Demagog.cz

Falešné souvislosti Tomia Okamury #vyrokdne

Podle Tomia Okamury může Sobotkova vláda za vojáky se samopaly hlídkující v ulicích ČR. Rozhodli jsme se proto podívat, jak to bylo se smíšenými hlídkami a samopaly – a hlavě rozebrat jednu neférovou hru s fakty, kterou je možné hrát s pomocí falešná korelace.

Komentář 11. dubna 2017

Poslanec Tomio Okamura v rozhovoru pro Novinky.cz řekl v souvislosti s tématem migrační krize: „Než nastoupila Sobotkova, Babišova a Bělobrádkova vláda, občané mohli chodit v klidu do nákupních center a na vánoční trhy. Poté, co tři roky vládnou, tak tam chodí vojáci se samopaly.“ Rozhodli jsme se proto rozebrat, jak je to s těmi samopaly, a proč Okamura tak trochu míchá jablka s hruškami.

Poslanec Okamura má pravdu, že k posílení policejních hlídek (zvláště ve větších městech a na exponovaných místech) došlo za Sobotkovy vlády, konkrétně v roce 2016. Zhruba tři měsíce v ulicích hlídkovali i vojáci. Dávat tyto dvě události do souvislosti je nicméně silně zavádějící – ke zmíněným bezpečnostním opatřením a k vyhlášení prvního stupně ohrožení došlo kvůli teroristickým útokům v jiných evropských zemích, a to v Belgii a Německu. Když tedy budeme parafrázovat Okamurův výrok, hlídky byly nasazeny, aby mohli lidé v klidu chodit do nákupních center a na vánoční trhy.

V tomto případě jde tedy o případ „falešné korelace“ – dva jevy sice probíhají zároveň, ale nesouvisejí spolu. Jak by to muselo vypadat, aby spolu souvisely? Tak například některý z pánů Sobotky, Babiše nebo Bělobrádka by musel útoky zorganizovat – a z toho je podezírat rozhodně nebudeme. Vláda Bohuslava Sobotky zkrátka reagovala na vzniklou bezpečnostní situaci. Jde však o rozhodnutí, které by musela zvažovat jakákoliv vláda nehledě na to, kdo by v ní seděl.

K nasazení vojáků při pocitu ohrožení došlo také například v důsledku útoků z 11. září 2001, kdy pražskou budovu Rádia Svobodná Evropa hlídaly obrněné transportéry. To se stalo za vlády Miloše Zemana, z čehož je patrné, že současná bezpečnostní opatření opravdu nesouvisí s osobou premiéra Sobotky, ale reakcí na vnější hrozby.

Když spolu jevy korelují... ale fakticky nesouvisejí

Zastavme se ale ještě na chvilku u problému falešné korelace, který je jedním z ukázek, jak je možné manipulovat s daty či je ohýbat ve prospěch svého argumentu.

Velmi polopaticky a zábavně na tento problém ukazuje web Tylera Vigena: předvádí různé jevy, které spolu prokazatelně, ale „absurdně“ korelují. Vidět to můžeme třeba na následujícím grafu, kde je na jedné straně křivka „konzumace sýru na obyvatele“ a na druhé „počet lidí, kteří zemřeli na následky zapletení do prostěradla“. Korelace je velmi vysoká, 94,7 % (maximum je 100 %, což znamená dokonalou korelaci). Je však jasné, že nejde o žádný tajemný univerzální zákon, ale o pouhou shodu čísel, která neukazuje na reálnou souvislost.

Nebo se můžeme podívat na druhý graf, který ilustruje souvislost mezi „věkem Miss Ameriky“ a „vraždami párou, horkou párou a horkými objekty“. Opět spolu jevy silně korelují, avšak nemůžeme brát vážně, že by šlo o reálnou souvislost.

Oba grafy převzaty z tyler.vigen.com

Jak to bylo s vojáky v ulicích

Abychom si ještě shrnuli fakta o hlídkujících vojácích: smíšené hlídky vojáků a policistů byly do větších českých měst povolány po vyhlášení prvního stupně ohrožení terorismem, k němuž došlo 22. 3. 2016, tedy po útocích v Bruselu. Ve zprávě informující o tomto vyhlášení stálo: „Kromě toho policie zesílila také svou přítomnost v místech se zvýšenou koncentrací osob a u vybraných budov po celé republice. Konkrétně se na těchto preventivních opatřeních podílí několik set policistů nad běžný rámec. Vláda navíc ve večerních hodinách projedná návrh, který umožní posílit policejní hlídky o příslušníky Armády ČR.“ Vojáci se pak k policejním hlídkám opravdu připojil i - původně v počtu 550. Následně byl však jejich počet snížen na 100.

Konec smíšených hlídek se datuje na červen 2016, ale v některých místech – například v Praze, na letišti atd. zůstaly hlídky posílené, ovšem už pouze se zapojením policie. O Vánocích byla opět bezpečnostní opatření zintenzivněna, a to po teroristickém útoku na vánoční trhy v Berlíně. Nedošlo už však k nasazení vojáků, exponovaná místa hlídali pouze příslušníci policie se samopaly.

Autorkou dnešního textu je Lenka Chudomelová.

Líbí se vám naše práce? Podpořte nás a zkontrolujte si svůj příspěvek na transparentním účtu. Děkujeme!

Abychom mohli měřit návštěvnost webu, potřebujeme Váš souhlas se zpracováním osobních údajů prostřednictvím cookies. Více o zpracování osobních údajů