Demagog.cz bude fact-checkovat obsah na Facebooku

Demagog.cz se v květnu 2020 zapojil do sítě nezávislých factcheckových partnerů, kteří pro společnost Facebook ověřují pravdivost vybraného facebookového obsahu. Do té doby tuto práci v ČR dělala pouze agentura AFP.

Komentář 27. května 2020

Co to znamená v praxi?

Když zjistíme, že některý český politik sdílel na Facebooku něco, co stojí za to ověřit, provedeme fact-checkovou analýzu stejně jako doposud a vydáme článek s podrobným hodnocením a odůvodněním. Pokud se ukáže, že jde o nepravdivý nebo zavádějící obsah, díky naší spolupráci s Facebookem se při dalším sdílení uživatelům může ukázat varování a odkaz na ověření na našem webu.

Ověřuje Facebook politiku?

Facebook v rámci factcheckového programu neověřuje politický projev. Když politik sám za sebe napíše něco na svůj facebookový profil, v Demagogu to ověříme naším standardním procesem, ale nijak nezměníme, jak se obsah zobrazuje uživatelům sociální sítě. Ovšem když politik nasdílí obsah, který sám nevytvořil, nýbrž převzal odjinud, ať jde o článek, video nebo fotografii, takový obsah už ověřujeme i pro Facebook. 

Vybírá si Facebook obsah, který se má ověřovat?

Obsah k ověření si vybíráme sami. Facebook nám poskytuje doporučení podle relevance a zpětné vazby uživatelů a je na nás, jestli si z nich vybereme, nebo si dohledáme jiný zajímavý obsah. Budeme si přitom vybírat naším standardním způsobem věci z různých politických směrů, které zasahují do české politické diskuse.

Kolik lidí z Demagogu a kolik úsilí se tomu bude věnovat?

Jelikož Demagog.cz primárně ověřuje výroky politiků a ty do programu Facebooku nespadají, zaměříme jen menší část naší práce tímto směrem. Očekáváme, že v rámci programu vydáme 1–2 články měsíčně, a přestože do tvorby se zapojí několik lidí, nikdo z nich se tomuto typu ověřování nebude věnovat každodenně.

Jak k té spolupráci došlo?

Facebook nás přímo kontaktoval s nabídkou spolupráce na základě toho, že jsme zapojení v mezinárodní síti factcheckerů IFCN.

Je za to Demagog placený?

S účastí na projektu je spojená finanční kompenzace, která závisí na množství ověřeného obsahu. Jakékoli platby od Facebooku, stejně jako od kohokoli jiného, se objeví na našem transparentním účtu.

Co bude s klasickými výstupy Demagog.cz?

Naší prioritou zůstává ověřovat výroky politiků a naše standardní výstupy tak budeme vydávat beze změny. Výroky politiků v televizi, rádiu, v předvolebních debatách i na různých sociálních sítích budou nadále představovat valnou většinu obsahu ověřeného a publikovaného na našem webu a na našich sítích.

Jaký má pro Demagog partnerství s Facebookem význam?

V Demagogu si vždycky klademe otázku, k jakým čtenářům se naše práce dostane. Když Facebook upozorní své uživatele při sdílení a zhlížení nepravdivého obsahu, dostane se takové upozornění k velkému počtu lidí. Uvidí ho i ta skupina, která se nezajímá o politiku tolik jako naši skalní fanoušci a je zvlášť zranitelná vůči nepravdivým a zavádějícím informacím. Facebook tak může přímo informovat lidi, které je pro nás těžké oslovit.


Tým Demagog.cz

(kontakty)

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů