Bowling s Impulsákem

Publikováno 26. listopadu 2013

Nedělní Partie mohla přinést zajímavý pohled na vyjednávání o vládě v přímém přenosu. Hosty totiž byli předsedové dvou nejsilnějších stran a pravděpodobně budoucí koaliční partneři Bohuslav Sobotka za ČSSD a Andrej Babiš za Hnutí ANO. Kolik nasbírali faulů a kolik „strike“?

ANO Andrej Babiš, který mimo jiné demonstroval jednotu svého týmu prohlášením “měli jsme teambuilding, hráli jsme bowling”, ještě zcela neopustil předvolební rétoriku. Na pomoc si přizval například Evropský účetní dvůr, který měl podle něj označit české Ministerstvo financí coby nejméně schopného administrátora dotací v celé Evropě. Možná, že si pan předseda kvůli utužovacímu setkání své strany ale nestihl nastudovat nejnovější výroční zprávu EÚD. V té se konstatuje, že oproti minulému období nevyřízených výhrad naopak ubylo a kladně je hodnocena i oprava dříve vytýkaných pochybení. Zpráva navíc neuvádí žádný žebříček a nedá se tedy hodnotit, kdo byl nejhorší.

Do bývalého šéfa financí Kalouska se podnikatel a mediální magnát Babiš nepřímo opřel ještě jednou, když směle prohlásil, že v letech 2006 až 2010 bylo na daních odpuštěno čtyřicet a pů miliardy korun. Doufáme, že až se on či někdo z jeho spolustraníků dostane do čela rezortu, bude také Generálním finančním ředitelstvím poučen, že daňové odpustky ve skutečnosti tvoří pouze zlomek z uvedené částky. Zmiňováná částka sice proběhla médii, samo GFŘ nicméně v reakci na to vysvětlilo, že v ní jsou zahrnuty rovněž “prominuté odvody a penále za méně závažná administrativní pochybení při použití dotací”.

Jako na vzor pro lepší správu věcí veřejných (s malým V) se Andrej Babiš odvolával na britský systém e-govermentu, který podle něj zrežíroval James Cameron. My ale myslíme, že to nebyl takový trhák jako Avatar či Titanic, hlavně proto, že jméno britského předsedy vlády Camerona není James, ale David. Ten napsal dopis “své” státní správě, kde klade jednotlivým úřadů na srdce nutnost transparentnosti. Andrej Babiš však tento list dezinterpretoval, když tvrdil, že důsledkem by byla povinnost “zveřejňovat všechno, co nakoupí, všechno”. Do budoucna bude ovšem anglická byrokracie nucena zpřístupnit pouze položky nad 25 tisíc liber (asi 800 tisíc korun), nikoliv tedy každý pověstný nákup toaletního či xeroxového papíru.

Clean game (čistou hru) neodehrál ani Bohuslav Sobotka. Ten v souvislosti s prezidentovým požadavkem na čistá lustrační osvědčení pro členy vlády znovu horlil pro urychlené přijetí služebního zákona, jedné z vlajkových lodí formující se vlády. Stávající zákon je platný od roku 2002 a přesto si jej Bohuslav Sobotka, který byl již u jeho schvalování, ještě nestihl nastudovat. Stále odkládaná kariérní norma se totiž nevztahuje na členy vlády, a nemůže tak upravovat nutnost lustrací pro ministry.

Měřeno na nepravdivá tvrzení, vítězem by se tedy stal Bohuslav Sobotka. V tomto utkání jde ale o podobu budoucí vlády a ta se nejspíš nebude rozhodovat před televizními kamerami. To ale neznamená, že bychom neměli od politiků na obrazovkách očekávat čistou hru.

Autorkou dnešního článku je Pavlína Škromachová, analytička Demagog.CZ

Celou analýzu naleznete na webu projektu.