Demagog.cz

Co přinesl týden podle Demagog.cz

Poslanec Okamura prohrál soud v „kauze Pitomio“, Jiří Paroubek se dal na cvičení a vládní politici na sebe útočili v médiích i na sociálních sítích. To vše a mnohem víc v našem týdenním souhrnu.

Komentář 29. dubna 2017

S blížícím se koncem týdne si koaliční partneři z ČSSD a ANO posílají přes média vzkazy, při nichž si veřejnost může klást otázku, jak spolu můžou pánové vůbec fungovat. Ale nejen přestřelky mezi Babišem a Sobotkou přinesl tento týden. Pojďme si projít některé momenty, které nás zaujaly.

Tak například zaujal Tomio Okamura. Server Lidovky.cz přinesl verdikt soudu, který rozhodoval spor mezi politikem a časopisem Reflex v „kauze Pitomio“. Server cituje, že “fakticky lze pro něj nalézt oporu v obsahu článků, které zevrubně popisují, proč jsou určité žalobcovy myšlenky potenciálně společensky nebezpečné a proč je proto lze považovat s jistou dávkou novinářské zkratky až za pitomosti”.

To jistě pana poslance nepotěšilo. Na druhou stranu není prvním politikem, který podobný spor nevyhrál. Připomenout můžeme expremiéra a nejnovějšího následovatele cvičitelky Kynychové, Jiřího Paroubka. Ten spolu s jinými politiky spory s médii kvůli ochraně osobnosti prohrál již dříve.

I když může být tento výše uvedený verdikt pro Okamuru nepříjemný a chuť si moc nespravil ani v Poslanecké sněmovně, kde mu koalice v tomto roce již poosmé zablokovala návrh na projednávání celostátního referenda, smutnit rozhodně nemusí. Podle měření společnosti STEM je předseda SPD 4. nejpopulárnějším politikem. Blahopřejeme.

Zdroj: STEM

Zbývajících 5 politiků v TOP6 tohoto měření obsadili dáma a pánové z řad vlády. Konkrétně ze sociální demokracie a ANO. Jak jsme již zmínili, tento týden byl vzájemnými útoky zcela prosycen.

Tak například Andrej Babiš na svých sociálních sítích nasdílel rozhovor Radima Jančury, který mluví o tom, že “ČSSD je financována organizovaným zločinem”. Člověk by řekl, že se to bude těžko překonávat, ale zkusme to.

Premiér pak v týdnu v souvislosti se zveřejněnou zprávou Reportérů bez hranic o klesající svobodě médií zřejmě odhalil, že již přes 3 roky má ve vládě ministra, který současně podniká a vlastní média. Jak jinak si vysvětlit jeho zvolání, abychom snižující se svobodu tisku v ČR „brali vážně“?

Poslední milé vzkazy si Babiš a pánové z ČSSD připravili na konec týdne, zřejmě jde o milý dárek občanům k prodlouženému víkendu. Babiš na tiskové konferenci pozurážel kdekoho, velká řada jeho vyjádření (analýza Demagog.cz) mířila ovšem mimo terč. Fascinujícím způsobem to celé oglosoval ministr vnitra.

Jistě již teď všichni čekají, jaké svěží pokračování bude toto soužití mít.

Byť se řadě lidí může už toto zdát poněkud zoufalé, jsou strany, které jsou na tom ještě hůř. Poslanecká sněmovna v týdnu projednala usnesení Kontrolního výboru (.pdf), který žádá vládu, aby navrhla zrušit nebo pozastavit činnost některým stranám. Zrušení má hrozit např. Straně přátel časopisu MAXIM, Hnutí za telefonování zdarma a dalším 12 subjektům. Pozastavení činnosti pak hrozí straně Petra Cibulky (celý název na níže přiloženém lístku):

Snad se vše vysvětlí, potřebné dokumenty dodají a ohrožení bude zažehnáno. No uznejte - volby bez Petra Cibulky?

Hodně zdaru do příštího týdne přeje za Demagog.cz autor dnešního textu, Jan Tvrdoň.

Líbí se vám naše práce? Podpořte nás s pojďte hlídat politiky s námi !