Fialova cesta do Kyjeva

illustration
Na facebooku se objevují příspěvky zpochybňující informace zveřejněné o cestě premiéra Fialy do Kyjeva. Fiala se prý do Kyjeva nemohl dostat, protože město bylo podle českých médií obklíčené ruskými vojáky, natož aby se tam dostal vlakem za jeden den. Ve skutečnosti byl Kyjev obklíčen jen částečně, z jižní strany bylo možné se do města dostat. Doba cesty premiérů vlakem se nijak neliší od běžných vlakových spojů.

Meta fact-check 18. března 2022

Obklíčený Kyjev

Na facebooku se začaly šířit příspěvky, které zpochybňují cestu premiéra Petra Fialy do Kyjeva 15. března. V příspěvcích se objevují tvrzení, že česká média prezentovala Kyjev jako absolutně obklíčený, tudíž je nemožné se do něj dostat. V následujících odstavcích tedy především shrneme zprávy ohledně situace v Kyjevě, které se v posledních dnech v médiích objevovaly.

Česká média během posledních tří týdnů denně zveřejňovala aktuální informace o válce na Ukrajině. V rámci tohoto zpravodajství se objevily i informace o obklíčení Kyjeva, ovšem pouze částečném obklíčení. Zpráva o úplném obklíčení hlavního města Ukrajiny se objevila pouze 27. února. Tehdy některá média zveřejnila údajné vyjádření starosty Kyjeva Vitalije Klička pro agenturu AP, ve kterém měl úplné obklíčení města potvrdit. Tuto informaci nicméně Kličko obratem vyvrátil. 11. března kyjevský starosta potvrdil, že dál funguje také zásobování města.

I když ukrajinská armáda ve zprávě ze 4. března uvádí, že prioritou ruských vojsk je právě úplné obklíčení hlavního města, je zřejmé, že doposud Rusko tohoto cíle nedosáhlo. 12. března zpravodajský portál iDnes.cz uvedl, že ruské jednotky postupují ke Kyjevu ze severu, ze západu i z východu a jsou od něj vzdálené zhruba 30 kilometrů. Z toho vyplývá, že jižní strana Kyjeva by měla zůstávat průchozí.

V neděli 13. března pak Deník.cz informoval o pokračujícím ostřelování civilních cílů. Nejrazantnější útok opět zaznamenal Kyjev, kde byly během noci vyhlášeny nejméně tři letecké poplachy. Server také uvedl, že ruská vojska se k hlavnímu městu mírně přiblížila a nacházejí se nyní 25 kilometrů od Kyjeva. Součástí článku je také názorná mapa, podle které se ruským jednotkám Kyjev doposud obklíčit nepodařilo. Podobnou mapu zveřejnil také britský zpravodajský portál BBC. Že ruská armáda ke dni návštěvy Petra Fialy neovládala jižní přístup do Kyjeva, vyplývá také z infografiky zveřejněné deníkem The New York Times. U jednoho z ověřovaných facebookových příspěvků je přiložena i ruskojazyčná mapa, která zobrazuje Kyjev jako zcela či částečně obklíčený. Mapa však zjevně nepochází ze západních médií a neodpovídá mediálním zdrojům v ČR.

Informaci o tom, že Kyjev není momentálně obléhaný ze všech stran, ostatně potvrdil (čas 3:00) také reportér Tomáš Vlach ve vysílání Radiožurnálu 13. března. Podle něj je Kyjev zatím obklíčen maximálně z poloviny.

Tentýž den pak zpravodajský web ČT24 informoval o tom, že se množí obavy z ruského pokusu o úplné obklíčení Kyjeva. Tyto obavy vzrostly, když se rozptýlil ruský tankový konvoj mířící ke Kyjevu. Také z těchto zpráv vyplývá, že Kyjev doposud obklíčen nebyl.

Námi ověřované facebookové příspěvky byly zveřejněny 15. a 16. března a toho času se v českých médiích neobjevila žádná informace o úplném obklíčení Kyjeva již více než 2 týdny. Redaktor Radiožurnálu Tomáš Vlach, který o celé situaci informuje přímo z hlavního města Ukrajiny, navíc 15. března uvedl, že zprávy o obklíčení Kyjeva jsou mystifikace. Dodal, že přístupové cesty z i do Kyjeva existují, „pouze se musí čekat na kontrolních stanovištích”.

Dodejme, že téhož dne česká média, např. weby Novinky.cz, ČTK, Seznam ZprávyČT24, informovala pouze o ostřelování hlavního města, zavedení zákazu vycházení a cestě premiéra Fialy do Kyjeva. Podle informací ČT24 pak ruské jednotky zůstávaly v nezměněných pozicích.

Česká média tedy skutečně neinformovala o úplném obklíčení ukrajinského hlavního města Kyjeva. Příspěvky zpochybňující důvěryhodnost cesty Petra Fialy do Kyjeva se tedy nemohou o oficiální české zpravodajství opírat. 

Cesta vlakem

Některé příspěvky se také zmiňují o tom, že není reálné, aby se Petr Fiala spolu s polským a slovinským premiérem dostali do Kyjeva vlakem za jeden den, jelikož taková cesta údajně trvá 30 hodin. V následujících odstavcích se proto podíváme na detaily premiérské cesty. Budeme vycházet především z informací od účastníků cesty, zaměříme se tedy na to, jestli je časový harmonogram cesty premiéra Fialy reálný a jestli v těchto informacích není vnitřní rozpor.

O výchozím bodu cesty na Ukrajinu premiéři tří evropských zemí neinformovali, ale jelikož se vlakem z Kyjeva vraceli do Řešova, lze předpokládat, že z východopolského města i vyjížděli. Polský server Fakt.pl k tomu uvedl, že premiéři nejdříve v brzkých ranních hodinách 15. března odletěli vládním letadlem z Varšavy do Řešova a na polsko-ukrajinské hranici pak nastoupili do zvláštního vlaku.

V běžném jízdním řádu se neobjevuje přímý vlak z Řešova do Kyjeva, většinou je nutné přestoupit v Přemyšli, polském městě na hranicích s Ukrajinou. Cesta Řešov–Přemyšl trvá běžným vlakem přibližně hodinu. Následující úsek mezi Přemyšlem a Kyjevem pak běžně zabere 9 hodin. Pokud by tedy premiéři jeli běžným vlakem, trvala by jim cesta bez přestupů zhruba 10 hodin. Vzhledem k válečné situaci ale pochopitelně necestovali běžným vlakem podle jízdního řádu, jak je vidět např. i z fotografie, kterou zveřejnil Petr Fiala.

V rozhovoru pro CNN se šéf ukrajinských drah Oleksandr Kamyšin vyjádřil k cestě trojice evropských premiérů. Řekl, že cesta trvala něco mezi 8 a 9 hodinami. Ředitel ukrajinských drah se také podělil o informaci, že premiéři cestovali lůžkovými vozy, přičemž na palubě byli jen členové delegace a jejich ochranka. Pro cestu evropských premiérů podle něj nebyla nijak speciálně upravena trasa jízdy vlaku.

Petr Fiala oznámil svou cestu před půl devátou ráno v úterý 15. března 2022. Podle šéfa premiérské kanceláře měl vlak s premiéry přejet polsko-ukrajinskou hranici v 8:30. Ve 12:15 byl vlak již za Lvovem. Polský premiér tweetoval, že vlak s delegací dorazil do Kyjeva po 18. hodině. Ukrajinský prezident zveřejnil video s českým, polským a slovinským předsedou vlády ve 21:35, což jsou zhruba 3 hodiny po příjezdu vlaku. Podle Fialova poradce Tomáše Pojara trvalo jednání v Kyjevě 2 až 3 hodiny, což odpovídá rozmezí mezi příjezdem premiérů a zveřejněním videa z jednání.

Před půl jedenáctou dopoledne 16. března 2022 dorazil vlak s premiérem Fialou, polským premiérem Morawieckým a slovinským předsedou vlády Janšou zpět do Polska. Jestliže cesta z Kyjeva trvala opět zhruba 9 hodin, znamenalo by to, že delegace vyjížděla okolo 2. hodiny v noci, což časově souhlasí a nepřekrývá se s jinou aktivitou.

Z Řešova poté v poledne všichni premiéři volali předsedovi Evropské rady Charlesi Michelovi. Letadlo s premiérem Fialou přiletělo na letiště ve Kbelích 16. března 2022 ve 13 hodin. Takový let běžně trvá necelou hodinu

Čas návratu premiéra Fialy do Prahy tedy zapadá do zveřejněných informací. Stejně tak není žádný rozpor mezi zprávami z cesty do Kyjeva – všechny informace odpovídají časovým možnostem vlakové dopravy z Polska do Kyjeva a zpět.

Vzhledem k tomu, že facebookové příspěvky obsahují nepravdivé informace o tom, jak česká média informovala o obklíčení Kyjeva, případně o cestě Petra Fialy do ukrajinského hlavního města, označili jsme tyto příspěvky v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivé.