Fotografie sbírky v Grodnu prezentovány jako placení demonstrantů v Minsku

illustration
Videozáznam události, kterou zobrazují sdílené fotografie, jasně dokládá, že nešlo o rozdělování peněz mezi protestující, nýbrž o sbírku na chybějící zvukovou aparaturu na demonstraci.

Meta fact-check 26. srpna 2020

Na sociální síti Facebook se šíří fotografie, které mají zachycovat vyplácení odměn pro demonstranty v Minsku na náměstí Nezávislosti. Materiál je prezentován jako doklad toho, že účast na demonstracích je placená.

Momenty zachycené na fotografiích pak zobrazuje i video publikované Rádiem Svoboda. Z něj je však zřejmé, že peníze nejsou demonstrantům vypláceny, nýbrž sami protestující peníze dávají do igelitové tašky, která je vidět i na fotografiích. Dle Rádia Svoboda se jedná o sbírku peněz na zvukovou aparaturu, „aby mohli vystupovat na shromáždění“. To potvrzuje i moskevský zpravodaj Rádia Svoboda.

Nepravdivě je uvedeno i místo, kde se dle některých příspěvků měl incident odehrát. Nejedná se o Minsk, ale o Grodno na západě Běloruska. Sbírka přitom probíhala na podstavci sochy Lenina na Leninově náměstí.

Fotografie samotné, jak potvrzuje vodoznak v pravém dolním rohu, jsou převzaté od Rádia Svoboda. Fotografii z dvoudenní demonstrace v Grodnu zveřejnil i americký list The New York Times. Našli jsme pak i mediální zmínky o tom, že zvukové vybavení na demonstraci zcela chybělo.

V rámci naší spolupráce se společností Facebook jsme případy, ve kterých jsou uvedené fotografie prezentovány jako doklad placených demonstrací v Bělorusku, na Facebooku a Instagramu označili za nepravdivé.