Demagog.cz ověří Miloše Zemana a lídry krajských kandidátek

Publikováno 13. září 2016

Volby do krajských zastupitelstev jsou za dveřmi a Demagog.cz v následujících dnech ověří výroky politiků z celkem šesti krajů. Kontrolu podstoupí také prezident Miloš Zeman.

TZ: Volby do krajských zastupitelstev jsou za dveřmi a Demagog.cz v následujících dnech ověří výroky politiků z celkem šesti krajů. Kontrolu podstoupí také prezident Miloš Zeman. 

V předvolebních debatách České televize se v následujících dnech utkají lídři kandidátek do krajských zastupitelstev. Politici ze šesti vybraných krajů se přitom dostanou pod drobnohled factcheckového projektu Demagog.cz. Ještě předtím však tým analytiků ověří výroky Miloše Zemana. Hodinový rozhovor s prezidentem odstartuje předvolební seriál České televize ve středu 14. září od 20:00.

V šesti krajských debatách Demagog.cz analyzuje faktická prohlášení 51 lídrů stran a hnutí. „
Není bohužel v našich silách zvládnout ověřit všech třináct krajských debat, ač bychom je pokryli rádi v kompletním rozsahu,“ vyjádřil se šéf projektu Jan Tvrdoň. Krajské debaty Česká televize odvysílá každý všední den od 15. září do 4. října. Ověřování je časově náročné, Demagog.cz tak musel některé krajské debaty vynechat.

Analýze pravdivosti výroků však rozhodně neunikne prezident Miloš Zeman. Demagog.cz se do kontroly prezidentových tvrzení pustí hned po odvysílání středečního rozhovoru. Výsledky by měly být známy další den, tedy ve čtvrtek 15. září. Publikaci analýzy bude doprovázet tisková zpráva. Naposledy se prezident podrobil ověření Demagog.cz v březnu 2016 při rozhovoru v pořadu Partie TV Prima. Dopustil se přitom šesti nepravdivých výroků a devíti zavádějících tvrzení. Podrobná analýze je dostupná na Demagog.cz.

Demagog.cz již také dlouhodobě sleduje plnění Zemanových předvolebních slibů. Průběžně si prezident nevede příliš dobře, neboť dvanáct z nich již za svůj mandát porušil.

Po středečním rozhovoru s Milošem Zemanem bude v pátek 16. září následovat debata kandidátů do zastupitelstva Libereckého kraje. Dále se Demagog.cz zaměří na Vysočinu (19. září), Zlínský kraj (23. září), Jihočeský kraj (27. září), Jihomoravský kraj (30. září) a Středočeský kraj (4. října).

Věříme, že naše analýzy přispějí k informovanému rozhodnutí při volbách 7. a 8. října,“ uvedl na závěr vedoucí projektu. Výsledky jednotlivých krajských diskusí budou na stránkách Demagog.cz publikovány zpravidla do dvou dnů od jejich vysílání na České televizi.

Více informací o chystaných předvolebních debatách naleznete na webu ČT.