Fotografie ceníku ČEZ a smyšlený tarif pro Ukrajince

Na facebooku se šíří příspěvek o údajném speciálním tarifu na elektřinu pro občany Ukrajiny. Prokazovat to má fotografie staršího ceníku s ručně dopsanými hodnotami. Z ní ale nic takového nevyplývá a také společnost ČEZ popřela, že by Ukrajincům nabízela jiné tarify než ostatním zákazníkům.

Meta fact-check 12. října 2022

Příspěvek obsahuje popis situace, kterou autor údajně viděl na jedné z českých poboček ČEZu. Ukrajinská uprchlice měla údajně získat speciální tarif na elektřinu, určený pouze pro Ukrajince.

To má mj. dokládat přiložená fotografie, která zachycuje ceník (.pdf) elektřiny od společnosti ČEZ Prodej, který nicméně již není aktuální – obsahuje ceny platné od ledna roku 2022. Do ceníku je pak rukou dopsáno „6,52 kWh“„290/MĚSÍČNĚ“.

Právě ručně připsaná poznámka má být podle autora textu speciální cena pro Ukrajince. „6,52 kWh“ má údajně znamenat 6,52 Kč za kWh elektřiny a 290 Kč má být měsíční poplatek za jistič. V cenících společnosti ČEZ Prodej ale tarif s touto cenou (která je oproti aktuálnímu ceníku přibližně o ⅙ nižší) není nikde uveden.

Existenci takového speciálního tarifu pro Ukrajince pro fact-checkingový web Faktické info vyloučil také mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž: „Samozřejmě je to klasický hoax, jehož cílem je jen měnit vztah veřejnosti k ukrajinské komunitě. Žádný speciální tarif pro lidi z Ukrajiny není. Navíc, ČEZ Prodej musí nabízet a nabízí jakékoliv své tarify všem zákazníkům, protože má dominantní postavení na trhu. Jinak by se vystavil šetření antimonopolního úřadu. Proto ani zaměstnanci ČEZ nemohou a nemají žádný levnější tarif, ale platí pro ně stejné tarify jako pro ostatní zákazníky.“

Společnost ČEZ tedy existenci speciálního tarifu pro Ukrajince popírá. Je ale důležité zmínit také to, že k příspěvku přiložená fotografie sama o sobě nijak nedokazuje, že by ČEZ nějaký „podpultový“ tarif poskytoval. Není jasné, co znamenají rukou dopsané hodnoty, ani nelze na základě fotografie říct, že by ČEZ nabízel vyfocený ceník i v době účinnosti ceníku novějšího.

Fotografie přiložená k facebookovému příspěvku tedy nijak nepodporuje tvrzení o tom, že by Ukrajinci dostávali od ČEZu nižší cenu elektřiny, či že by pro ně platil starší ceník. Vzhledem k tomu, že společnost ČEZ navíc tato tvrzení vyvrací, označili jsme příspěvek v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook jako nepravdivý.