Článek o tajné cestě Andreje Babiše do Kyjeva je smyšlený

illustration
Na facebooku se objevil snímek článku z října 2022, který popisuje údajnou utajenou návštěvu Andreje Babiše v Kyjevě. Babiš se měl setkat s Volodymyrem Zelenským, vyjádřit mu podporu a říct, že ukrajinské uprchlíky v Česku pomohou zaměstnat i podniky koncernu Agrofert. Text článku je nicméně z velké části smyšlený, Babiš na Ukrajinu nejel a společná fotka obou politiků pochází již z roku 2019.

Komentář 11. ledna 2023

Zdroj: Facebook

 

Ze snímku zpravodajského článku není jasné, z jakého média má pocházet. Hledali jsme proto ve veřejně dostupných zdrojích včetně mediální databáze Newton, ovšem žádný článek s uvedeným titulkem či obsahem ze dne 29. října 2022 jsme nedohledali. Nenašli jsme ani žádnou jinou zmínku o tom, že by v posledních měsících Andrej Babiš navštívil Ukrajinu, natož aby se setkal s ukrajinským prezidentem.

Některé části textu ve sdíleném článku se nicméně do jisté míry shodují s verzí článku ČTK, který zveřejnily Novinky.cz 25. září 2019. Tehdy se Andrej Babiš jako český premiér setkal s ukrajinským prezidentem během jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Novinky.cz mj. uvedly: „Po schůzce premiér novinářům řekl, že v listopadu se na Ukrajinu chystá v čele obchodní mise ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.“ Falešný článek se od této citace liší pouze ve dvou slovech, místo listopadu je řeč o lednu a Karel Havlíček je označen jako bývalý ministr. Text Novinek.cz z roku 2019 a text námi ověřovaného článku se plně shodují v pasáži popisující Babišovu citaci o Visegrádské čtyřce i setkání s ukrajinským prezidentem.

Autor smyšleného článku tedy zjevně použil text Novinek.cz (či jiného média, které zprávu ČTK převzalo), upravil některé formulace, doplnil jiné datum a přidal neaktuální fotografii. Ta pochází právě ze zmiňovaného setkání Andreje Babiše s Volodymyrem Zelenským v září 2019 v New Yorku.

Andrej Babiš se tedy s ukrajinským prezidentem Zelenskym v říjnu 2022 nesetkal. Článek, který má jeho utajenou cestu odhalovat, je smyšlený. Obsahuje totiž pasáže převzaté ze staršího textu vydaného v roce 2019. Ke článku je navíc přiložena fotografie, která byla pořízena v roce 2019 v New Yorku.

 

 

 

 

EMIF

Text vznikl ve spolupráci s European Media Information Fund (EMIF) a jejich partnery Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute. Výhradní odpovědnost za jakýkoli obsah podporovaný EMIF náleží autorům a nemusí nutně odrážet pozice EMIF a jejich partnerů, Calouste Gulbenkian Foundation a European University Institute.