Dva články Reuters a studie Kowa
Meta fact-check 7. února 2022
Agentura Reuters vydala 31. ledna 2022 článek ohlašující účinnost antiparazitika ivermektin proti variantě omikron u lidí. Článek chybně interpretoval tiskovou zprávu japonské farmaceutické firmy Kowa. Agentura Reuters svůj článek brzy upravila a na pravou míru uvedla, že zmíněná klinická studie ještě není ukončená.
Ještě před tím, než agentura Reuters svůj text opravila, se ale informace o údajných závěrech japonské klinické studie začala šířit po internetu. Například server Aeronet již v titulku píše: „Japonská farmaceutická firma v klinické studii potvrdila, že Ivermectin skvěle funguje na Omicron i všechny ostatní kmeny SARS-Cov-2, účinek je okamžitý a bez vedlejších příznaků!”
Zaměřme se tedy na to, co je uvedeno v tiskové zprávě farmaceutické firmy Kowa, jakým způsobem ji nesprávně interpretovala agentura Reuters a proč je tvrzení následných článků nepravdivé.
Společnost Kowa skutečně provádí klinickou studii ivermektinu, v současné době je studie ve své třetí, poslední fázi. Předchozí fáze se odehrávají tzv. in vitro, tedy v laboratoři, mimo lidské tělo. Třetí fáze, kdy je výzkum prováděn in vivo (tedy na lidech), by měla být ukončena na konci března. V tiskové zprávě Kowa nezmiňuje žádné, ani předběžné závěry této studie.
Kowa nicméně ve své zprávě uvádí výsledek jiného výzkumu, z nějž vyplývá, že ivermektin má tzv. antiviral effect, tedy antivirotický účinek na variantu omikron. Tento účinek se však zatím objevil pouze v laboratorním prostředí, kde může být ivermektin používán i v koncentracích toxických pro člověka. Samotný antivirotický účinek tak nedokazuje vhodnost přípravku pro pacienty, ta se může prokázat až v probíhající studii.
In vitro výzkumy vlivu ivermektinu na virus SARS-CoV-2 zároveň nejsou novinkou. Příkladem může být studie zveřejněná v časopise Antiviral Research v červnu 2020. Ta uvádí, že ivermektin je inhibitorem viru SARS-CoV-2, což znamená, že zpomaluje či úplně zastavuje šíření viru. Co se týče studií in vivo, tedy klinických studií na pacientech, nejsou ani ty ničím novým. Jen v posledním roce jich proběhlo několik. Jejich závěry se ovšem liší a mezi odbornou veřejností tedy zatím neexistuje konsensus o tom, zdali je ivermektin skutečně účinný či nikoliv.
Tisková zpráva společnosti Kowa tedy v principu nepřináší mnoho nového. Ze zprávy nijak nevyplývá, že by byl ivermektin účinný pro pacienty a byl bez zásadních vedlejších účinků. Novinkou je pouze to, že má ivermektin v laboratorním prostředí antivirotický účinek také proti nové variantě omikron. Agentura Reuters pak nesprávně spojila zmínku o probíhající třetí fázi klinické studie a antivirotickém účinku ivermektinu in vitro. Server Aeronet pak jen přebírá tuto nepravdivou informaci o účinku ivermektinu u pacientů a dál ji v článku rozvíjí.
Vzhledem k tomu, že článek serveru Aeronet je postavený na nepravdivém tvrzení o obsahu zprávy společnosti Kowa, které je navíc uvedeno hned v titulku článku, označili jsme facebookové výskyty článku v rámci naší spolupráce se společností Facebook jako nepravdivé.