Falešný inzerát na komparzistu při demonstraci Milionu chvilek

Na facebooku se šíří údajný inzerát, ve kterém Česká televize hledá komparzisty na demonstraci Milionu chvilek, aby tam „vyvolávali hesla“, která jim budou chodit formou SMS. Inzerát je nicméně falešný – formou textu i URL adresy neodpovídá jiným inzerátům na webu ČT. Proti „inzerátu“ se ohradila také ČT.

Meta fact-check 8. listopadu 2022

Údajný pracovní inzerát na pozici komparzisty České televize láká zájemce na finanční odměnu 1 000 Kč za 2–3hodinové natáčení na Václavském náměstí 30. října 2022 od 16 hodin. Tedy ve stejné době, kdy se na Václavském náměstí uskutečnila demonstrace, kterou pořádal spolek Milion chvilek na protest proti strachu a nenávisti. Podle inzerátu měli vybraní komparzisté dostat instrukce jako „vyvolávat hesla, která Vám budou během natáčení chodit formou SMS zpráv na Váš mobilní telefon“ a s „vhodnými kandidáty bude pořízen rozhovor do večerního zpravodajství“ za 3 000 Kč.

Zdroj: facebook

Inzerát, který uživatelé sdílí na facebooku, má pocházet z webu České televize. Jeho pravost můžeme předně ověřit pomocí tzv. internetového archivu, kde jsou pravidelně zálohovány často navštěvované weby, jako je i web ČT. Tam se nám nicméně podobnou nabídku dohledat nepodařilo

Sama Česká televize pak ve vyjádření na twitteru uvedla, že s tímto „inzerátem“ nemá nic společného.

Upravený obrázek

Nakonec se můžeme podívat, zda v inzerátu nebyly provedeny úpravy. Ve srovnání s reálnou podobou inzerátů na webu ČT je pak vidět, že sdílený inzerát obsahuje vizuální odlišnosti.

Zdroj: ČT

První odlišností údajného inzerátu na komparzistu je font písma. Zatímco ČT používá v textu svých inzerátů font Verdana, text sdíleného inzerátu je napsaný Arialem. Text je také odsazený více doprava než je tomu u ostatních inzerátů České televize. Spodní část stránky je pak podbarvena bíle místo světle modré, kterou běžně používá ČT.

Dalším prvkem, jenž ukazuje na to, že je inzerát falešný, je URL adresa stránky údajného inzerátu („https://ceskatelevize.jobs.cz/detail-pozice“). Ta je totiž oproti URL adresám jiných inzerátů zkrácená a postrádá označení konkrétní stránky s inzerátem – reálný inzerát má v URL adrese navíc uvedeno např. „​​/?r=detail&id=1575043451“. URL adresa uvedená u námi ověřovaného inzerátu tak zjevně není pravá, vede totiž na neexistující stránku.

Inzerát na komparzistu tedy Česká televize na svém webu nemá a podle dostupných zdrojů ani v minulosti neměla, což ostatně sama potvrdila. Obrázek inzerátu je navíc zjevně graficky zmanipulovaný. Forma textu ani URL adresy neodpovídá jiným inzerátům nabízeným ČT, v adresním řádku zachycená webová stránka navíc neexistuje. Výskyty falešného inzerátu jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivé.