Demagog.cz

Falešný ministr na Twitteru plánuje vypínat osvětlení

Na Facebooku se šíří zpráva, podle níž nový ministr zdravotnictví Jan Blatný plánuje vypínat elektřinu ve večerních hodinách v rámci dalších protiepidemických opatření. Jan Blatný ale nic takového nenavrhuje, zpráva se odkazuje na falešný twitterový profil ministra.

30. října 2020

„BLATNÝ CHCE V RÁMCI DALŠÍCH OPATŘENÍ PO TÉHLE HODINĚ VYPÍNAT ELEKTŘINU“ – tak zní titulek článku na webu teks.cz. Text dále obsahuje objasnění údajného záměru ministra, má se prý jednat o vypínání pouličního osvětlení po 19. hodině. Autor odkazuje na parodický twitterový účet ministra Blatného, který vznikl již před jeho jmenováním do funkce.

Autor článku dále poukazuje na další tweet „falešného“ ministra, podle kterého Blatný plánuje omezit provoz výtahů tak, aby je mohly využívat jen osoby starší 65 let a nemohoucí.

To, že se jedná o falešný profil a nikoli o profil nastupujícího ministra, potvrdil Právu mluvčí resortu Jan Brodský, ale také ministr Blatný. „Jediné oficiální twitterové účty, který Ministerstvo zdravotnictví spravuje, jsou účty Ministerstva zdravotnictví ZdrávkoOnlineRomana Prymuly. Žádné jiné účty ministerstvo nespravuje,“ uvedl Brodský.

Uvědomujeme si, že řada uživatelů příspěvek sdílí s humorným upozorněním na fakt, že jde o výmysl. Původní text však neupozorňuje na to, že vychází z falešného zdroje, a v řadě případů je sdílen se zřejmě upřímným rozhořčením nad drakonickým opatřením, které zmiňuje. Proto jsme v rámci naší spolupráce se společností Facebook označili příspěvky, jež na uvedený článek odkazují, jako nepravdivé.