Falešný novinář šíří zfalšované ukrajinské dokumenty o dohodě se Sorosem

illustration
Facebookový příspěvek uvádí, že Ukrajina poskytne své území k „ukládání toxického odpadu, a to na dobu neurčitou a bezplatně.“ Údajně se na tom dohodl vedoucí kanceláře prezidenta Zelenského Andrij Jermak s Alexanderem Sorosem, který zastupuje chemické, farmaceutické a ropné společnosti z USA a západní Evropy. Dokumenty dokazující jejich dohodu jsou ale zfalšované a z jednání mezi Jermakem a Sorosem nic takového nevyplynulo.

Meta fact-check 7. prosince 2023

Na facebooku se objevil příspěvek, podle kterého vedoucí kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak podepsal dokument, podle něhož stát „poskytne 400 km čtverečních ukrajinského území v okolí Ternopol, Chmelnickij a Černovci na ukládání toxického odpadu, a to na dobu neurčitou a bezplatně.“ Dokazovat to má přiložený snímek memoranda podepsaného Jermakem a Alexanderem Sorosem, synem miliardáře a filantropa George Sorose, a také dekret prezidenta Zelenského, kterým se má údajná dohoda uvést do praxe.

Schůzka mezi Jermakem a Sorosem

Podle oficiální tiskové zprávy kanceláře prezidenta Zelenského se schůzka mezi Andrijem Jermakem a Alexanderem Sorosem týkala především obnovy infrastruktury a jiných investic do ukrajinské ekonomiky. Soros s Jermakem mluvil jako předseda správní rady Open Society Foundations, nadace, která podporuje občanskou společnost s cílem rozvoje demokracie, spravedlnosti a lidských práv po celém světě. O převodu půdy západoevropským společnostem se ale tisková zpráva nezmiňuje.

„Pátrání“ francouzského novináře

Facebookový příspěvek se odkazuje na zjištění „francouzského novináře Julese Vincenta“, který na Twitteru (nově X) vystupuje pod účtem @VincentVinxent1 a označuje se za „nezávislého novináře“. Tento profil 28. listopadu skutečně zveřejnil příspěvek, ve kterém tvrdí, že jej kontaktoval zaměstnanec Ministerstva ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů Ukrajiny s žádostí o prozkoumání dohody mezi ukrajinskou vládou a Alexanderem Sorosem.

Domnělý novinář ke svému příspěvku přiložil šestiminutové video, ve kterém předkládá dva výše zmíněné dokumenty, zdánlivě publikované kanceláří prezidenta Ukrajiny. Jedná se v první řadě o údajné Memorandum Kanceláře prezidenta Ukrajiny, dekret č. 107/2023, podepsaný Alexanderem Sorosem a Andrijem Jermakem 7. listopadu 2023. V dokumentu Jermak, jako zástupce Zelenského, vyjadřuje úmysl předání území v okolí Ternopol, Chmelnickij a Černovci „do trvalého a bezplatného koncesního vlastnictví“ vybraným firmám ze západní Evropy a USA z chemického, farmaceutického a ropného průmyslu.

Falešné Memorandum a jeho strojový překlad do českého jazyka s pomocí Google Translate

 

Druhý dokument je dekretem prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského č. 603/2023, vydaný 13. listopadu 2023. V tomto dekretu se prezident odkazuje na ukrajinský zákon „O Koncesi“ a Pozemkový zákoník. Zelenskyj pověřuje Ministerstvo ochrany životního prostředí a přírodních zdrojů „k výběru katastrálních pozemků v Ternipilské, Chmelnycké a Černivské oblasti o celkové rozloze 400 km² pro koncesní využití,“ vybranými společnostmi.

Falešný Dekret prezidenta Ukrajiny a jeho strojový překlad do českého jazyka s pomocí Google Translate

 

„Zjištění“ údajného francouzského novináře následně převzaly mj. ruské tiskové agentury Ria NovostiTASS.

Skutečné dokumenty

Všechny dekrety prezidenta Ukrajiny jsou dostupné na oficiálním webu prezidentské kanceláře, při hledání v databázi prezidentských dekretů jsme ale zmíněný dekret o převodu pozemků západním společnostem nenašli. Pod čísly uvedenými ve sdíleném memorandu (107/2023) a dekretu (603/2023) byly ve skutečnosti vydány dokumenty s úplně jiným obsahem.

Pod č. 603/2023 se ve skutečnosti skrývá dekret o udělení státních vyznamenání Ukrajiny. Dokument byl publikovaný už 28. září 2023, nikoliv 13. listopadu 2023. Dekret č. 107/2023 pak byl ve skutečnosti vydaný již 23. února 2023, ne 7. listopadu 2023, a týká se posmrtného udělení titulu „Hrdina Ukrajiny“ majoru Olehu Vasyliovyčovi. Pod číslem 107/2023 bylo vydáno také nařízení prezidenta Ukrajiny, ani to se však netýká převodu pozemků.

Z databáze také vyplývá, že číslování dokumentů je postupné a není tedy možné, aby dekret vydaný 13. listopadu měl nižší číslo než dekrety vydané dříve. Stejný princip pak platí i pro jiné typy dokumentů. Dokumenty z facebookového příspěvku tedy neodpovídají skutečným dekretům vydaným kanceláří prezidenta Ukrajiny.

Ukrajinská fact-checkingová organizace StopFake navíc upozornila na to, že sdílený falešný dekret obsahuje překlep v názvu Ternopilské oblasti a nesprávný zápis čtverečních kilometrů.

Dodejme, že na žádném z oficiálních dokumentů, které kancelář prezidenta Zelenského vydává, se neobjevuje otisk razítka „ORIGINAL“, který je vidět na zfalšovaných dokumentech. Na oficiálních prezidentských dekretech najdeme vždy jen razítka „Офіс Президента України“, případně „Президент України“ nebo „Адміністрація Президента України“, která v překladu znamenají „Kancelář Prezidenta Ukrajiny“, respektive „Prezident Ukrajiny“ a „Administrativa Prezidenta Ukrajiny“. Podobná razítka v ukrajinštině nalezneme na některých dekretech i v minulosti. Občas dekret obsahuje pouze podpis prezidenta.

Tajemný Jules Vincent

Francouzská asociace nezávislých novinářů, ke které se falešný Vincent na síti X hlásí, uvedla, že skutečně jde o falešný účet a žádný Jules Vincent v současnosti členem asociace není.

Podle zjištění StopFake existuje nezávislý novinář se jménem Jules Vincent, který se ale nepodobá muži na profilové fotce, kterou falešný Vincent na síti X používá. Podle StopFake je nepravděpodobné, že by za účtem, který zveřejnil falešné dokumenty, stál tento novinář.

Profilová fotografie falešného Vincenta se navíc na internetu objevila až pět dní po zveřejnění příspěvku o skladování toxického odpadu na Ukrajině. StopFake mimo jiné uvádí, že „profil @VincentVinxent1 sleduje 1 129 účtů, ale všechny vykazují znaky botů“ a že profil začal být na sociální síti aktivní jen několik dní před zveřejněním svých „zjištění“.

Závěr

Dokumenty, které rozšířil účet vydávající se za francouzského novináře, jsou tedy falešné. Andrij Jermak a Alexander Soros spolu jednali, Kancelář prezidenta Ukrajiny ale žádné memorandum ani dekret umožňující skladování toxického odpadu na Ukrajině nevydala. Pod uvedenými čísly byly ve skutečnosti vydány jiné dekrety, padělky pak vykazují vícero znaků, kterými se od skutečných oficiálních dokumentů liší. V rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jsme proto daný příspěvek označili jako nepravdivý.