Chalíf zůstává olympijskou vítězkou

Facebookem se šíří příspěvek o údajném vyloučení alžírské boxerky Imán Chalíf ze Světové boxerské organizace (WBO) kvůli tomu, že nesplňuje kritéria pro start v ženské kategorii. Zároveň měla být zbavena veškerých medailí včetně zlaté olympijské a měla vrátit odměnu 25 milionů dolarů. Mezinárodní olympijský výbor ale boxerku stále eviduje jako olympijskou vítězku. Světová boxerská organizace ji ani žádných výsledků nezbavila, Chalíf ostatně vždy zápasila na amatérských turnajích, které WBO nepořádá.

Meta fact-check 2. října 2024

Facebookový příspěvek uvádí, že Světová boxerská organizace (WBO) doživotně vyloučila alžírskou boxerku Imán Chalíf. Údajně ji také zbavila veškerých medailí i odměny 25 milionů dolarů. Autor příspěvku se odkazuje na blogový článek, který zmiňuje údajné nezávislé interní vyšetřování WBO. Podle znění článku došli vyšetřovatelé k závěru, že Imán Chalíf nesplňuje kritéria pro start v ženské kategorii.

Zdroj: Facebook

Do povědomí široké veřejnosti se boxerka Imán Chalíf dostala po olympijském zápase z 1. srpna 2024, kdy se v kategorii do 66 kg utkala s Italkou Angelou Carini. Italská boxerka zápas vzdala po 46 sekundách, podle svých slov kvůli silné bolesti nosu po úderu soupeřky. Carini uvedla, že „není na ní, aby posuzovala, zda to je, nebo není fér“ a že se nesnažila o vyjádření politického názoru.

Na sociálních sítích se v reakci na rychlé ukončení zápasu začala okamžitě objevovat kritika samotné Chalíf i pořadatelů ženského olympijského turnaje v boxu kvůli tomu, že údajně dovolili do zápasu proti Italce nastoupit „muži“, případně „transboxerce“.

Chalíf totiž byla v roce 2023 diskvalifikována z mistrovství světa v boxu žen v Novém Dillí. Mezinárodní boxerská asociace (IBA), která turnaj pořádala, uvedla, že závodnice nesplnila kritéria pro účast v soutěži žen tak, jak jsou uvedena v předpisech IBA. Podle IBA byla Chalíf podrobena testu, jehož podrobnosti jsou důvěrné, přičemž tento test u boxerky zjistil „soutěžní výhody“ oproti ostatním závodnicím. Prezident IBA Umar Kremlev na telegramu uvedl, že byly provedeny testy DNA a Chalíf se snažila „oklamat své kolegyně” a předstírala, že je žena. IBA nicméně metodu a výsledky testů nezveřejnila.

Ke kontroverznímu olympijskému zápasu se vyjádřil například bývalý americký prezident Donald Trump, podnikatel Elon Muskspisovatelka J. K. Rowling, všichni Chalíf označili za muže. Jiní tvrdí, že Chalíf prošla tranzicí a ženou se „prohlásila“ – z českých osobností to uvedla např. senátorka Jana Zwyrtek Hamplová nebo předseda strany PRO Jindřich Rajchl. Za „transboxerky“ označil Chalíf i Tchajwanku Lin také poslanec Patrik Nacher (ANO), který se však později za své vyjádření omluvil a uznal, že bylo mylné. Stejným slovem Chalíf označil i europoslanec Ivan David, poslankyně Karla Maříková (oba SPD), předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo web Echo24, který později text upravil.

Celé situaci i kariéře alžírské boxerky jsme se podrobně věnovali v našem fact-checku příspěvků týkajících se její údajné tranzice.

Pozice WBO

Boxerské zápasy jsou klasifikovány buďto jako amatérské, nebo profesionální. Ač se to může zdát paradoxní, na olympijských hrách se boxeři utkávají podle pravidel amatérského boxu, nikoliv profesionálního. WBO přitom reguluje profesionální, nikoli amatérské boxerské zápasy, narozdíl od výše zmíněné IBA, která se věnuje profesionálnímu i amatérskému boxu. 

WBO, která měla podle příspěvku doživotně vyloučit Imán Chalíf, tak ve skutečnosti nemá nad alžírskou boxerkou jakoukoliv pravomoc, obzvláště nad její olympijskou medailí. Chalíf navíc nezískala pod hlavičkou WBO žádné medaile nebo tituly. Ve své kariéře měla jen jeden profesionální zápas, všechny ostatní proběhly na turnajích amatérského boxu. WBO tak ani nemohla Imán Chalíf odebrat „všechny medaile v ženském boxu obdržené”.

WBO navíc nevydala k případu Imán Chalíf jakékoliv oficiální vyjádření. Prezident WBO Portoričan Francisco Valcárcel se k situaci stručně vyjádřil (video, čas: 1:22) v podcastu na stránkách organizace. Podle jeho slov se o situaci dozvěděl jen z tisku a není dostatečně informován.

Foto: MOHD RASFAN/AFP

Olympijská medaile Imán Chalíf

Olympijský turnaj v minulosti organizovala Mezinárodní boxerská asociace (IBA), která zastřešuje primárně amatérské zápasy. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) ale už v roce 2019 pozastavil této asociaci registraci kvůli problémům s řízením, finanční správou, rozhodčími i etikou. V roce 2024 pak asociaci odebral status řídicího orgánu sportu na světové úrovni poté, co IBA neprovedla nutné reformy. IBA například v roce 2023 dovolila účast na mistrovství ruským a běloruským sportovcům navzdory doporučení MOV. Řada států včetně Česka tak loňský šampionát bojkotovala.

Ani tato organizace tedy nemohla Chalíf o olympijskou medaili z Paříže připravit. Pod jejich záštitou však boxerka dosáhla na několik světových i kontinentálních medailí už v minulých letech. Její úspěchy jsou stále viditelné ve výsledkové tabulce na webu IBA.

Jediným aktérem, který by sportovkyni mohl zbavit olympijské medaile, je Mezinárodní olympijský výbor, který boxerský turnaj v Paříži organizoval. Tisková agentura Australian Associated Press ve svém fact-checku podobného příspěvku požádala MOV o vyjádření. Mluvčí výboru potvrdil, že se tato tvrzení nezakládají na pravdě. Medailová tabulka pařížské olympiády tedy stále zahrnuje také alžírskou boxerku na prvním místě ženské kategorie do 66 kg.

25 milionová odměna

Finanční nebo věcné odměny pro olympijské medailisty, popřípadě jejich trenéry se mezi zeměmi liší. Nutno podotknout, že MOV samo o sobě neposkytuje medailistům žádné finanční odměny. Některé mezinárodní organizace k tomuto kroku ale přistupují, stejně jako mnoho národních vlád.

Jednou z těchto organizací byla například i IBA, která v květnu oznámila, že vítězi a vítězce olympijských boxerských turnajů věnují 100 tisíc amerických dolarů. Z této částky mělo jít 50 tisíc přímo sportovci, 25 tisíc jejich národní organizaci a 25 tisíc trenérovi. Podobně mělo být rozděleno také 50 tisíc pro stříbrné medailisty a 25 tisíc pro bronzového boxera a boxerku. Finance měly být věnovány také sportovcům, kteří vypadli ve čtvrtfinále. Celkem měla IBA věnovat 3,1 milionu dolarů. Zda IBA opravdu Imán Chalíf vyplatila slíbenou odměnu, se nám z veřejně dostupných zdrojů nepodařilo zjistit.

Chalíf také po návratu do Alžírska, stejně jako další dva alžírští medailisté, získala Národní řád za zásluhy z rukou prezidenta země. Tento řád je doprovázen také finanční odměnou, ovšem z veřejných zdrojů není možné zjistit přesnou částku. Z žádných dostupných zdrojů nicméně nevyplývá, že by Chalíf dostala na odměnách 25 milionů dolarů, ani že by o takovou částku měla z jakéhokoliv důvodu přijít.

Závěr

K vyloučení alžírské olympijské vítězky Imán Chalíf ze Světové boxerské organizace WBO a odebrání jejích titulů, medailí i 25milionové finanční odměny tedy nedošlo.

Imán Chalíf zůstává zlatou olympijskou medailistkou v ženské kategorii do 66 kg z pařížské olympiády. WBO navíc nemá pravomoci Chalíf zbavit její olympijské medaile ani jiných výsledků, neboť Chalíf na turnajích pořádaných touto organizací nikdy nezápasila.

Facebookový příspěvek, který tyto informace uváděl, jsme z těchto důvodů v rámci naší spolupráce s Facebookem označili za nepravdivý.