Demagog.cz

Demagog.cz bude fact-checkovat obsah na Facebooku

Demagog.cz se v květnu 2020 zapojil do sítě nezávislých factcheckových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového obsahu. Do té doby tuto práci v ČR dělala pouze agentura AFP.

Komentář 27. května 2020

Co to znamená v praxi?

Když zjistíme, že některý český politik sdílel na Facebooku něco, co stojí za to ověřit, provedeme fact-checkovou analýzu stejně jako doposud a vydáme článek s podrobným hodnocením a odůvodněním. Pokud se ukáže, že jde o nepravdivý nebo zavádějící obsah, díky naší spolupráci s Facebookem se při dalším sdílení uživatelům může ukázat varování a odkaz na ověření na našem webu.

Ověřuje Facebook politiku?

Facebook v rámci factcheckového programu neověřuje politický projev. Když politik sám za sebe napíše něco na svůj facebookový profil, v Demagogu to ověříme naším standardním procesem, ale nijak nezměníme, jak se obsah zobrazuje uživatelům sociální sítě. Ovšem když politik nasdílí obsah, který sám nevytvořil, nýbrž převzal odjinud, ať jde o článek, video nebo fotografii, takový obsah už ověřujeme i pro Facebook. 

Vybírá si Facebook obsah, který se má ověřovat?

Obsah k ověření si vybíráme sami. Facebook nám poskytuje doporučení podle relevance a zpětné vazby uživatelů a je na nás, jestli si z nich vybereme, nebo si dohledáme jiný zajímavý obsah. Budeme si přitom vybírat naším standardním způsobem věci z různých politických směrů, které zasahují do české politické diskuse.

Kolik lidí z Demagogu a kolik úsilí se tomu bude věnovat?

Jelikož Demagog.cz primárně ověřuje výroky politiků a ty do programu Facebooku nespadají, zaměříme jen menší část naší práce tímto směrem. Očekáváme, že v rámci programu vydáme 1–2 články měsíčně, a přestože do tvorby se zapojí několik lidí, nikdo z nich se tomuto typu ověřování nebude věnovat každodenně.

Jak k té spolupráci došlo?

Facebook nás přímo kontaktoval s nabídkou spolupráce na základě toho, že jsme zapojení v mezinárodní síti factcheckerů IFCN.

Je za to Demagog placený?

S účastí na projektu je spojená finanční kompenzace, která závisí na množství ověřeného obsahu. Jakékoli platby od Facebooku, stejně jako od kohokoli jiného, se objeví na našem transparentním účtu.

Co bude s klasickými výstupy Demagog.cz?

Naší prioritou zůstává ověřovat výroky politiků a naše standardní výstupy tak budeme vydávat beze změny. Výroky politiků v televizi, rádiu, v předvolebních debatách i na různých sociálních sítích budou nadále představovat valnou většinu obsahu ověřeného a publikovaného na našem webu a na našich sítích.

Jaký má pro Demagog partnerství s Facebookem význam?

V Demagogu si vždycky klademe otázku, k jakým čtenářům se naše práce dostane. Když Facebook upozorní své uživatele při sdílení a zhlížení nepravdivého obsahu, dostane se takové upozornění k velkému počtu lidí. Uvidí ho i ta skupina, která se nezajímá o politiku tolik jako naši skalní fanoušci a je zvlášť zranitelná vůči nepravdivým a zavádějícím informacím. Facebook tak může přímo informovat lidi, které je pro nás těžké oslovit.


Tým Demagog.cz

(kontakty)