Demagog.cz

Busty za dveřmi a vtipkující Nancy Sinatrová #vyrokdne

Komentář 24. ledna 2017

Dalibor Balšínek v ranním rozhovoru pro Český rozhlas upozornil na to, že prohřešků proti faktům se dopouští i sami žurnalisté, kteří by proti poplašným zprávám a fake news měli bojovat především. Jeho výrok inspiroval náš dnešní výrok dne. Podívejme se na několik nepravdivých zpráv, které otřásly nejen americkým kontinentem.

Opakované konspirace vzbudily například busty vystavené v Bílém domě. V roce 2011 nařkl bývalý guvernér Arkansasu Mike Huckabee prezidenta Baracka Obamu, že po svém nástupu vrátil Britům darovanou bustu Winstona Churchilla. Údajně proto, že pravděpodobně vyrostl v Keni v rodině, která Brity považuje za imperialisty, kteří zotročili jeho pradědečka. Pomiňme zde, že Obama v Keni nevyrostl. O navrácení informoval také sloupkař The Washington Post, což vyvolalo reakci Bílého domu. Ten se ohradil s argumentací, že jak dříve napsal National Journal, busta byla pouze přemístěna. Dotčený sloupkař Krauthammer vzápětí kontroval, že dle informací britské ambasády byla busta opravdu vrácena. Doslova detektivní zápletka vyústila v zjištění, že Churchillovy busty existují dvě. Druhá byla vytvořena pro dobu renovace té prvé.

Podobně spletitý je i příběh busty Martina Luthera Kinga. Když reportér časopisu Time Zeke Miller v den inaugurace Trumpa tweetoval, že se do Oválné pracovny vrátila busta Churchilla, která měla nahradit původní bustu Kinga, reakcí byla ostrá zprávaz tiskové kanceláře Donalda Trumpa. Větší mediální rozruch však informace nestihla vzbudit, Miller záhy zprávu dementoval s tím, že mu výhled zastínily dveře a ochranka, přestože se údajně rozhlížel dvakrát. Obě aféry dříve ověřil americký factcheckový projekt Politifact.

Poněkud komplikovanější je aféra kolem Nancy Sinatrové, nejstarší dcery Franka Sinatry, nikoli tedy vnučky či vdovy. Ta se podle CNN ohradila proti zvolení písničky My Way pro první tanec manželů Trumpových na inauguračním plese a vyjádřila tak nespokojenost s novým prezidentem, jak informovalo CNN. Její tweet měl upomínat úvodní slova písničky: “And now, the end is near.”

Nancy Sinatrová se však krátce nato ohradila a osočila CNN ze lži. Bang Bang.

CNN v reakci na to revidovalo svůj článek, doplnilo také, že tweety Sinatrové jsou již smazány. Ta nakonec však v odpovědi fanouškovi vzkázala, že nerozumí tomu, jak se z celé věci stala taková aféra, pouze se prý pokoušela o vtip.

Ukazuje se tedy, že i novináři se dopouštějí chyb. Ostatně jako každý jiný člověk. V případě busty M. L. Kinga šlo o nepozornost při ověřování informací, v případě Sinatrovy písničky autoři textu posunuli význam jednoduchého odkazu na slova písničky, respektive domýšleli si obsah, který sdělení nemuselo nutně obsahovat a podle autorky neobsahovalo. Nakolik byly zprávy vydány se záměrem zvýšit čtenost daného média, je pro nás neověřitelné. Dalibor Balšínek však správně upozorňuje, že přešlapů přinejmenším na první pohled podobných fake news se dopouštějí i sami hlídací psi demokracie. Korektním žurnalistickým postupem je ovšem informaci opravit nebo vysvětlit a podle možností zabránit jejímu šíření. To se v obou jmenovaných případech stalo, magazín Time se omluvil a CNN doplnilo vyjádření Sinatrové. U často neznámých autorů textů, které mají za cíl jen a pouze šíření "alternativních faktů", takový přístup nečekejte.

Líbí se vám naše práce? Podpořte nás prostřednictvím našeho transparentního účtu. Děkujeme!