Babišovy příjmy z testování na covid-19
Na sociální síti Facebook se začal šířit příspěvek, který rozebírá údajné majetkové vazby premiéra Babiše na testovací centra covid-19. Ty si tak údajně za jeden měsíc přišly na 22,5 miliard korun. Andrej Babiš je však majetkově propojený pouze s jednou ze dvou uváděných společností, výpočet příjmů z testování navíc řádově přesahuje příjmy nejen „Babišovy“ firmy, ale i všech testovacích míst v Česku dohromady.
Meta fact-check 15. února 2021
Autor facebookového příspěvku uvádí, že je premiér Babiš prostřednictvím investičního fondu napojen na společnost FutureLife, která vlastní společnost VIDIA-DIAGNOSTIKA (Vidia) provozující 18 odběrových testovacích míst v České republice. Ředitelem společnosti Vidia by měl být Marcel Toporčák, údajný vlastník společnosti Medicon, která podle autora v Česku provozuje cca 280 odběrových míst z celkových tří set.
V závěru příspěvku autor dochází k tomu, že jelikož premiér ovládá všech 300 testovacích míst, za jeden test je účtováno VZP 1 500 Kč a za měsíc bylo provedeno 15 milionů testů, přišel si premiér za měsíc na 22,5 miliard korun.
Podívejme se tedy postupně na to, jak je to s majetkovou účastí Andreje Babiše ve zmíněných společnostech, respektive testovacích místech, a také, zda autor pro výpočet používá správná čísla.
Andrej Babiš a jeho majetkové vazby
Premiér Babiš v roce 2017 převedl svůj majetek do dvou svěřenských fondů, jedním z nich je AB private trust I, jehož jedinou obmyšlenou osobou, tedy tím, komu plyne ze spravovaného majetku zisk, je právě Andrej Babiš. Do tohoto svěřenského fondu se tak dostaly i všechny akcie Babišovy společnosti SynBiol (str. 16), která je společníkem ve společnosti s ručením omezeným Hartenberg Holding. Hartenberg Holding pak vlastní (str. 6 přílohy) většinový podíl ve společnosti FutureLife, která je jediným vlastníkem zmiňované společnosti Vidia. Andrej Babiš je tedy opravdu majetkově propojen se společností Vidia.
Vidia provozuje podle svých webových stránek celkem šest odběrových míst na covid-19, ve kterých provádí testy PCR i antigenní testy. Jejím jednatelem, respektive ředitelem, je opravdu Marcel Toporčák. Ten mezi lety 2012 a 2013 byl předsedou představenstva ve společnosti Medicon a.s., dnes je však Vidia jedinou obchodní společností, ve které se angažuje.
Společnost Medicon provozuje síť zdravotnických zařízení a lékáren zejména v Praze, ale i jinde v Česku. Podle svých webových stránek má však jen jedno odběrové místo, a to na své poliklinice Zelený pruh na Praze 4. Testuje antigenními testy i metodou PCR.
Autor facebookového příspěvku se tedy dopouští nepravdivého tvrzení. Společnost Vidia, která je majetkově napojená na premiéra Babiše, neprovozuje 18, ale jen 6 odběrových míst. Medicon místo 280 míst provozuje jen jedno. Dodejme, že v Česku je nyní registrováno celkem 268 odběrových míst. Údajné personální propojení premiéra na společnost Medicon je založeno pouze na osm let starém angažmá dnešního ředitele společnosti Vidia.
Příjmy z testování
Testování na covid-19 v ČR probíhá zejména metodou PCR a dále tzn. antigenními testy. Z příspěvku není jasné, o kterém typu testů autor píše. Z dat Ministerstva zdravotnictví nicméně vyplývá, že v žádném měsíci od září 2020 nebylo provedeno 15 milionů testů – ani antigenních, ani PCR, ani celkově. Nejvíce testů bylo provedeno v lednu 2021, celkem více než 1,5 milionu.
Ani cenu, kterou zdravotní pojišťovny za provedení test vyplácí, neuvedl autor příspěvku správně. Za PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2 dostávají laboratoře od zdravotních pojišťoven 1 276 korun, v roce 2020 to bylo 1 674 Kč. Samoplátci za provedení PCR testu zaplatí maximálně 1 309 korun, cena však může být vyšší kvůli nákladům na odběrový materiál, provedení odběru, vystavení potvrzení o bezinfekčnosti či svoz vzorku do laboratoře. Výše úhrady za provedení antigenního testu je pro zdravotní pojišťovny stanovena na 352 korun, cena pro samoplátce je obecně vyšší.
Pokud bychom tedy spočítali celkovou částku, kterou všechna testovací místa v Česku mohla dostat za provedené testy od zdravotních pojišťoven a částečně také od samoplátců v lednu 2021, kdy bylo testů nejvíce, dostali bychom částku přesahující 1,3 miliardy korun.
Kolik testů provedla testovací místa společnosti Vidia majetkově napojené na Andreje Babiše, se nám zjistit nepodařilo. Čísla, která uvádí autor příspěvku, jsou však zjevně nesprávná.
Facebookový příspěvek tedy obsahuje nepravdivé informace v obou částech tvrzení. Andrej Babiš není majetkově spojený se společností Medicon, která místo uváděných 280 provozuje jen jedno odběrové místo. Výpočet příjmů za testování na covid-19 je taktéž postavený na nepravdivých informacích. Zejména celkový počet testů, který se v Česku provádí, je přibližně desetkrát nižší než autor uvádí.
Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivý.