Dům před požárem neochránila víra jeho majitelů, snímek je vytvořený umělou inteligencí

illustration
Foto: PATRICK T. FALLON/AFP
Na sociálních sítích se šíří snímek požárem zničené zástavby v Kalifornii, jeden z domů ale jako zázrakem požáru unikl. Podle facebookového příspěvku to souvisí s tím, že v domě žije křesťanská rodina. Fotografie ale není reálná, byla vytvořena pomocí umělé inteligence. Prokazují to nejen metadata připojená k obrázku, ale také viditelné nesrovnalosti, například nepravidelné tvary obvodových stěn domů či listí na stromech.

Meta fact-check 17. ledna 2025

Zdroj: Facebook

Facebookový příspěvek obsahuje fotografii požárem zničené čtvrti, kde zůstal pouze jeden dům nedotčený. Text v popisku a odkaz na biblický žalm napovídá, že se má jednat o dům křesťanské rodiny v požárem zasažené Kalifornii, kterému se požár (zřejmě díky víře jeho majitelů) vyhnul.

Snímek domu s červenou střechou uprostřed shořelé zástavby se začal na sociálních sítích šířit v lednu 2024, kdy Kalifornii zachvátily rozsáhlé požáry. Nepodařilo se nám dohledat autora fotografie, proto jsme snímek zadali do zpětného vyhledávání obrázků Google. Podle tohoto nástroje se obrázek objevil na internetu nedávno a na základě metadat Google vyhodnotil, že byl vytvořen pomocí AI, tedy umělé inteligence (záložka O tomto obrázku).

Určité nesrovnalosti ukazující na neautenticitu snímku lze však na fotografii vidět i pouhým okem. Například na údajně spálených pozemcích těsně vedle požárem zničených domů jsou stromy a keře, na nichž zůstalo listí (vyznačeny zeleně), zatímco jiné stromy jsou holé. Některé obvodové stěny vyhořelých budov mají nepravidelné tvary (vyznačeny červeně), což je jedním z typických znaků obrázků vygenerovaných umělou inteligencí.

Na základě těchto znaků, ale především díky výsledkům zpětného vyhledávání na Googlu je tak možné říct, že sdílený obrázek byl vygenerovaný umělou inteligencí a nezobrazuje reálnou situaci v Kalifornii.

Nová funkce vyhledávače Google

Od září 2024 můžeme v České republice využívat nové funkce při vyhledávání obrázků přes Google. Společnost totiž už dříve zavedla tzv. standard C2PA. Koalice C2PA vznikla už v roce 2021 na popud technologických firem, mezi které dnes patří kromě Google také například Microsoft, Meta, OpenAI, Adobe, Amazon, BBC nebo Intel.

 

Cílem této spolupráce je zavedení standardu, podle kterého by bylo možné jasně rozeznat obrázky vytvořené nebo pozměněné umělou inteligencí. Klíčovým krokem jsou v tomto případě záznamy o změnách uchované přímo v souboru skrze metadata, ze kterých lze jednotlivé úpravy a jejich způsob rozeznat.

 

Na tomtéž principu funguje také nová funkce vyhledávače Google. Pokud zadáme obrázek do zpětného vyhledávání, objeví se nám u výsledků také tlačítko O tomto obrázku. Právě v tomto kroku nám Google na základě metadat ukáže, jestli byl daný obrázek jakkoliv upraven umělou inteligencí.

Neshořelý dům na Havaji

Velmi podobná fotografie domu, který jako zázrakem unikl rozsáhlému požáru, se v médiích objevila už dříve. Přesněji se tak stalo po ničivých požárech na Havaji v létě 2023. Tehdy zůstal jeden z domů ve městě Lahaina netknutý po požáru, který zničil všechny okolní domy. Nutno podotknout, že v tomto případě se nejedná o manipulaci s fotografií, důvody, proč dům neshořel byly posléze objasněny a zahrnovaly například fakt, že dům měl střechu z velké části z ocelových plátů, zatímco domy v sousedství měly střechu dřevěnou.

Foto: PATRICK T. FALLON/AFP

I tato fotografie z Havaje se začala šířit jako údajný záběr související se současnými požáry v Kalifornii. Fact-checkingový web Politifact upozornil na příspěvky, které fotografii vydávaly za dům křesťanů, a indický fact-checkingový server Newschecker.in se věnoval příspěvkům, které dům označovaly za mešitu v Los Angeles.

Shrnutí

Facebookový příspěvek vydává snímek domu, který jako zázrakem unikl rozsáhlému požáru, za skutečnou fotografii domu křesťanské rodiny v Kalifornii. Snímek ale obsahuje několik nesrovnalostí, například neohořelé stromy v těsné blízkosti požárem zničených budov nebo nepřirozeně tvarované obvodové zdi domů. Zpětné vyhledávání obrázku navíc ukazuje, že snímek byl vytvořen pomocí nástrojů umělé inteligence společnosti Google. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce s Facebookem označili jako nepravdivý.