Falešný profil jménem polského politika označuje pád rakety za ukrajinskou provokaci

Na facebooku se šíří údajná citace představitele polského města Lublin, který měl označit výbuch rakety na polském území za ukrajinskou provokaci. Citace je nicméně smyšlená – pochází z falešného facebookového profilu předsedy lublinské městské rady. Ten se proti citaci ohradil s tím, že „dokonale odráží ruskou propagandu”.

Meta fact-check 22. listopadu 2022

Podle facebookového příspěvku požaduje Krzysztof Żuk, představitel polského města Lublin, revizi polské politiky vůči Ukrajině v reakci na dopad rakety na polské území. Slovy příspěvku je „zřejmé, že ze strany ukrajinských úřadů jde o provokaci. Střela nemohla být omylem odpálena 100 km v opačném směru. Cílem provokace je urychlit dodávky zbraní na Ukrajinu, zastrašit Evropu Ruskem a přimět občanskou společnost, aby od vlád evropských zemí požadovala zvýšení pomoci Ukrajině”.

Krzysztof Żuk měl podle příspěvku také vyzvat polského prezidenta k ráznému kroku vůči Ukrajině: „Náš prezident by nás dnes neměl uklidňovat pohádkami typu ‚nešlo ani tak o výbuch rakety, jako o výbuch paliva, které tam bylo‘ a ‚byla to nehoda‘, ale měl by dát V. Zelenskému jasně najevo, že Polsko už takové chování ukrajinských úřadů nebude tolerovat! Vyzývám k přehodnocení postoje Polska k této válce v případě dalšího překročení červené linie!“

Krzysztof Żuk je starostou východopolského Lublinu. Jeho citaci z facebookového příspěvku se nám ale ve veřejně dostupných zdrojích, včetně polských médií a sociálních sítí starosty, nepodařilo dohledat. Stejná citace se nicméně již dříve objevila na profilu se jménem předsedy lublinské městské rady Jarosława Pakuły. Tento profil je ale falešný a sám Pakuła se proti smyšlené citaci ohradil: „Je to moje jméno a můj obličej, ale ne můj účet! (...) Předevčírem jsem si založil účet a včera jsem dostal informaci, že se něco takového objevilo na internetu. Jsem v kontaktu s IT specialisty a policií a udělám vše pro to, aby ten, kdo to udělal, byl potrestán“, řekl Pakuła místním novinám. Pro fact-checkingový web Konkret24 ještě dodal, že příspěvek s falešnou citací „dokonale odráží ruskou propagandu”.

Falešný profil Jarosława Pakuły již není na Facebooku dohledatelný, i přesto se ale tato citace v různých jazykových verzích, včetně české, šíří dál.

Námi ověřovaná verze citace je tedy na rozdíl od původní falešné citace připisována jinému lublinskému představiteli. To ale nic nemění na tom, že pochází z falešného facebookového profilu a ani jeden z lublinských politiků pád rakety na polské území za ukrajinskou provokaci ve skutečnosti neoznačil. Z tohoto důvodu jsme v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili příspěvek jako nepravdivý.