Falešný citát připisován Georgi Orwellovi

Na Facebooku se začal šířit citát připisovaný Georgi Orwellowi. Ten však slova o tom, že lidé volící zkorumpované politiky, podvodníky, zloděje a zrádce jsou jejich spolupachateli, nikdy nepoužil.

Meta fact-check 16. srpna 2021

„Lidé, kteří volí zkorumpované politiky, podvodníky, zloděje a zrádce nejsou oběti, nýbrž spolupachatelé.“ Tak má znít údajný citát spisovatele George Orwella.

První mediální výskyt této citace byl dohledán v časopise Newsweek v roce 2018, nicméně již dříve se údajný Orwellův citát na internetu objevoval. Podle Newsweeku se měl citát nacházet v knize s názvem „The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell: As I please, 1943–1945“. Citát se však v knize ani v dalších svazcích této série esejí neobjevuje.

Zástupci Nadace George Orwella, která se stará o spisovatelův odkaz, potvrdili, že se jedná o falešný citát a Orwell jej nikdy nepoužil. „Nemyslíme si, že existuje důkaz, že to je skutečný citát. Můžete si být docela jistí, že je to falešné,“ uvedl pro Reuters programový ředitel Nadace Jeremy Wikeley. Citát podle něj navíc „neodpovídá Orwellovým názorům, které byly daleko více shovívavé k obyčejným lidem (ale nikdy naivní stran lidské povahy)“.

„Mohu potvrdit, že se jedná o falešný citát. Orwell to nikdy nenapsal v žádné ze svých esejů nebo knih,“ doplňuje pro AFP Benedict Cooper z organizace The Orwell Society.

Podle Les Hursta, člena The Orwell Society, mohl být tento citát volně převzat z věty o fašismu z Orwellovy eseje Rudyard Kipling: „Ti, kteří se nyní nazývají konzervativci, jsou buď liberálové, fašisti, nebo spolupachatelé fašistů.“ Také podle Hursta však v Orwellově díle tento citát nelze najít.

Výskyty falešného citátu připisovaného Georgi Orwellovi jsme proto v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili jako nepravdivé.