Chlapec v ruinách Donbasu

Na facebooku se objevila fotografie chlapečka, který údajně hledá svou maminku v ruinách Donbasu. Fotografie ale pochází z hraného videa, ve kterém chlapec v roce 2015 účinkoval.

Meta fact-check 25. února 2022

Fotografie chlapečka v ruinách koluje po sociálních sítích už od září 2015. Má vyobrazovat chlapce, který v ruinách domů v doněcké oblasti hledá svou matku.

Fotografie je však pouze snímkem z videa, které má upozorňovat na tragické osudy lidí žijících ve válečných oblastech. Fotografii můžeme vidět přesně v 51. vteřině videa. To je zinscenované – chlapec společně s dospělými a malou holčičkou, jeho sestrou, ve videu vystupují jako herci.

Vide se natáčelo v doněcké oblasti v obci Nikišino, která byla boji na východě Ukrajiny významně poničena. Video se na YouTube objevilo 11. srpna 2015 a v srpnu také autor klipu, režisér Dan Levi, na Facebook napsal, že chlapec i děvče jsou sourozenci, jejich rodiče jsou naživu a žijí společně. Zveřejnil také fotku z natáčení, kde jsou děti vidět bez špíny na obličeji. V září pak bylo na stejném youtubovém kanále zveřejněno video chlapce s jeho matkou.

Fotografie chlapce tedy není autentická – pochází z hraného videa. Výskyty fotografie doplněné nepravdivým popiskem jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivé.