Česko a Německo - stejná metodika, více nakažených
Meta fact-check 25. února 2021
Mapa českých a německých okresů rozdělená podle nových případů nákazy covidem-19 za posledních 7 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel se poprvé objevila (čas 17:35) ve zpravodajském pořadu Tagesthemen 11. února 2021. České okresy, zejména v Čechách, jsou výrazně tmavší než zemské okresy v Německu, což značí vyšší počty nakažených.
V Německu data o vývoji epidemie sbírá a zveřejňuje Institut Roberta Kocha (IRK), v Česku Ministerstvo zdravotnictví.
IRK při analýze případů nákazy virem SARS-CoV-2 postupuje (str. 2) v souladu s mezinárodními standardy Světové zdravotnické organizace a Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí. IRK klasifikuje všechny laboratorně prokázané případy výskytu viru SARS-CoV-2 jako případy covidu-19 bez ohledu na přítomnost a závažnost klinických příznaků.
České Ministerstvo zdravotnictví jako osoby s nově prokázaným onemocněním covidu-19 vykazuje osoby dosud pozitivně testované na původce onemocnění covid-19, tedy osoby pozitivně testované na přítomnost viru SARS-CoV-2 bez ohledu na případné příznaky onemocnění.
Česká a německá metodika je tedy, co se týče vykazování případů covidu-19, obdobná, a tak i data mohou být bez problému porovnávána.
Pro ilustraci reálné situace uveďme, že 11. února, kdy se poprvé objevila zmiňovaná mapa, byla v okrese Cheb v přepočtu na 100 tis. obyvatel za posledních 7 dní prokázána nákaza covidem-19 u 1 113 lidí. V sousedních bavorských okresech Tirschenreuth a Wunsiedel im Fichtelgebirge, které v té době měly v Německu nejvyšší týdenní počty nově nakažených a v mapce byly odstínem nejblíže chebskému okresu, se jednalo o 354, respektive 256 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel.
Vzhledem k tomu, že jak česká, tak německá metodika započítává jako případy covidu-19 všechny pozitivně testované bez ohledu na jejich případné příznaky, označili jsme ověřovaný příspěvek v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivý.