeb v praxi, kterou v Kongresovém centru navštívilo 1200 podnikatelů, oznámil, že se žádnými změnami ani odklady už nemají počítat. Na koalici jsme se jasně dohodli, že další výjimky už nebudou, řekl ministr financí. (...) Nepočítáme už se žádnými změnami. Je to revoluční zákon, který je tady proto, abychom narovnali podnikatelské prostředí, a ne aby byl plný výjimek, potvrdila náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

23. listopadu 2016

„U e-shopů, kde je strašně moc komplikovaných plateb, tak pokud tam nedochází k přímému kontaktu zákazníka s prodejcem, tak se přikláním k názoru, že by se měly z evidence vyndat. Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme." (Novinky.cz)

„Dospíváme k názoru, že někteří, kteří nemají pravidelnou podnikatelskou činnost, kteří jen občas, nebo nepravidelně podnikají, nebo mají malé tržby, ti nejmenší by měli možnost požádat o paušální daň. Na základě výkazu podnikání do 250 tisíc ročně by si domluvili s námi daň a na základě toho by nemuseli evidovat. To nás učí život. (iDNES.cz)