Běloruský vězeň s vytetovanými svastikami je vydáván za ukrajinského vojáka

Facebookem se šíří fotografie muže potetovaného nacistickými symboly. Údajně se jedná o zajatého ukrajinského vojáka. Fotografie však pochází již z roku 2005 a potetovaný muž je ve skutečnosti běloruský vezeň.

Meta fact-check 8. července 2022

Fotografie potetovaného muže je doplněná poznámkou, že jde o zajatého ukrajinského vojáka, který podstupuje lékařskou prohlídku. Právě jeho tetování má podle autora příspěvku potvrzovat, „jak důležitý je proces denacifikace Ukrajiny”.

Pomocí zpětného vyhledávání obrázku lze však snadno zjistit, že fotografie je staršího data, a se současnou válkou na Ukrajině tedy nemůže souviset. Fotka se nachází také ve fotobance agentury AFP, kde ji doplňuje popisek vysvětlující její původ: „Běloruský vězeňský doktor prohlíží vězně s nacistickými tetováními v 15. věznici ve městě Mogilev, 200 km od Minsku, 22. června 2005.” Autorem fotky je běloruský fotograf Viktor Drachev.

Kdo konkrétně je potetovaný vězeň, se nám nepodařilo z veřejně dostupných zdrojů zjistit. Jelikož je ale fotografie 17 let stará, zjevně se nejedná o ukrajinského vojáka zajatého během letošní ruské invaze na Ukrajinu. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý.